şükela:  tümü | bugün
 • selçuk üniversitesi'de yapılan hava savunma robotu başlığı ile yine canımı sıkmış kitledir. savunma sanayiisinde çalışan bir mühendis olarak kınıyorum bu dalga geçen kitleyi. ardından biraz bilgilendirmek istiyorum.

  mühendis olmayanlar bilmez. bu bir bitirme projesidir. 3 lisans öğrencisi birleşip mezun olma şartı olan bitirme projesi dersinde böyle bir proje yapmışlar. öncelikle bitirme projelerinin bütçesini genelde öğrenci kendi cebinden karşılar ki sırf gövdesinde kullanıkları karbon fiber plakalar 400-500 tl ye mal olmuştur. (herkes sigara, alkole para verip bilimum bmw 3.16 ile kafe kafe gezip kız toplayarak geçirmiyor üniversiteyi) öte yandan yapılan projelerin mühendislik aşaması 4 yılda öğrendikleri yüzeysel dersler kullanılarak yapılır. üstüne bu proje 1 dönemde yani takiben 1-1.5 ayda yapılıp teslim edilmelidir yoksa dersten kalırsınız.

  dünyanın hemen her yerinde bitirme projeleri fikirsel düşüncenin basit prototiplenmesiyle yapılır. kaldı ki onca ders arasında elle tutulur bir proje yapan öğrenci sayısı da zaten son derece azdır ki çok ekstrem bir şey de beklenmez zira proje dersinin asıl amacı araştırma yetisi kazanmak, grup çalışma disiplinini edinmek, ufak tecrübe kazanmaktır.

  boston dynamics gibi şirket amaçlı google tarafından yürütülen alanında yüzlerce farklı alanda mühendisin çalıştığı milyon dolarlık projeler ile 3 lisans öğrencisinin ders projesini karşılaştırıp aklınca siyasete çeken kitle geçtiğimiz senelerde aziz sancarın etnik kökenini tartışan kitleyle malesef aynı kitle.

  öğrencilere gelirsek kendilerini gönülden tebrik ediyorum. çevreden gelecek yıkıcı olumsuz yorumlara ben de maruz kaldım. takmayın devam edin.
 • terbiyesiz kitledir.

  en azindan deniyorlar, siz ne yapiyorsunuz.
 • 31 çekmekten arta kalan zamanlarda google'a hava savunma sistemi yazıp çıkan görsellerde milyar dolarlık projeler ile bu 3 tane gencin cebinden kısıtlı imkanlarla yaptığı projeyi bir tutan kitledir.
 • bitirme projesi ama bitmemiş o bi kere, roket nereye gitti?

  imlâ.
 • takilmayin beyler o insanlarda isin girgirindadir belki?

  o robotu gördüm ama dalga gecmedim, acilan baslik, konu , güncel olaylar derken birkac kisinin yaptigi esprilere gülüp gecmemiz gerekiyor, herkesten önce bu isi yapan arkadaslarin gülüp gecmesi gerekiyor.

  ınterneti cok ciddiye almayin.
 • ben dalga geçiyorum.çünkü bu nedenle haberim oldu.
  4milyon 2yüzonaltıbin 8yüzkırküç tane bitirme projesi başlıyor ve bitiyor.
  haber yapılıyor mu? haberin oldu mu möhendiz bey?
  sosyolog olmaya gerek yok kitleleri gıdıklamayı bilen habercilere yönelik eleştri yazınızı göremedim?

  tepesinde kız kaçırandan bozma füzeyle titreye titreye yürüyen bişeye hava savunma dersen şimdi ve her zamam gülerim.

  ben teknik danışman mıyım?
  çocuğun hevesinin bekçisi miyim?

  onu görüp gülelim diye çocukların emeğini ve akademik mecburiyetini 2dklık haber için piç eden haberciye söyliceksin möhendiz bey.
 • ah canım, bitirme teziymiş de, beklentileri yükseltmemek gerekliymiş de...

  ulan işin teknik detaylarını, yapılabilirliğini geçtim, bitirme tezi olarak hava savunma sistemi seçmek zaten bu adamların zeka seviyesini özetliyor.

