şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 'kenz-ül havas' adında dört ciltlik dehşetengiz bir kitap da vardır esasen. bunun türkçesi 'gizli ilimler hazinesi' olup, müellifi seyyid süleyman el-hüseyni nam zattır.
 • aytunc altindalın kurdugu, piyasadaki omru yazik ki oldukca kisa olan , sahaflarin tozlu raflarinda rastlanilan cogu ilginc arastirma/ceviriyi -ozellikle okult ilimlerle ilgili olanlari- basmis yayinevinin adi.
 • sierra, blizzard, coktel vision, knowledge adventure ve won.net firmalarını bünyesinde barındıran dev eğlence ve yazılım şirketi. eskiden çoğu fuarda sierra, blizzard tek başına anılmak yerine "havas interactive" olarak geçerdi. artık kendi isimleriyle anılıyorlar.
 • (bkz: havaş)
 • havas islam felsefesinde elitten daha başka bir anlamda kullanıyor. havastan kasıt allah'ı, kendini, alemi, nizamı, düzeni, edebi, adabı, şeriatı, kitapları, hadisi bilenler için kullanıyorlar. bilmekten kasıtsa anlatabilmek değil yaşabilmek olarak belirleniyor.

  havas olmak için biraz olsun mürekkeb yalamak lazım geliyor ama şart olmuyor çünkü islam felsefesi ilhamı yani allah'ın eğittiklerini her zaman öne koyuyor.

  her ekenin biçemeyeceği, her biçenin toplamayacağı ve her toplayanın da yiyemeyeceği sürekli vurgulanıyor. aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlar ama demek değil ki her arayan bulacak oluyor ve top sürekli taca, sahanın dışına atılıyor ve çaba, azim ha gayretten başka bir anlama çıkamıyor.

  konu havaslık olduğunda kısmetten öte diyar, allah'tan öte yar olmuyor. gülerse yüzünüze o gülüyor, gerisi laf-ı güzaf oluyor.

  havasın amacı leduni ilme ulaşmak olduğundan ve leduni ilimde nasipten gayri bir şey olmadığından, niyetlenilmediğinden havas her daim alanın büyük bir kısmını boş bırakmak zorunda kalıyor. konu havaslık olduğunda para, imana ek olarak ilmin kim de ne kadar olduğu pek bilinmiyor.

  havaslık kendi içinde en az iki kategoriye ayrılıyor: zat ve sıfat havaslığı. sıfat havaslığı hiç ortada görünmese, avam onu hiç bilmeden yanından geçse, onu horlasa bile oluyor. zat havaslığında biraz daha bizim bildiğimiz, sandığımız havasa uygun kaftanlı, asalı, cübbeli, dergahlı oluyor. hatta bazen cübbesinin altına allah sığan havas bile oluyor ve tarihe adı bistami diye geçiyor.

  avam havasın karşıtı olarak kodlanmıyor. havas olmayanlar avam oluyor. elma olmayanların hepsinin meyve olması gibi. yoksa avamdan kasıt çürük, sağlıksız, olmamış elma demek olmuyor.

  kafamdakileri az biraz topladım. eksiği boldur.
 • bu isimli bir reklamcılık, ajans gibisinden bir oluşum var. türkiye ofisinin başında levent erden var imiş.

  http://www.havas.com/
 • anneler gününde anneleri kategorilendirerek "anneler gençlerin işlerinden anlamaz" yaftasını yapıştıran reklam ajansı.

  filmde anneler konkur ve revizyon kelimelerinin anlamlarını bilmiyorlar hatta telafuz bile edemiyorlar. filmde anneler "çocuklarımız neden bu konkur ve revizyon yüzünden geç kalıyorlar?" sorusunu yöneltiyor.

  belli ki anneler bu işlerden anlamaz klişesinden yola çıkılarak bu film üretilmiş. hayatımızın her anında gördüğümüz, tanık olduğumuz bu klişeleri filtresiz bir biçimde yaymak o kadar da masumane bir davranış değildir.

  komiktir çünkü biz insanlar başkalarının hatalarına, eksikliklerine, saçmalıklarına gülmeyi severiz. biri düşer, güleriz. biri hata yapar, dalga geçeriz.

  bu alışkanlıklarımız bir sorun iken bu sorunun iletişim kanallarını kontrol edenler tarafından paylaşılması, sorunun vahimiyetini artırmaktadır.

  çünkü bu "eğlenme" ritüelleri bu sayede hem meşrulaşır hem de normalleşir. bir anneyi, çocuğunun hayatında çok önemli bir yeri olan bir terimi doğru telafuz edemeyen bir konuma koyan eserler, bilinçsiz bir biçimde de olsa, kategorilendirmeye hatta ayrımcılığa neden olmaktadır.

  bir diğer durum ise bu filmin türkiye'de çekilmiş olmasıdır. kadınların eğitim seviyesinin düşük, kadına şiddetin yüksek olduğu türkiye'de.

  hitler'li biomen reklamı eleştirildiği gibi havas'ın anneler günü reklamı için yaptığı, altında sakıncalı mesajları barındıran reklam filmleri de eleştirilmelidir.
 • türkiye havas'ın dezenfektan üreticisi dettol'a, tahminimce ödül için yaptıkları ve dün ads of the world'de yayınlanan işleri:

  http://adsoftheworld.com/…ia/print/dettol_handshake

  hindistan mccann'in bir başka dezenfektan üreticisi sanitol'a yaptığı ve ads of the world'de 2010'da yayınlanan işleri:

  http://adsoftheworld.com/…a/print/sanitol_boardroom

  yıllardır kahveye giderim böyle pişti görmedim...