şükela:  tümü | bugün
 • bugün başıma gelen rezaletimsi olay. rezaletimsi derken bir rezalet değil aslında ama ikiyüzlülük ve ayrımcılık. şöyle ki; eşim türbansız ve güvenlik kontrolünden geçerken şu yeni yapılan röntgenvari cihazın içine aldılar. bu normal bir şey; ancak üzerindeki ceketi (ceket derken monttan bahsetmiyoruz, ince beyaz bir keten ceket) çıkartmasını istediler. eşim de alttaki t-shirti muhtemelen dar olduğu için o kadar insanın içinde rahatsız oldu. bu arada da yanımızdan uzın pardesüleriyle türbanlı bacılarımız 1 değil 2 değil geçince eşim türbanlıların ceketleri neden çıkmıyor da benimki çıkıyor diye sorunca güvenlik görevlis kız bombayı patlattı. "bize verilen talimat böyle" tabii böyle bir tartışma yaşayınca, önce lap-top çıkartılır çalıştırmamız istenilir, gelir kağıtla çantanın içinden numune alır onu bir makineye okutur, diğer güvenlik kadın gelip iman tahtası dediğimiz üst bölgesini elle arar. (o makineden sonra) korkacak hiç bir şeyimiz, verilemeyecek hesabımız da yok varsın arasınlar lakin sorularım ve sorunlarım şunlar;

  1- bir güvenlik araştırması kontrolünde türbanlı ve türbansızın farklı muameleye tabi tutulması mümkün mü? mantığı nedir? türbanlılar bombacı olmaya ya da uyuşturucu taşımaya daha mı az yatkın? bu pisliklere kalkacak ilk kişi bu açığınızı farkedip pardesünün üstüne türbanı geçirmez mi?

  2- madem x-ray cihazını koydun neden elle arıyorsun, madem x-ray cihazını koydun neden herkesi eşit şekilde geçir miyorsun?

  3- ülkeyi bu kadar bölmeye, vergisini veren normal vatandaşları sırf türban takmıyorlar diye öteki ya da imtiyazsız hissettirmeye hakkınız var mı?

  hepsinin cevabı belli. ondan sonra başı açıklar neden ayrımcılık yapıyor, işte bundan yapıyor çünkü sizin başından beri gelmek istediğiniz noktanın bu olduğunu her kafası çalışan insan biliyordu.

  olayın olduğu yer atatürk havalimanı içhatlar ikinci kapılar.

  cevabi edit: destek mesajı atan tüm güzel insanlara, aynı kaygıyı paylaştığını belirten ve ince mesajlar gönderen herkese teşekkür ederim.

  halkı bölmeye çalışmıyorum, bu gibi bir olayın kendisi halkı bölüyor. zaten bölmeye çalışsam bize deri pantolonlular saldırdı kafamıza işediler derdim.

  amacım bu entry ile muhteşem bir farkındalık yaratmak, birilerinin benden özür dilemesi, gündem olmak vs. da değil. amacım eğer bu kadar enternasyonel ve önemli bir alan olan havalimanın güvenlik müdürü vs. varsa aslında yarattıkları güvenlik açığına dikkat çekmek. biz 2. sınıf vatandaş muamelesine alıştık zaten.

  herkese tekrar teşekkür ederim. olayın olmadığını düşünen septik arkadaşlara da stockholm'de yaşamadığımızı hatırlatmak isterim ki durup dururken böyle bir şeyi anlatayım.

  son olarak neden olay çıkarmadın diyenler var, olayı fark ettiğimde eşim ceketini çıkarmış kollarını kaldırmış ışınlanma kabini gibi yerin içindeydi. yanlış anlaşılmasın ben ceket çıkmaz demiyorum o yüzden de garipsemedim. yanımızdan türbanlılar da geçiyordu ama onların ötüp ötmediğini vs kontrol etmemiştim. bana lap-topu açın dediler onla uğraştım, bir kağıtla eşimin çantasından numune aldılar ve eşime gelip güvenlik kadın röntgenden sonra üstünüze bakacağım deyip üst bölgesini elle kontrol edince anladım bir tuhaflık olduğunu. eşimle oradan ayrılırken ne oldu dedim, türbanlıların ceketini çıkarttırmazken neden benim ceketimi çıkartıyorsunuz dediğinde bize verilen talimat böyle demişler. uçağımı kaçırıp tartışmaktansa kıçıma kadar aranmaktansa burada içimi döktüm. bizi travmatize eden bir durum değil. üzücü sadece. ülkemiz için üzücü.

