şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de şimdilik olmayan tek vergi çeşidi. olsa kimse yadırgamaz zaten öyle bir hale geldik . nefes başına 3 kuruş olsa iyidir.

(bkz: haydi akp göreve)
  • ülkede hava hala bedava.
  • istanbul için şart olan vergidir.

milyonlarca insan hap kadar yerde...
    kirlilik, gürültü, fakirlik, suç oranı, trafik... milyonlarca insanın sebep oldukları bunlar.

şu dönemde devlete ek kaynak ve istanbul'un da göç almasını engelleyici bir adım olarak görüyorum. londra'nın merkezine araç sokmanın bile ücreti varken yüzölçümü aynı olan istanbul'a londra'nın iki katı kadar insan sığdırıp hala da bunu yapmamış olmak bence saçma.

ülkemizde madem doğru düzgün yatırımlarla, politikalarla gereksiz olan bu göç engellenmiyor veya optimum düzeye çekilmiyor, o zaman hava parası toplanmalı. kalan tek yol budur.

diyelim ki 10 milyon yetişkin var, ayda 50 lira alınsa, 12 ayda toplam 6 milyar lira yapar. 6 milyar lira az para mı? ha 50 lira değil de 15 milyon insandan ayda 20 lira al, o da olumlu. dolaylı değil de doğrudan bir vergisi olmalı istanbul'da yaşamanın.

o parayla turist çekmek için yeni cazibe merkezleri yap, müzeler yap, parklar yap hamamlar yap, yaz kış turist ağırla. daha çok turist ağırla. koca gün turist ağırla. ülkeye daha çok döviz girsin.

ben iktidara gelirsem istanbul'dan hava parası toplanacak. yok öyle çoluk çocuk toplanıp gelmek!