şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bildiğim kadarıyla dünyanın pek çok yerinde kullanımda olan, istanbul'a da kurulacak olan monoray sistemlerinin ist. belediyesince verilmiş adı. bu sistem ulaşımın belkemiği olmayacak, sadece merkezi metro istasyonlarından istasyon çevresi mahalle ve önemli merkezlere yolcu taşıyacaktır. birbirinden bağımsız fakat metro istasyonlarına bağımlı 10 kadar kısa havaray hattı planlanıyor istanbul için.
 • istanbul anakent belediyesi'nin 2010 yılına kadar bazı hatlara yapmayı düşündüğü ulaşım aracı. hatlar şunlar:
  beşiktaş-zincirlikuyu (3.2 km)
  şişhane-okmeydanı (3.5 km)
  bakırköy-incirli matbaacılar sitesi (12.2 km)

  lakin havadan gidecek olması sebebiyle, istanbul gibi yerde önemli kazalara sebep olabilir. düşünün bir kavga çıktı, kapkaççıyı yakaladınız, aynen aşağıya.

  - kaptan devam et, önemli bir kayıp yok. ağırlıkları atıyoruz hızlanalım diye.
 • istanbul için yeni ulaşım projesinin adı. yine kazılara başlanacağının habercesidir. acaba taşıtları nereden alacağız sorusu ilk akla gelen oluyor. son zamanlarda pek takip edmedim aam yurtdışında bu işi yapan birileriyle yakın arkadaş olunmuş olmalı ki bu proje gündeme geldi. öte yandan kısa hatlar yapılır oldu ve hepsinin de adı farklı. bir yerden başka yere gitmek için, minibüs, metrobüs, tramvay, metro, dolmuş levellerini aşman gerekiyor. ondan ona binerken insan daha çok yoruluyor lan. eskiden en azından geç gitsek de otobüs de uyuyp dinlenme şansı bulurdum. şimdi aktarma yerlerini kaçıracağım diye uyuyamaz da oldum. çük gibi oldu afedersin bu ulaşım sistemi. bildiğin çocuk çükü gibi kısa kısa hatlarla. işte bu da yeni bir çocuk çüküdür. ben isterim şehir içi ulaşımımızı kalafat kadar terimi ile tanımlamayı ama olmayınca olmuyor. bir çükten öbürüne aktarım yapıyoruz lan.
 • (bkz: schwebebahn)
 • (bkz: airtrain jfk)
 • minibüslerin çalıştığı hatlara yapılacak olanlarında halihazırdaki minibüslerin şöförleri çalıştırılacakmış: http://www.ntvmsnbc.com/id/25212905/

  savulun havaray esprileri geliyor. hatta ilkini ben yapayım: tek rakibim thy
 • maglev ile karıştırılmaması gereken ulaşım sistemi. havaray, diğer adıyla monoray, tekerlekli araçların kullanıldığı bir ulaşım sistemidir ve maglev ile bir ilgisi yoktur.
 • hem benzin yok hem trafiği azaltacak. oh ne güzelmiş.
  inşallah doğru düzgün işlemesi umut edilen sistem.