şükela:  tümü | bugün
  • sürekli bu gaspçı firmaların "efendim bilet kuralları gereği..." tarzı cümleler kurarak vatandaşı mağdur eden ve sadece kendi karlılığına odaklanan hal ve hareketlerdir. bunun ötesinde uygulanan fiyat politikaları ayrıca rahatsız edicidir.
    nasıl ki vatandaşı gizli masraflarla sömüren bankalara birçok kısıtlayıcı düzenleme getirilip, kar etmek için başka yol ara deniliyorsa bu sektör içinde daha fazla düzenleme getirilebilir.

-gidiş dönüş biletlerde gidiş uçuşu kullanılmazsa bağlantılı tüm uçuşların iptal edilmesi. üstelik bağlantılı 5 uçuşun varsa tüm uçuşların iptal edilmesi.
    kardeşim senin promosyon yapıp gidiş dönüş bileti, tek yön biletten ucuza satman vatandaşı ilgilendirmez. gidiş ve dönüş bileti almış, ücretini ödemiş ve diyelim ki gidiş uçuşuna çeşitli nedenlerle binmedi/binemedi ( hastalık, trafik,iznine çomak sokan müdür, ailevi problem, yolda kavga etmek v.s.). güzel işte uçuş bir kişi eksik olacak. sen bunun üstüne hangi hakla ücreti ödenmiş dönüş uçuşunu da cukkalayıp sonra o bileti başkasına satıyorsun.
    neymiş kurallarda yazmıyormuş. neden yazıyor bu kurallar? nerede vatandaşı koruyacak düzenlemeler? daha doğru fiyatlandırma hesaplamaları geliştirsinler. yok ama yasal düzenlemeler fırsat verdiği için vatandaşı sömürdükçe sömürün.

-uçuş yapılamayacak olan ücreti ödenmiş biletin mil tutarının hesaba yüklenmemesi. neden yüklemiyorsunuz diye sorunca ise alınan cevap "fiilen uçmadığınız için" cevabını alıyorsunuz. buna mukabil "thy benim nekadar seyahat ettiğimi kendine çok mu dert etti, gerçekten gezip eğlenmemi desteklediği için mi bunu dayatıyorsunuz, parasını aldınız, iade istemiyorum ama bari milini hesabıma ekleyin" dediğinizde yine duyacağınız cevap bilet kuralları.... öyle saça böyle tarak deyip bileti iptal etmedim, online checkin yaptım ama uçuşa gitmedim. biraz ibnelik oldu ama azda olsa müşteri memnuniyetini düşürmüşümdür belki. o gün bekleyen olduysa kusura bakmasın.

-overbooking: belirli bir doluluğun garanti edilmesi için uçak kapasitesinden fazla bilet satılması. ve dolayısıyla birçok kişinin mağdur olması. yine keyfine göre bu kuralı dayatıp işin içinden sıyrılıyorlar. sorun çıkınca "efendim bilet kuralları ...". doğru düzgün bilet fiyatı belirlerseniz belki uçuşlar daha dolu olur.

-yanyana uçan iki kişinin 3-6 kat (gözlemlerle tespit edilmiş) farklı fiyat ödemesi. aynı koltuk, aynı masrafla uçan iki kişinin bu kadar farklı fiyat vermesi erken rezervasyon diye basit bir nedenle açıklanamaz. muhtemelen erken zamanlarda alınan fiyatla tüm uçak dolsa yeterli kar elde edilecektir (bu kısım kafadan atma) ama tarih yaklaştıkça vatandaşın esnekliğinin azalmasını ve artan talebi sömürüp fiyatlara yükledikçe yükleniyorlar. biletlerin en ucuz olduğu zaman ile en pahalı olan zaman içinde o iki fiyat arasındaki farkını hiç bir yatırım aracıyla tamamlayamazsın. o yüzden ama şirket erkenden o paraları kullanıyor ve planlama yapıyor vs diye bir cevapla gelme. ayrıca hisse senedi mi bu arkadaş? sürekli bir dalgalanma halinde.

-yeterli bir süre (1 hafta,1 ay) olduğu sürece önceden satın alınmış biletin başkasına devrinin mümkün olmaması. bunda nasıl bir sakınca var anlamış değilim. tüm taşıma yöntemleri bu konuya dahil edilebilir ancak fiyatları nedeniyle havayolları için çok daha faydalı olurdu.
    firma satmak istediği fiyattan sattı. sonrasında gerekli operasyonu tamamlayacak kadar süre önce isterse 100 kez el değiştirsin. sistemi başkaları susitimal etmesin diye firmalarda daha stabil ve ortalama bir fiyat belirler. veya bir bilet yalnızca bir kere el değiştirebilir gibi bir kısıtlama getirilir.

-çeşitli sebeplerle iptal edilen seferler nedeniyle yolculara saçma güzergah ve saatlerde uçuş teklif edilmesi. çok ekstrem durumlar dışında ne olduğu müşteriyi ilgilendirmiyor. firmanın sunduğu uçuş saatlerine göre plan yapan müşteriyi önce mağdur edip ondan sonra da sadece kendi sunduğu seçeneği dayatıp yardım ediyor gibi görünmeleri. mesela; akşam 7 seferi iptal edilen bir uçuş için ertesi gün aktarmalı bir uçuş teklif etmeleri. bunun yerine ilk biletten bile daha ucuz olan ve kendi anlaşmalı uçuş firmalarından satılan bir sefere dileyen müşteriler aktarılmalı. neden var bu sürekli anons ettiğin star allience?

-kural olmasa bile yinede ağırlıkla bu şirketlerin uyguladığı öncelikli check-in/boarding vs işlemleri. şimdi sen daha fazla para ödeyen birisine bu imkanları sunuyorsun ama kimin zamanından çalıyorsun? o parayı tüm müşterilere dağıtıp onlardan onay aldın mı ki adamın birini sıranın en önüne getiriyorsun.

bu sayılan ve sayılmayan eleştiriler yerli yabancı tüm havayolu şirketlerine yöneliktir.