şükela:  tümü | bugün soru sor
 • havaalanlarının dağbaşında şehir dışında, kolayca çıkıp hemen dönemeyeceğin uzaklıkta yerlerde olmasından faydalanan çakallıktır. gerçi dünyanın hemen her yerinde böyledir ama en azından burger king veya mcdonalds'larda fiyatlar normale daha yakındır*. sadece müşterinin zengin olmasını değil, mesafe faktörünü de kullanır, "ahan da kucağımıza düştün, gidecek yerin yok" deyip sizi kucaklarlar.
 • (bkz: gabin)
 • taze sıkılmış portakal suyunu bardağı 11 tl'ye satarak yapılan uygulamadır, bizde satın alarak ne oluyoruz onada siz karar verin!
 • havalimanlarindaki fahis fiyat uygulamasinin nedeni orada bulunan cafe'lerin fiyat politikasi degil, tav'in uyguladigi kira sozlesmesinde gizlidir. tav orada is yapan kafe ve restoranlarin toplam gelirlerinin %40'ini almaktadir. yoksa bir whopper menu elbetteki 18 lira degildir. ortada havaalanlarina ozel bir cakallik yoktur yani. vardir da restoran ve kafeler tarafindan degil tav tarafindandir.
 • her zaman bunun işletmelerin kendilerinden değil de havaalanını işleten havaş, tav (ya da her kim işletiyorsa artık) gibi aç gözlü firmaların muhtemelen dükkan başına belki 10-30bin tl arası belki daha fazla kira istemesinden kaynaklandığını düşünmüşümdür.

  sadece yarım saatlik otoparktan 7 tl isteyen bir işletme dükkan kirasından ne kadar ister hayal edemiyorum açıkcası.
 • mesafe faktorunden ziyade, check-in saati ile ucus saati arasindaki farki kullanirlar. (kabaca) ic hatlar icin 45, dis hatlar icin 2 saat onceden havaalaninda olma gerekliligi yuzunden, ve ozellikle de dis hat ucuslarinda bu surenin uzunlugundan dolayi insanlari rahatlikla kaziklayabileceklerini dusunurler.

  soz konusu hava alani yesilkoy'de bile olsa, bir de iceri tekrar giristeki guvenlik aramalari falan dusunulunce havaalanindan cikmak hepten gozde buyur ve vakit gecmedikce yolcumuz teslim olmaya daha bir hazir hisseder kendisini.

  edit: soylenen dogrudur, adamlar fahis kiralar oduyorlar ve bu da fiyatlara yansimak zorunda. ustelik bu bir tek turkiye'de boyle degil. en temizi hazirlikli gitmek. ha bana en cok koyan suya odenen para. genelde karnim tok giderim, suyum da olur. ama bir kahve alirim be baba, birazdan yola cikacagim zaten. soyle bos vakitte acelesiz bir sekilde, yayaraktan bir kahve icmek guzel olur. varsin 3 lira pahali olsun.
 • jerry seinfeld şöyle der bu konuda;

  "do you think that the people at the airport that run the stores have any idea what the prices are every place else in the world? or do you think they just feel they have their own little country out there and they can charge anything they want? you're hungry? tuna sandwich is nine dollars. you don't like it; go back to your own country. i think the whole airport airline complex is a huge scam just to sell the tuna sandwiches. i think that profit is what's supporting the whole air travel industry. i mean think about it; the terminals, the airplanes, it's all just a distraction so that you don't notice the beating that you're taking on the tuna."
 • uluslararası uçuşlar için; "uçak biletine bin lira para vermişsin, 15 lira sandviçe versen ölür müsün amk" uygulamasıdır.

  tasvip etmiyorum, uçaktaki ikramları bekliyorum.
 • sebebi terminal işletmeciliği yapan şirketlerin (tav,ic gibi), burdaki dükkanlardan fahiş fiyat talep etmeleri değildir. öyle olsa avmlerde de fiyatın farklı olması gerekirdi.

  havaalanında pahalı fiyatların sebebi; devletin havaalanı işletmeciliği tekelini (dhmi eliyle kullandığı) şirketlere devretmek için fahiş fiyat istemesidir. terminal işletme şirketleri (tav) hem terminali 0 dan kendileri inşa ederler, hem de devlete, terminal işetmeciliği hakkını devralmak için, yüklü ödeme yaparlar.

  özetle bu pahalılığın sebebi de devletin vatandaşlarını soyarak, finansmanını sağlamasıdır.
 • bi bardak çayın 4,5 tl'ye satılmasına sebep olan uygulamadır. çay kaç para olsa içeriz, orası ayrı amma ve lakin kağıt bardakta lan bu 4,5 tl'lik çay. bari bi ince belli bardak vereydiniz muhterem?!