şükela:  tümü | bugün
 • sigara içme yasağı akabinde ortaya çıkmış olması muhtemel bir slogan. böyle mavi mavi gülümseyen bir surat halini almış bir logosu da var.

  (bkz: dumansız hava sahası)

  "4207 sayılı kanunda yaptığımız düzenleme ile tüm toplumumuzu ve özellikle gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumayı ve herkesin temiz hava soluyabilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

  sigara ve tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmak, sağlık için ciddi tehlikeler oluşturur ve bu dumana maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur. tıbbi ve bilimsel araştırmalar, tütün dumanının akciğer kanseri, kalp hastalıkları, astım krizleri, çocuklardaki solunum yolları hastalıkları ve akciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırdığını ve ani bebek ölümlerine neden olabildiğini göstermektedir.

  bu yasa, tüm bu nedenlerden dolayı, gelecek on yıl içerisinde binlerce kişinin yaşamını kurtarmayı, ciddi hastalıkları önlemeyi ve kapalı mekânların herkesin rahatlıkla çalışabileceği ya da ziyaret edebileceği daha temiz ve sağlıklı yerler olmasını sağlayacaktır.

  dumansız ve sağlıklı bir hayat için tüm türkiye'yi havasını korumaya ve dumansız yaşamı desteklemeye davet ediyorum.

  sağlık bakanı
  prof. dr. recep akdağ"

  http://www.havanikoru.org.tr/

  hakan şükür, acun, tülin şahin gibi ünlü isimler de destek vermiş. reklam filmlerinde oynamışlar. bu pek bilgilendirici öğretici reklamlar televizyonlarda karşımıza sık sık çıkacağa benziyor artık.
 • sigarayı bırakmak bölümünde sigarayı bırakanlarda oluşabilecek yoksunluk ve toparlanma belirtilerinden:

  baş dönmesi

  dokulara artık daha fazla oksijen gitmeye başlamasına bağlı olarak baş dönmesi kimi zaman görülebilir.
  oturun, kendiliğinden geçer