şükela:  tümü | bugün
  • efenim izmir ilimizin güzide sokaklarındandır. ikiçeşmeliki kemeraltına bağlar. hatta sokağın girişindeki elektrik direğinin üzerine asılan tabelaya "havra sokağı" onun üzerindeki tabelaya ise "sinagog" yazılmıştır. ne tuhaftır ki sokakta dolanı dolanı dolanırsınız, sinagog filan göremezsiniz. siz kör müsünüzdür? yoksam sinagog eski evlere mi benzer? yoksam düşünülmemesi gereken bir ayrıntı mıdır bu olay? geçiniz.. yani sokaktan geçiniz. baharat, balık, her türlü yiyek malzemeleri temin ediniz..
  • yaz olsun kış olsun yerleri kesinlikle ıslak olan sokak.yazın cehennem sıcaklarında dahi bu sokağın kuru olduğu görülmemiştir.böyle de bir özelliği vardır bu sokağın.
  • canakkale'de de vardir bir tane.
  • izmirde tam olarak mezarlikbasi semtine denk gelen sagli sollu bakimsiz sinagoglarla dolu bir sokak... buradaki sinagoglarin bazilari 400 yilliktir ve hala aktiftirler ne yazikki izmirde cok azalan musevi nufusu nedeniyle 1-2 jenerasyon sonra sahipsiz kalacaklardir... bu sokak ve cevresinde eskiden 3-5 kadar ailenin ortak mutfak ve ortak tuvalet kullanarak beraber yasadiklari ortasinda avlu bulunan yapilar vardir... 2-3 yil kadar once bu sokaktan gecerken epey yasli bir israilli turiste burada zamaninda soylediginiz gibi yahudilerin yasadigini nereden biliyorsunuz diye sordugumda bana parmagiyla o yapilardan birisini gosterip turkce ben orada dogdum demisti...
  • en önemli özelliği, yılın her mevsiminde her türlü meyve ve sebzenin bulunabilmesi olan bir pazar sokağının adı.
    sokağa girdiğinizden itibaren sağınızda solunuzda turşucular, turfanda manavları, balıkcılar, sakatatcılar ve peynirciler vardır. hindistandaymış gibi hissedersiniz kendinizi.
  • bu sokagin kendi ve tarihiyle ilgili kisa ama derli toplu bir yazi icin

http://www.radikal.com.tr/…r.php?ek=r2&haberno=7427
  • "ne güzel sokaktır havra sokağı; bir ucu yakınlarda yanan saray sineması’na, diğer ucu da kestane pazarı camisi’ne çıkar. saray sineması’nda yoksul bekâr erkekler için üç film birden; kestane pazarı camisi’nde fethullah gülen’in va’zı; sokağın adı havra! havra sokağı bir ressamın paleti gibi rengârenkti; mevsimine göre yemyeşil marullar, yeşil beyaz taze soğanlar, mor mor patlıcanlar, sarı sarı limonlar, al al domatesler, karalı kırmızılı turplar, turuncu mandalinalar, portakallar, gümüş giysili grili pembeli balıklar…"

anılara dalı havra sokağında küçük bir turlama için buyrunuz...
  • güzel izmir'imin güzel sokağı ile ilgili selin süarın bir romanı havra sokağı

dinozor yayıncılık tarafından yayınlandı.

--- spoiler ---

uzun zaman boyunca geçmişinden kaçarak yaşayan ve onunla hesaplaşmak için yıllar sonra ilk gençlik yıllarını geçirdiği şehre; izmir'e geri dönen serdar, şehrin en işlek ticaret merkezlerinden biri olan konak kemeraltı'nda bir ev kiralar. havra sokağı'nda bulunan evin anahtarını sinagog restorasyonuyla uğraşan moiz'den alan serdar, yeni taşındığı evin asıl sahibinin gelecek kuşaklara bir sandık bıraktığını öğrenir. evin ilk sahibi olan yasef usta, sandığın içine bıraktığı şiirlerle evin her bölmesine gizlediği mektuplarında yunan ordusunun işgalini, anadolu halkının çektiği zorlukları, âşık olduğu müslüman kadını ve hayatın getirdiklerini okuyanlara anı olarak bırakmıştır. o yılların tanıklıklarında yasef usta ile ayşe'nin gizli aşkları gözümüzde canlanırken, moiz'in kardeşi yosi ile ahram'ın 'inanç' engeline takılan aşkı da günümüz koşullarında yeşerecektir. azınlık olarak sınıflandırılan türk vatandaşlarına dair önyargıların ve düşmanlıkların yüzeysel boşluklara yerleştiğinin bir göstergesi de günümüz zamanı içerisinde yaşanan hazin bir sürprizle ortaya çıkacaktır.

izmir'in yüreğine kazınmış çok kültürlü birlikteliğin miras bıraktığı dokuda, insana ait duyguların iki zamanda da değişmeyen eteğinde geçen bir zemine oturtulmuş soluk soluğa okuyacağınız bir roman.