  inanmaynlar pics or didnt happen diyenler bunun picsi olmaz. belki 1000. kere uçağa biniyorum ve troll olmadığımı diğer entrylerimden anlayabilirsiniz. dünya görüşüm itibariyle pek de türban dostu olmadığım doğrudur lakin bu beni yalan hikayeler uydurmaya itmez. havalimanı çalışanları bile yazmış evet yaşıyoruz bunu diye. bu nasıl bir körlük anlam veremiyorum.

  herkesi ikna etmek mümkün değil çünkü bazı insanlar bunu takım tutmak gibi görüyor. net olarak açıklayayım, eşim de ötmüş, türbanlı da ötmüş. türbanlı elle hafifçe kontrol edilip yollanıyor, eşimi üstünü çıkartıp kollarını kaldırıp içine girdiği yeni kabinlere alıyorlar. klasik x-ray değil. bunu anlamak neden bu kadar zor? amacım türbanlılara nefret yöneltmek değil arkadaşlar burada ayrımcılığa tabi tutulan biziz. sorduğu soru neden türbanlıların pardesüsü çıkartılmıyor? verien cevap bize verilen talimat böyle. ne bir eksik ne bir fazla durum bu. 37 yaşındayım, expat olarak çalıştım çok kez uçağa bindim, hatta eşim de havayolu çalışanı daha ne söyleyeyim. gelip yok ben uçuş kurallarını bilmiyor muşum vs. komik oluyor.

  son söz: arkadaşlar halimi yukarıda izah ettim, çok üzgün v.s değiliz çünkü 5 dakikada yaşanan bir olaydı. yanlış anlamış olabileceğimizi ifade edenlere kızmıyorum elbette böyle bir ihtimal var. ancak güvenliğin cavabı ve uygulaması bu kadar yoruma açık olmamalıydı.

  normalde bikiniyle gezdiğimizi kendimizi acındırmaya gerek olmadığını ifade eden başörtülü hanım bir kardeşimizin yorumu tehlikeyi gözler önüne sermektedir zira bu mantıktan hareketle sürekli çıplak mı gezmeliyiz? hak ettiğimiz bu yani.

  altta küfür yazan "he aq barzosu" bir tek seni arıyorlar, seni havalimanına alanın ıvır zıvır tarzında bir şeyler yazan çok seyahat ettiği için bir aydınlanma yaşamış olduğunu sanan ismini zikretmeye bile değmeyecek yazara da önce tanımadığı insanlara bu kadar rahat küfür etmemesi gerektiğini hatırlatır, okuyup anlarsa meselemin aranmak olmadığını aynı şekilde öten insanların aranmadığı olduğunu hatırlatırım. burada bu kadar popülarite kazanmış bir konuda o küfüre ilişkin ne yapacağımı açıklayamıyorum, özelden bilgilerini iletirsen yardımcı olabilirim sana. ettiğin küfürü yerine getirebilecek misin görelim irtibata geçelim.
 • (bkz: türkiye’den siktir olup gitmek)

  2019 halifelik seçimlerinin akabinde kendinden olmayanın ipini çekecek bir zihniyetin durumu ufuktan ufağa yürürlüğe koyma şeysi...
 • kur'an-ı kerim'de kapalı ve çarşaflıların güvenlik kontrolüne tabii tutulmaksızın istedikleri yere gidebileceklerine dair ayeti hatırlayamadığımdan mütevellit tartışmaya çekindiğim farklı durumdur.
 • rezalet gibi rezalettir.
 • üniversiteye giriş sınavlarında salon girişlerindeki güvenlik kontrolünde yaşanan türbanlı türbansız farkıyla aynı farktır.

  ayrımcılıktır. türbana bakılmaksızın herkese eşit muamele yapılmalıdır.
 • türbansızlara yollu gözüyle bakıldığının açık ifadesidir.
  "sen soyunsan da olur, zaten alışkınsın. o soyunamaz, çünkü namuslu."

  şerefsiz herifler.
 • insan hakları ihlalidir.
 • olkodon soktor olup gotmok gorok.

  sen siktir git ülkeden zaten. her bokta terket zaten. biz niye gidelim lan ülkemizden. burası hep bizimdi. arap yalayıcılar sonradan türedi. hepsi zamanı gelince siktirip gidecek.

  ben ülkemdeyim.
 • türbanlı değilim ve ayda bir yurt içi yurt dışı bir yerlere uçakla seyahat eden bir bayan olarak şaşırdığım bir durum oldu .
  kalın mont dışında hiçbir zaman üzerimdeki ceketi çıkartmam istenmedi .
  harley botlar öttü bir defa onu çıkarttım en abartı hatıram budur .
  başörtülü birileri türk ya da turist geçerken bana ceketini çıkart deseler bayağı olay çıkartırdım.
 • tanım: insanlara nasıl ayrım uygulandığını gösteren örnek.

  rezalet değeri; 10/10

  bunun bir sonraki adımını düşünemiyorum