şükela:  tümü | bugün
 • taşımacılık iş kolunda açılmak üzere olan sendika.
  hayırlı olmasını dilerim. yolundan sapmadan, yapması gerekeni yapan.
 • bugün itibariyle bir önceki sendikadan istifa ederek (bkz: hava iş sendikası) geçiş yaptığım yeni havacılık sendikası. 2013’teki grevde sonuna kadar kalmış bir kabin ekibi üyesi ve yeni sendikayla hiçbir ilişiği olmayan biri olarak epey çekincem vardı. bir kere en başta yılmışlık, zamanında direnişe katılmayan kokpite küslük, olan biten katakulliden sıtkı sıyrılmışlık, ülkenin de durumuna bakarak hissedilen vazgeçmişlik gibi duygusal çekincelerim olduğunu kabul etmeliyim.

  ancak hava-iş’in şimdiki yönetimiyle bizim temsilcimiz olamayacağını başından beri biliyorduk. olmadı da. şu son üç yılda, özellikle son yıl, yıllar içinde bin türlü fedakarlıkla kazanılmış haklarımızı kaybettik. özellikle mesai saatlerimiz göz göre insani şartların sınırlarını zorlar hale geldi. kimse hangi kurala göre uçtuğunu bile tam olarak bilmiyor ve sendika imzaladığı toplu iş sözleşmesinin arkasında durmuyor. daha vahimi, ancak meslekten olanların anlayabileceği koşullarla ilgili danışabileceğimiz sendikamızda artık nakliyeciler vs. daha fazla temsil ediliyor. derdini dinleyen birini bulsan bile anlayan birini bulmak çok zor, kaldı ki çözüm yaratılacak. sonuç olarak yılların hava-iş’i epey yalandan bir stk’ya dönüşmüş durumda.

  o yüzden “yeni bir sendikaya ne gerek vardı, eskisinin yönetimini değiştirseydik” diye kendime sorduğum soruya kendimden olumsuz yanıt aldım. çünkü mevcut sendikanın tüm yapısı değiştirildi, koltuğu elden bırakmamak için ne yapılacaksa yapılmış/ yapılacak.

  evet, en doğru hareket havacıları temsil edebilecek yeni bir sendika kurmak olacaktır. bu harekete kokpitin önayak olması ise ayrı bir motivasyon oldu benim için. çünkü grev zamanı hayaletleri oynayan pilotlar artık bizim zamanında neden taşın altına elimizi koyduğumuzu anlamış olmalı, işte ucu onlara da dokundu, o zaman da dediğimiz gibi!

  benim kişisel tercihim, küslüğümü bir yana bırakıp bu yeni harekete katılmak oldu. birçok arkadaşım bahsettiğim çekincelerden ötürü biraz daha beklemek niyetinde. ama mottom şu ingilizce’li türkçe’li “once öncü always öncü” bu direnişin suya yazılmaması için en çok bizim gibi zamanında direniş neymiş, risk almak neymiş bilenler yine öncü olacak. kabinde herkes bizi dinliyor; yeniler, onlara hikaye gibi gelen eylem ve grevin altyapısını, nasıl süreçlerden geçtiğimizi öğrendikten sonra elbette bu karar için bizlerin duruşunu örnek alacaklardır.

  son seçimlerden sonra havacılar hava-iş’ten ne kadar ümidini kestiğini gösterdi. şimdi yeni sendika için sayı önemli, aklın yolu şimdilik burayı gösteriyor. ben bu sendikaya toplu iş sözleşmesi hakkını vermekten yanayım, en azından diğerinden evla.

  şerh: sendikacılık kirli bir yönetimle çok kolayca kötü tarafa geçilebilen, kirli bir iş. malum. hele bizimki gibi her ay milyon liralarca aidatların toplandığı kalabalık şirketlerde para ve güç çok çabucak benim diyen insanı yozlaştırabilir. geleceği düşünüyor ama göremiyorum, bugün için davranıyorum. elimden gelen bu.

  edit: hayır. hiçbir hak kaybına uğramıyorsunuz. e-devlet’ten önce eski sendikadan istifa ediyor sonra hava-sen’e üye oluyorsunuz. bir ay içinde şirkete dilekçe veriyorsunuz. ve her şey aynen devam.

  ben dilekçeyi hava-sen’in sitesinden çıktı aldım, orada var. ama e-form gibi bir link olacakmış yakında.

  dilekçenin mantığı şu: “ben toplu iş sözleşmesi yapmış olan sendikadan istifa ediyorum ama bu tis’ten yararlanmaya devam etmek istiyorum. yeni üye olduğum sendika toplu iş sözleşmesi yetkisi edininceye kadar eski sendikaya aynı eskisi gibi aidat ödeyeceğim; ‘dayanışma aidatı” adı altında ödediğim bu aidat benim tis’le elde ettiğim tüm hakları koruyacaktır. ”