--- spoiler ---

(tanıtım bülteninden)
  • izmir in kendine has sokaklarından birisidir.çocukluğumdan beri gittiğim için çok sıradan gelirdi bana ancak yaşım ilerledikçe kendisine has havası olduğunu anlayabildim.hiç birşey almasanızda kemeraltından girip mezarlıkbaşına kadar gidip gelmek çok keyiflidir.esnafı önceden çok kaliteli ürünler satardı balıkçısı olsun manavı olsun kasabı olsun müdavim müşterileri vardı en iyi meyve sebzeyi orda bulabilirdiniz yada en iyi balıkları ama şimdilerde kemeraltının sönen yıldızına paralel olarak havra sokağınında kalitesinde düşüş olduğunu söyleyebilirim.unutmadan tahin helvası yada kara helva almak isterseniz adres yine havra sokağıydı.tarihi dokusu ise ayrı bir konudur değerini arttıran sokağın. ara sıra bişey almasamda geçmek güzel gelir bana avra (havra) sokağından. tam anlamıyla izmir dir.
  • izmirde oldukça karakterestik bir sokaktır. gittim, gördüm. bir akşam vakti kemeraltında (bkz: kemeraltı) tüm dükkanlar kapanmışken karanlık sokakların arasından geçtim havra sokak'ına geldim. buradaki balıkçılar, kasaplar, manavlar, aktarlar daha yeni yeni tezgahlarını topluyorlardı. ürünlerini yıkadıkları sular tüm sokağı suluyordu ara sokaklarda ışıklar çok seyrekti sanki zifiri karanlık çökecek gibi bir hava vardı. burasının adı havra sokağıydı ancak ilk bakışta hiç havra göremedim. izmir havralarının mı yoksa genel olarak havraların mı özelliğidir dışarıdan bakılınca fark edilmesi güç olarak yapılırmış. havra sokağının içinden girilen ondan genişçe bir başka sokak var. o sokağa girince havra olabilecek birkaç yapı seçilebiliyor. o yapılardan birinde hiçbir şey yazmazken, bir tanesi iş merkezine döndürülmüş. bu iş merkezinin karşısındaysa bir başka iş merkezi var. adı da: dönmez kardeşler iş merkezi. bu çok ilgi çekici bir ayrıntıdır. (bkz: dönme) (bkz: sabetaycılık) kardeşler ifadesini "kardeşlik" olarak da okuyabiliriz. bu da bunu daha da ilginçleştiriyor. bu sokaktan ikiçeşmelik'e doğru çıkınca da karşınızda agora harabelerini bulursunuz.

3 gün sonra gelen düzenleme:
    bahsettiğim sokaktaki yapı havra değilmiş. ancak mimari itibariyle başka yerlerde gördüğüm havralara benzetmiştim. havralar bu sokağa girilen sokağın karşısında yer alan daha dar bir sokak var, orada bulunuyormuş. dört beş havra yapısı var bu sokakta 2 tanesi dış görünüşü itibariyle yıkıntı halindeydi. (ama bu yıkık görünen yapılardan ets hayim sinagogu'nun internette iç mekan fotoğrafı mevcuttur.) ancak üç yapı kullanılabilir durumdaydı. bir tanesinin kullanılabilir olmasına rağmen kullanılmadığını düşünüyorum. bir tanesinin kullanıldığını düşünüyorum. bir de üzerinde sinagog yazmayan çok katlı muhtemelen diğer binalardan daha yeni (belki 100 yıllık) bir bina vardı. o binaysa kameralarla donatılmıştı. onun da havralarla ilişkili olduğunu belki de yeni daha yeni bir havra olduğunu düşünüyorum. bu ara sokağın anayoldan, havra sokağından ve de kemeraltı içerisinden olmak üzere üç farklı girişi bulunmaktadır.