şükela:  tümü | bugün soru sor
 • win32 uygulamalarinda kullanilmak uzere geli$tirilmi$ genel amacli bir gercekci physics engine ve engine'e adini veren firma.. shockwave xtra'si da mevcut..

  sozkonusu engine half-life 2'de kullaniliyor.

  http://www.havok.com/
 • scott summers'in kardeşi olan x-men, alex summers. bunlar scott'la uzun zaman önce birbirlerini kaybetme tribine girmişlerdir, ondan sonra zaten alex maphus damına düşmüş, burada polaris diye bilinen aşkıyla tanışmış, sonra oradan çıkmış bir alternatif evrende yillarca hapis kalmiş, o sirada ermeni bişeybişey gaizka isimli hemşire ile mutant olan oğlu sayesinde kontakta kalmiş, ona aşik olmuş, polaris'ten nikah masasi'nda ümit besen'i ağlatacak, sehnaz tango'ya konu olacak bir liboşlukla vazgeçmiştir... (polaris de magneto jr gibi bişey bu arada, ortaliği mahfetmiştir o sayida, yeni zaten, uncanny x-men #410 civari bişey olsa gerek, neyse)
  herneyse, alex summers'in olayi da scott'in gözlerinden attığı ışınlara (şualara - böylece 80lerde çıkan örümcek adam'lari da andik) (allahim parantezden bitiremeyeceğim) benzer bir şekilde enerji hedeleri atabilmesidir... "nedir bu enerjinin kaynağı?" derseniz, su yakmıyor arkadaş, gücünü "kozmik radyasyondan" alıyor, ohmigod! bu enerji hedeleri de başağrısı vermekten disintegrate etmeye kadar gidebiliyorlarmiş... böyle sinirli, çekilmez, huysuz bir heriftir alex summers, tabi orta yaşının çoğunu orada burada komada geçirmiş olması da buna bir sebep olsa gerek... neyse ki süper herolar pek uzun yaşıyorlar, o da evlenir üvey baba olur artık...
 • remedy'deki abiler max payne 2'de bu encini kullanmış ve muhteşem bir iş yapmışlardır.
 • her ne kadar kullanildigi oyunlarda agirlik olgusu uzerine cali$ilmasi gerektigini gosterse de, hali hazirda kullanilan en gercekci fizik motorlarindan biridir. yine de max ile ko$arken yanindaki sehpanin uzerindeki resmin max'in ruzgariyla falan havalandigini du$unuyor insan. veya adimini attigi $eyin tangir tungur firlayip gitmemesi gerektigini. trailer'ina bakildiginda half life 2'de kullanilan versiyonun daha geli$mi$ olacagi izlenimine kapiliyor insan, ama cikmadan bir youmda bulunmak yanli$ olur.

  (bkz: ragdoll)
 • havok kozmik enerjiyi vücudu ile emip bu enerjileri ısı dalgaları olarak yayabilme yetenene sahip olan bir mutanttır.

  alex summers, cyclops'un kardeşidir. ailesi ile çocukken yaşadıkları uçak kazasından sonra yetim kalan iki kardeş birbirlerinden ayrıldı. scott kaza sırasında başına aldığı darbe yüzünden yaklaşık bir yıla yakın bir süre bir hastanede komada kalırken alex ise kazadan iki hafta sonra nebraska'daki bir yetimhaneye yerleştirildi. buraya yerleştirildikten kısa süre sonra da evlat edinildi. alex büyürken abisi scott'ın cyclops olarak atıldığı maceralardan habersizdi. üniversiteden mezun olduktan sonra mutant yeteneklerinin farkına varmaya başladı. bu sıralarda bir arkeoloji profesörü olan ahmet abdol kendisi ile alex arasında psişik bir bağlantı farketti. her ikisi de aynı mutant yeteneğine sahipti, fakat alex sayesinde abdol'un gücü çok daha artabilecekti. abdol, alex'i kaçırarak mısır'daki laboratuarına getirdi. abdol, alex'in gücünü de kendine katarak living monolith adlı çok büyük kozmik güce sahip bir mutanta dönüştü. x-men, monolith'i yenmeyi başardı. vücudunun yaydığı şok dalgalarını kontrol edemeyen alex, x-men ile birlikte amerika'ya dönmektense mısır'daki çölde kalmayı tercih etti.

  bir sentinel tarafından yakalanan alex bu mutant avcısı robotları icat eden kişinin oğlu olan larry trask'in bulunduğu üsse getirildi. burada alex'e havok kod adı verildi ve ona gücünü kontrol altında tutmasını sağlayan bir kıyafet verildi. x-men, trask'ın yakaladığı mutantları kurtarmaya geldiğinde havok abisi cyclops'a katılarak güçleri yüzünden kimseye zarar vermek istemediği için uzak durmaya çalıştığı medeniyete geri döndü. havok, manyetik güçlere sahip bir mutant olan lorna dane'e (polaris) aşık oldu. ikisi de bir süre x-men'in üyesi oldular, fakat ikisi de maceracı hayatı yaşamak istemiyordu. havok ve polaris bir araştırma için arizona'ya gittiklerinde kendilerini mr. sinister'ın emrindeki bir suikastçi birliği olan marauders tarafından yakalanmış buldular. zihnine telepatik olarak hükmedilen polaris, marauders ile birlikte x-men'e saldırdı. ekibine dönmeyi başaran havok sevgilisi ile savaşmak zorunda kaldı. zihnine hükmedilmekten kurtarılan polaris, havok ile birlikte abd hükümetinin oluşturduğu bir mutant saldırı ekibi olan x-force'a katıldı.

  havok bu örgütten ayrıldıktan sonra geçirdiği bir uçak kazasındaki patlama sonrasında kendini başka bir gerçeklikte buldu. ruhu başka bir boyuttaki farklı bir havok'un vücuduna girmişti. bulunduğu bu yeni dünya çok karanlık ve çarpık bir yerdi. bu farklı dünyada dost bildiği bazı kişiler düşman, düşman bildiği bazıları ise dosttu. bu farklı dünyayı anlamaya çalışan yalnız bir mutant oldu: mutant x. alex burada jean grey'in kötü bir versiyonu olan goblin queen ile yapılan savaşta düşmanı yenmeyi başardı, fakat bunun bedeli aynı zamanda kendi ölümü oldu. alex'in ruhu orjinal boyutuna mı döndü, yoksa sonsuza dek yok mu oldu belli değil.
 • intel tarafından satın alınmıştır.
 • havok'la yapılmış ilk oyun için

  (bkz: painkiller)
 • summers sülalesine özgü denyoluktan muzdarip mutant. x-men'in eski sayılarında marvel girl ile birlikte en kötü kostümlü kahraman bayrağını gururla taşımıştır.

  http://www.adherents.com/…it/comics/img/h/havok.jpg
 • zihinleri pırıl pırıl colarado'lu efendi çocuklardan kurulu oldskool thrash metal gurubu. 2009 yılında yayınladıkları debut albümleri burn dinleyesi, dinletilesi.

  elemanlar:

  *david sanchez (guitars/vocal)

  *jessie de los santos (bass)

  *reece scruggs(lead guitars)

  *pete webber (drums)
 • yeni albümleri time is up boyunda kalıcı hasarlara yol açabilecek kadar öküz bir yapıt.