şükela:  tümü | bugün
  • astim hastasi oldugu ögrenilen müsteriye zorla aldirilmaya çalisilan cihaz
  • "havayi ionize eden cihazlar hakkinda dikkatli olun. ciddi zarar gorebilirsiniz.

bunlar genelde "koku giderici" , "iyonizer", "anyon uretici" "ozon uretici" fonksiyonlari olan cihazlar olarak pazarlanmaktadir. "elektrostatik filtreleme" sistemlerini bunun disinda tutuyorum. ikisi yakin olsada sonucta daha farkli etki ve calisma prensipleri olan seyler.

bu sistemler soludugumuz havaya ozon molekulleri yaymaktadir. bunu havada %20 oraninda bulunan o2 yani iki oksijen atomundan olusan ve pratikte havadaki oksijen denen molekullerin duzenini degistirerek yapmaktadirlar.

sisteme uc adet ikiser oksijenden olusan o2 molekulu girer, iki adet ucer molekulden olusan o3 yani ozon cikar.

havadaki oksijen ozon'a donustugunde ciddi sekilde aktif hale gecer. dikkat!!!

ozon temas ettigi hemen hemen herseyle onu okside etmek uzere reaksiyona girer. o sevmediginiz kokulari olusturan kimyasal molekulleri yani turkcesiyle sigara dumanini, yemek kokusunu vesaireyi yok eder. aslinda bunlarin hicbirini yok etmez sadece sizin belki kokusunu alamayacaginiz baska seylere donusturur. bu baska seylerin size daha az zararli oldugunun ise garantisi yoktur. hatta ozon o kadar aktiftirki, temiz havanin %80 ini olusturan azotu bile okside eder, ideal havanin kompozisyonunu bozar.

bizi enterese eden en onemli sey, ozonun solunum yollarimizi ciddi sekilde tahris ettigidir. astimi olanlar camasir suyu ile temizlik yapilan bir yerde bulunmanin zorlugunu bilirler. cigerleriniz konu oldugunda ozonda bildiginiz camasir suyundan farkli degildir.

yurtdisinda icinde yangin cikmis ama anayapisi bozulmamis binalari her tarafini kapatip icine ozon vererek yanik kokusundan arindirdiklarini gordum (televizyonda). koku gidiyor ama isi yapan adamlar astronot gibi giyinip disarida duruyor ve iceride hicbir canli kalmiyor ayni zamanda."

http://forum.donanimhaber.com/m_8915522/tm.htm
  • (bkz: virussafe)
  • toz tutanları tapılasıdır.
  • bahar alerjisinden en az düzeyde etkilenmemi sağlayan cihazlardır.

yatak odasında xiaomi’nin hepa filtresi kullanan bir versiyonunu daimi olarak kullanıyorum, odama giren insanlar kokunun dahi olmadığı havayla karşılaşınca şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

sayelerinde 2 aydır rahat nefes almanın özlemini gideriyorum.
  • işe yariyorlar ama tam bir türkiye klasiğiler. 1.500tl üstü olmayanlarinin yedek filtreleri yok. bu onlari bildiğin kullan at cihazlar haline getiriyor.

bende olan premier pap 3680 (ki bu bende olduğu için premier e mail attim, copy-paste cevabi aşaği ekliyorum)

"değerli müşterimiz,

pap3680 model ürün filtresi şuan stoklarımızda mevcut değildir. temin edildiğinde tarafınıza bilgi verilecektir. detaylı bilgi için 02127891644-45-46 numaralı telefon bilgilerinden merkez teknik servise ulaşabilirsiniz."

ufo o2, electrolux eap300 nin piyasada filtreleri yok.

daikin in 2.100 liralik cihazinin var mesela, oda 650 liracik. veya bazi cihazlarin filtreleri var kendileri yok, rowenta pure air gibi. hem filtresi hemde cihazi olan 2 ürün var trotech diye uzman (yani pahali) bir firmanin filtreleri var, bir de daikin işte. onlarinda filtreleri de makinalari da acayip pahali. astim-alerjisi olan insan ölsün zaten bu ülkede...

bende ucuz diye premier aldim, filtre tikaninca atip yenisi alirim 300 lira...