şükela:  tümü | bugün
  • selçuk üniversitesi'de yapılan hava savunma robotu başlığı ile yine canımı sıkmış kitledir. savunma sanayiisinde çalışan bir mühendis olarak kınıyorum bu dalga geçen kitleyi. ardından biraz bilgilendirmek istiyorum.

mühendis olmayanlar bilmez. bu bir bitirme projesidir. 3 lisans öğrencisi birleşip mezun olma şartı olan bitirme projesi dersinde böyle bir proje yapmışlar. öncelikle bitirme projelerinin bütçesini genelde öğrenci kendi cebinden karşılar ki sırf gövdesinde kullanıkları karbon fiber plakalar 400-500 tl ye mal olmuştur. (herkes sigara, alkole para verip bilimum bmw 3.16 ile kafe kafe gezip kız toplayarak geçirmiyor üniversiteyi) öte yandan yapılan projelerin mühendislik aşaması 4 yılda öğrendikleri yüzeysel dersler kullanılarak yapılır. üstüne bu proje 1 dönemde yani takiben 1-1.5 ayda yapılıp teslim edilmelidir yoksa dersten kalırsınız.

dünyanın hemen her yerinde bitirme projeleri fikirsel düşüncenin basit prototiplenmesiyle yapılır. kaldı ki onca ders arasında elle tutulur bir proje yapan öğrenci sayısı da zaten son derece azdır ki çok ekstrem bir şey de beklenmez zira proje dersinin asıl amacı araştırma yetisi kazanmak, grup çalışma disiplinini edinmek, ufak tecrübe kazanmaktır.

boston dynamics gibi şirket amaçlı google tarafından yürütülen alanında yüzlerce farklı alanda mühendisin çalıştığı milyon dolarlık projeler ile 3 lisans öğrencisinin ders projesini karşılaştırıp aklınca siyasete çeken kitle geçtiğimiz senelerde aziz sancarın etnik kökenini tartışan kitleyle malesef aynı kitle.

öğrencilere gelirsek kendilerini gönülden tebrik ediyorum. çevreden gelecek yıkıcı olumsuz yorumlara ben de maruz kaldım. takmayın devam edin.
  • terbiyesiz kitledir.

en azindan deniyorlar, siz ne yapiyorsunuz.
  • 31 çekmekten arta kalan zamanlarda google'a hava savunma sistemi yazıp çıkan görsellerde milyar dolarlık projeler ile bu 3 tane gencin cebinden kısıtlı imkanlarla yaptığı projeyi bir tutan kitledir.
  • bitirme projesi ama bitmemiş o bi kere, roket nereye gitti?

imlâ.
  • takilmayin beyler o insanlarda isin girgirindadir belki?

o robotu gördüm ama dalga gecmedim, acilan baslik, konu , güncel olaylar derken birkac kisinin yaptigi esprilere gülüp gecmemiz gerekiyor, herkesten önce bu isi yapan arkadaslarin gülüp gecmesi gerekiyor.

ınterneti cok ciddiye almayin.
  • ben dalga geçiyorum.çünkü bu nedenle haberim oldu.
    4milyon 2yüzonaltıbin 8yüzkırküç tane bitirme projesi başlıyor ve bitiyor.
    haber yapılıyor mu? haberin oldu mu möhendiz bey?
    sosyolog olmaya gerek yok kitleleri gıdıklamayı bilen habercilere yönelik eleştri yazınızı göremedim?

tepesinde kız kaçırandan bozma füzeyle titreye titreye yürüyen bişeye hava savunma dersen şimdi ve her zamam gülerim.

ben teknik danışman mıyım?
    çocuğun hevesinin bekçisi miyim?

onu görüp gülelim diye çocukların emeğini ve akademik mecburiyetini 2dklık haber için piç eden haberciye söyliceksin möhendiz bey.
  • ah canım, bitirme teziymiş de, beklentileri yükseltmemek gerekliymiş de...

ulan işin teknik detaylarını, yapılabilirliğini geçtim, bitirme tezi olarak hava savunma sistemi seçmek zaten bu adamların zeka seviyesini özetliyor.

sanki kağıt üzerinde ciddi ciddi hava savunma sistemi olarak tasarlanmış da, teknik/maddi imkansızlıklar nedeni ile ortaya bu çıkmış.

baydı ulan şu anadolu cehaletine sempatiniz.
  • dalga geçmüyorum sadece götümle gülüyorum o kadar. son sınıf öğrencisinin projesine bak mk, memleket ne hale gelmiş. üniversiteler bitmiş be
  • napalım. erik dalı oynayan robotla dalga geçtik düşen falan olmadı. bir de bunu deneyelim dedik.

ayrıca bok işleri mi varmış, havayla, savunmayla robotla falan. boş vakitleri çoksa siktirip gitsinler, ekşi'de yazsınlar. robot senin neyine haspam?

son olarak, konyalı ve selçuklu mühendisle benim oyum bir mi?
  • benim amk. çünkü çok komik. :)