şükela:  tümü | bugün
  • --kanaatimce-- bach, beethoven, berlioz, bruckner ve bartok'la aynı klasmanda bir dehaya sahip 20. yüzyıl ingiliz bestecisi, senfonisti. muhtemelen geniş halk kitleleri tarafından anlaşılması ve popüler olabilmesi için -aynı bach gibi- aradan 100-200 sene falan geçmesi gerekiyor. hayatı boyunca otuzun üzerinde senfoni bestelemiştir ve bunların önemli bir kısmını 80 yaşından sonra yazmıştır. müziğinde bach, wagner, bruckner, mahler, strauss etkileri görülebilir. en meşhur eseri, guiness rekorlar kitabına da girmiş the gothic namlı ilk senfonisidir.

    hakkında çekilmiş "the unknown warrior" isimli belgesel şuradan seyredilebilir: http://www.youtube.com/watch?v=9f7_wifediu
  • hayvan gibi eserler yazmış üstat.
  • "unlike a lot of composers william 'havergal' brian certainly lived a long and eventful life. to think he may have seen queen victoria, been around when britain was at its zenith during the edwardian era, heard about titanic, fought in two world wars, lived through the cold war, and then in his final years witnessed the decline and decay of britain in the 1970's. wow, what changes to live through during a life! this symphony* is pretty epic i have to say, and befitting of this man."