şükela:  tümü | bugün
  • sadece türkiye'de olan göstermelik kontrolden sonunda vazgeçilmesi.
  • saçma bir uygulamanın sona erdirilmesidir.
  • 2 cümleyle aydınlığa kavuşturulmuş, müthiş bir habercilik başarısı olarak kayıtlara geçen haber.
    lan yerine getirilecek sistemi de yazsanıza amk.

edit: lan bunlar foto galeri olarak vermişler haberi. niye takip etmediğimi bir defa daha hatırlattıkları için teşekkürler.
  • 10 kilo kokain taşımaya çalışan kolombiyalı hissini yarı yarıya azaltacak düzenlemedir.
  • zaten pek anlayamadigim ilk kontrolun kalkmasi durumu. yani kemere kadar taranma filan sacmaydi. bavulu xrayden gecir yine ama ucaga binecekmis gibi arama. uzerinde bicak, tabanca tasiyani denk getirecek kadar ayarla o metal dedektorunu ne sen ugras ne ben. avmlerdeki kontrolu ne zaman kaldiracaklar ben onu merak ediyorum asil. kimi guvenlik gorevlisi var kendisini havaalaninda saniyor.
  • turkiye kalkisli ucaklardaki yolcularin ozellikle batida potansiyel terorist muamelesi gormesine sebebiyet verecek uygulama. yasadisi muhimmat tasiyan kuryeler yasadi.
  • avrupa'daki hic bir havalimaninda gormedigim bir uygulamanin son bulmasi. korunmasi gereken yer havalimani degil, ucagin kendisidir. onu da ucaga binmeden once didik didik yapiyorlar zaten. ekstra bir de bok varmis gibi giriste bi dunya kuyruk olusturmaya gerek yok.
  • bu ilk kapılar zaten genel manada bir arama yapmak için kullanılıyor; yani kemer, bozuk para, kol saati ile geçebilirsiniz, dizüstü bilgisayarı da çantanızdan çıkarmasanız da olur; amaç eğer üzerinde bomba, silah olan ve havaalanı içerisinde eylem yapmak isteyen birisi olursa daha girişte bunu tespit edip, içerisini kana bulamasını engellemek. terör kaygısı yaşamayan ülkelerde buna gerek olmuyor, türkiye'de ise gerekliliği bence geniş bir ölçekte tartışılmalıdır.

edit: bir ekleme yapmak şart oldu; kimi suser'ler özellikle istanbul atatürk havaalanında ilk kapıdaki kontrolün de gayet sıkı olduğunu mesaj yoluyla belirtiyorlar. orası için bir şey diyemeyeceğim, ancak sürekli kullandığım ankara esenboğa ile birlikte izmir, trabzon, elazığ, erzurum, diyarbakır, antalya vb. bir çok havaalanında bu ilk girişteki kontrol çok daha gevşek; hassasiyet çok düşük, güvenlik elemanları genellikle çok talepkar olmadıkları gibi, kapılar ufak şeylere de pek ötmüyor.
  • sigara tiryakileri için faydalı bir uygulama. insan kapıya çıkıp bir sigara içecek olsa aynı kontrolden bir daha geçiyordu. bana uyar.
  • zamanında asala terör örgütü yüzünden devreye giren kontrolün kaldırılmasıdır. ancak yapılan denetimlerde hala insanların hava alanlarına kesici alet ve silah sokmaya çalıştığı görülüyor...