şükela:  tümü | bugün
  • kullanıcı verileri(kullanıcı adı, şifre, e-posta vb.) hacklenen internet sitelerinin veritabanlarının birleştirilmesi ile oluşturulmuş internet sitesi. siteye girdiğinizde anasayfada "email or username" yazan bir form ile karşılaşacaksınız. sosyal ağlarda kullandığınız kullanıcı adınızı ya da email adresinizi yazarak daha önce verilerinizin sızdırılıp sızdırılmadığını öğrenebilirsiniz.

    sitenin güzel olan bir tanesi de "passwords" kısmı. passwords kısmına girerek daha önce kullanmış olduğunuz veya şu an kullanmakta olduğunuz şifreyi yazıyorsunuz. sistem size otomatik olarak "bu şifre maalesef daha önce sızdırılmıştır. bu şifreyi kullandığınız internet sitelerinde şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir." diyor. ya da tam tersi, şifrenin güvenli olduğunu haber veriyor.

    aslında yeni internet sitelerinde, kayıt kısmında bu site aracılığıyla şahane şeyler yapılabilir. mesela yeni kayıt olmaya çalışan bir kullanıcı, daha önce sızdırılmış bir şifreyi girerse, oluşturulacak bir sorgu ile "bu şifre, veritabanlarında daha önce sızdırılmış(hacklenmiş) bir şifre olarak görülmektedir ve güvenli değildir. kullanmak istediğinize emin misiniz?" diye bir uyarı verilebilir.