şükela:  tümü | bugün soru sor
 • okul yıllarından beri ara ara aklıma gelen ve benim uydurdugum bir sorudur. şöyle ki; bir uçan balon düşünün normalde yükselmesi gerekiyor, ucuna ağırlığına eşit bir kibrit çöpü bağlıyorsunuz ve havada asılı duruyor. bu balon ilk başta durmakta olan bir otobüs, tren, vb. gibi bir uzun aracın içinde duruyor. siz de dışarıdan bakıyorsunuz.
  araç hareket ettiğinde, balonu nasıl görürsünüz?

  edit: balon, kaldırma gücüne eşit bir kibrit bağlandığından (örneğin göz hizamızdaki bir yükseklikte) havada asılı duruyor, aşağı/yukarı hareket etme yok. aracımız duruyor ve balon aracın içinde (aracın tam ortasında diyelim) tavana veya yere temas etmeden öylece havada duruyor.
 • trenle beraber benim gözümdede gider
  yani trenin parçası gibi görürüm
 • adeta avina saldirmaya firsat kollayan bir aslana benzerdi diye yanitladigim soru.
 • sorunun ne sorduğu anlaşılmıyor ama olası senaryolara göre şöyle:

  1) sabit hızla giden bir aracın içindeyse balon aracın hızıyla hareket ediyor olarak görülür.

  2) duran araç, balon yükseldikten sonra hareket ettiyse. balon, araçtaki insana geri gidiyor görünür; karadaki insana sabit görünür.

  2) balon sabit hızlı bir aracın içindeyken araç hızlanırsa, balon araçtakilere göre geri gidiyor görünür; karadakilere göre (araçtan daha yavaş bir şekilde) ileri gidiyor görünür.
 • ileri doğru hareket ettiğini görürsünüz. araba frenlediğinde de geri doğru gider.

  olay şu: helyum balonu havadan daha hafif olduğu için yükselebiliyor. araba hızlandığında havadaki moleküller de geriye doğru itiliyor (sizin gibi), bu da anlık olarak havanın arabanın gerisinde yoğunlaşmasını sağlıyor. bu da helyum balonunu sanki havada yükselir gibi ileri doğru itiyor. peki neye karşı itiyor? arabanın hızlanmasına karşı. arabanın hızlanması burada arabanın içindekilere yerçekimi tarafından çekilirmiş gibi bir etki/kuvvet yaratıyor. helyum balonu da yerçekimine karşı yükselirmiş gibi arabanın hızlanmasına karşı “yükseliyor.”

  not: einsteinspor

  ecnebice açıklama: https://www.wired.com/…alloon-acceleration-physics/
 • balonun kazandığı ivme arabadan bağımsızlaştığı için;
  araç fren sıktığında balon geri gider,
  araç hızlanırken balon öne gelir.

  deney yapılarak kolaylıkla çözülebilecek soru.
 • (bkz: görelilik ilkesi)
  (bkz: newton'un hareket yasaları)

  günaydın gel çay var.