şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buradan websitesine ulaşabileceğiniz bjorn johannessen* ve fredrik tolf * isimli iki kafadarın geliştirdiği, açık dünya hayatta kalma oyunlarının kralıdır ve üstüne üstlük ücretsizdir.

  oyunda tek dünya vardır ve oyuncular bu tek dünya ilk yaratıldığında baldırıçıplak bir şekilde rastgele olarak bir yerde doğar. bu noktadan itibaren 1.dünyadan itibaren oynayan(şu anki 10. dünya hariç 9 tane dünya geldi ve geçti bu dünyaların ilk 7'si oyunun 2 boyutlu olduğu legacy döneminde son 2 tanesi ise oyunun üç boyuta geçtiği hafen versiyonundaydı. ) gruplar kendi medeniyetlerini kurup düşmanlarını yoketmek için gece gündüz çalışırken bazı oyuncular ise kendi arkadaşlarıyla bir köy kurup farmville tadında oynamaya çalışır, bazıları ise tek başına hem doğayla hemde permadeath mekaniğiyle mücadele eder.

  oyunun başlıca özelliklerinden kısaca değinmek gerekirse;

  kalıcı dünya bu özelliklerin en başındadır. yapımcıların namı diyer jorbtar*'ın en önemli amaçlarından birisi dünyayı mümkün olduğunca kalıcı hale getirmektir.

  şu anki dünya olan dünya10 7 ocak 2017'de açılmış olup, hala tam gaz devam etmektedir.

  ikinci büyük özelliği ise bu devasa dünyanın tamamen oyuncular tarafından şekillendirilmiş olmasıdır. diğer mmo'larda dünya sabit kalır ve siz kendi karakterinizi veya grubunuzu ne kadar geliştirirseniz geliştirin dünyada etkileyebileceğiniz maksimum şey bir skor listesidir ama haven and hearth'de doğduğunuz andan itibaren permadeath'e dahilsinizdir ve yapacağınız en küçük hatada, mesela: geniş bir nehri yüzerek geçmeye çalışmak. yabani hayvanları sevmeye çalışmak, maden kazrken kafaya taş düşmesi `:maden desteği koyduğunuz takdirde kafanıza taş düşmeyecektir yada maden tekniği konusunda çok yetenki olup madenin nerede yıkılp nerede yıkılmayacağını bilebilmeniz gerekir.` veya yanlış insanlar ile yanlış yerde karşılaşmak gibi durumlarda belki saatlerce uğraştığınız item'larınızı. veya haftalardır oynadığınız karakterinizi kaybedebilirsiniz.

  ama en kötüsü yanlış insanlar ile yanlış diyologlara girerek aylarca uğraştığınız evinizi, tarlanızı yani oyndaki bütün varlığınızı kaybedebilirsiniz. tabi bunların tam terside geçerli. kayık yapıp derenin öbür tarafına geçebilir, yabani hayvanları avlayabilir, yılandan kemer yapabilir veya yanlış insanların kellesini alır evlerini yağmalayabilirsiniz.

  oyuna başlamak isteyenler. için önerilerim:

  http://www.havenandhearth.com/…m/viewforum.php?f=42
  http://ringofbrodgar.com/…iki/haven_and_hearth_wiki

  yukarıdaki iki sitede oyunla iligli aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz.

  orada bulamayıp merak ettiğiniz şeyler için beni yeşillendirebilir veya oyunun forum sitesi olan ring of brodgar 'dan bana ulaşabilirsiniz.

  ek olarak ise oyunu oynamak istiyorsanız kesinlikle oyunun ana istemcisiniden değil purus pasta üzerinden oynamanızı öneririm. böylece bir çok angarya işi otomatikleştirebilir ve oyunu olduğundan çok daha optimize şekilde oynayabilirsiniz.
 • 1 şubat 2019'da 11.dünyaya merhaba diyecek oyun. arkadaşlarımız ile biz de yeni bir köy kurmayı planlıyoruz. katılmak isteyenler yeşillendirebilir.