  sanki kağıt üzerinde ciddi ciddi hava savunma sistemi olarak tasarlanmış da, teknik/maddi imkansızlıklar nedeni ile ortaya bu çıkmış.

  baydı ulan şu anadolu cehaletine sempatiniz.
 • napalım. erik dalı oynayan robotla dalga geçtik düşen falan olmadı. bir de bunu deneyelim dedik.

  ayrıca bok işleri mi varmış, havayla, savunmayla robotla falan. boş vakitleri çoksa siktirip gitsinler, ekşi'de yazsınlar. robot senin neyine haspam?

  son olarak, konyalı ve selçuklu mühendisle benim oyum bir mi?
 • 'olmamış' sözünü dalga geçme olarak görenleri gösteren kitle.
  eski bir hava savunma takım komutanı ve bir mühendis olarak bu yapılan robotun doğru olduğunu düşünmüyorum. hem yapana hem ülke kaynaklarına zarar zira. bu bir deneme de değil. dünyada kaç tane görüntü işlemeli hava savunma silahı var ki prototip olarak böyle bir şey tasarlanıyor? üstelik bu başarısız tasarım da haberlere çıkabiliyor. burada bütçe goygoyu yapmanın manası yok. bir hava savunma silahı yapılmak isteniyorsa öncelikle bunun temelinden şaşılmaması gerekir. bu anlayış, 'ben yaptım oldu', anlayışıyla ne teknoloji gelişir ne bireyler. ilgili başlıkta da yazdım, görüntü işleme nedir? bu sistemlerde en temel prensip radar prensibidir ve orada da basit bir şekilde bu işi yapan piaware var. gidin bakın fiyatına. toplamda 100 doları geçmeyecek bir sistemden bahsediyoruz.

  https://tr.flightaware.com/adsb/piaware/build

  bunu yapmak yerine var olmayan bir kamera teknolojisi ile bir ürün yapılırsa elbette 'olmamış' denecektir.
  geçtim dış görünüşü veya malzeme kalitesini falan. bunlar elbette kaynak gerektiren işler. ama daha en temel prensibe uyulmamış burada. ki aynı başlıkta da belirttiğim üzere konya bu işin yapılabileceği en iyi yer. zira hava savunma okulu orada bulunuyor. ve orada ders veren ve hava savunma konusunda oldukça bilgili çok fazla subay bulunuyor. bir çoğu da üst subay rütbesinde bu insanların. hatta ve hatta geçtim üstsubayları, orada bulunup kendi silahını bilen astsubaylardan daha iyi bilen bir astsubayı türkiye'de az bulursunuz.

  özetle yapılan çalışma iyi niyetli olsa da en temel hava savunma prensiplerinden uzak ve haliyle vaad ettiklerini sağlaması prototip açısından dahi imkansız.
  böyle bir çalışmanında 'müthiş icat' adı altında haberlere konu olması ise asıl okuyucu veya izleyici ile dalga geçmektir.
  burada mevzu insanların hevesini kırmak değil, daha en temelden doğruya yöneltmek. kalkıp hava savunma silahı yapmasını beklemek değil, en temel hava savunma prensibini uygulamasını sağlamak. yoksa bir cihaz tasarlarken de güç kaynağı ihtiyacı olacaktır, ama kimse patatesi güç kaynağı yapmayacaktır.

  bilimsel projelerin ve gelişmelerin ilk özelliği temel prensiplere sadık kalmaktır. zaten bu prensibe sadık kalınmadığı zaman medyada sık sık 'sonsuz enerji' üretenleri(!) mucit diye önümüze koyuyorlar ama ülke olarak enerjiyi verimli bir hale dahi getiremiyoruz. buradaki temel prensip ne? (bkz: termodinamiğin birinci kanunu)
  bir mühendisin ilk yapması gereken de gerekli prensiplere bağlı kalıp projeyi geliştirmektir.

  edit : eğer bu proje 'hava savunma' gibi bir ifadeyle değil de, arazide fotoğraf çeken robot olsaydı ne ben bunları yazardım ne de diğer insanlar zira bu da bir ihtiyaca hasıl olmuş olurdu.
 • dalga geçmek değil de, akıllara soru işareti geliyor soruyoruz..

  madem bizim allah’ımız var, böyle şeylere ne gerek var ?