şükela:  tümü | bugün
  • avrupa ülkeleri sokak köpeği olayını nasıl çözmüşse tam olarak ne yaptılarsa aynısını bizde yapmalıyız diyorum ve noktalıyorum.
  • bize hayvan düşmanı ortadoğulu diyen mal değnekleri sizin ben mamayla kaplanmış beyninizi sikeyim ulan be amklarım gerçek hayvanseverler nasıl başıboş sokak köpeklerini savunur? sokakta kediler parçalanıyor bu sokak köpekleri yüzünden ayrıca kirpiler de parçalanıyor hatta köpekler birbirini parçalıyor. üstelik dışarıda soğukta ve aç kalıyorlar amk sokakta olmalarını niye savunuyorsunuz?

hayır ayrıca cehalet küpleri sizi ulan ortadoğulu diyorsunuz da ortadoğu'da sokakta it dolu amk ama avrupa gidiyor tüm sokak köpeklerini toplayıp uyutuyor. şimdi hangimiz hayvansever hangimiz ortadoğu'lu düşün bakalım dingil. ben sokak kedileri de yaşasın istiyorum bu yüzden de sokakta başıboş sokak köpekleri istemiyorum. havrita yaşatır, kimse de havritaya bakıp sokak katletmez zaten sokaklar köpek dolu haritaya gerek mi var amk malları ya
  • mart ayından itibaren 16 çocuk hayatını kaybetti ama bu kodumun mama beyinlileri dolandırıcı ve iftiracı pavguardın yalan haberleriyle fonlanıp uygulamayı karalamaya devam ediyorlar. hakkınızı yedirmeyin arkadaşlar hayır o kadar oruspu çocuğu var ki adam "bunu kullananın çocuğu gebersin" diyor. senin ben şerefini sikeyim asosyal beyinsiz sevimsiz oruspu evladı seni. hayatta kimse sizi sevmediği için saldırgan it çetelerinden medet umuyorsunuz onlar sizi sevsin diye. ama biz çocuklar sokaklarda özgürce dolaşsın ve kediler de parçalanmasın diye bu uygulamayı size yedirmeyeceğiz
  • vaktiniz varsa ve verem olmakla ilgili bir probleminiz yoksa twitter'a bir bakın. okumuş güya doktoralı tipler uygulama için amerikanın oyunları, büyük resim, silah lobicisi, illuminati yorumları yapıyorlar. sanki bu zamana kadar anadolu'nun, dıj güjjler diyen saf insanlarıyla dalga geçenler bunlar değildi. şimdi bu güya doktoralı insanlar dolandırıcıya da tüm kalpleri ile inanıyorlar. bülent arı'dan da özür diliyorum. hocam affet ben bunların bu kadar mal olduklarını bilmiyordum.

biri de gelmiş utanmadan kurbanları suçluyor. ecavüz mağdurlarına da mini etekle gezmeseymiş, zevk almaya çalışsaymış, tecavüzücüler de bu toplumun bir parçası falan mı diyeceksin? kaldı ki tecavüzcü, katil dediğin insan yakalanıp, bunun hesabını veriyor. saldırgan köpeği ise birkaç gün bir yerde tutup saldırdığı yere geri bırakıyorlar. bu nasıl bir saçmalıktır? ben köpeklerle uğraşmak istemiyorum. mecidiyeköy'den gültepe'ye yürüyebilmek için, vahşi yaşamda hayatta kalma dersi almak istemiyorum. çocuklar ölsün istemiyorum. devletin önlem alabileceği, alması gerektiği bir sorun için beni suçluyor çakma doktoralı, sikik adam/kadın/birey/at yarra.
  • öncelikle rica edeceğim: 3 yıldan fazladır yurtdışında yaşayan kesim yorum yapmasın. cidden bilmiyorsunuz köpek popülasyonu feci şekilde artmış durumda. muhtemelen refah seviyesi yüksek ülkelerden birinde sağlınızın ve güvenliğinizin nasıl sağlandığını bilmeden burada atıp tutacaksınız, size ayrı gıcık oluyorum zaten. hiç burnunuzu sokmayın, siktir olun gidin.

ya aga. harita var işte. köpek besleyeceksen aha bak haritadan gidip besle. sahipleneceksen aha harita. zaten bu pawguardsın çıkış misyonlarından biri köpekleri haritalamak değil miydi? aklınız mı yok yeter artık ya. valla dincisinden, sağcısından, solcusundan ne çektirdiniz bu millete be kardeşim. yeter valla yeter burama kadar geldi. 50 küsur yaşında annem bi yürüyüşe çıkayım parka diyemiyor. yazın yanına gittim de beni bulunca diyor yürüyelim mi oğlum diye. kadın yalnız başına parkta yürüyemiyor. bebesi olan napsın ya. olm siz güvenlikli sitelerinizdeki evinize, işinize arabanızla gidiyorsunuz. bu ülkede sabahın karanlığında kenar mahallelerden işe gidip gece karanlığında dönen insanlar var. o garibanın eşi çocuğu var. bu ülkede güvenlikli sitelerinize yemek, kargo taşıyan motosikletli yüzbinlerce kurye var, trafikte görmüyor musunuz? ortalıkta kedi kalmadı, kedi kalmayınca sıçan arttı üstelik. sadece bu değil. kuduz artışlarını göreceksiniz. yakınlarınızın kuduzdan nasıl öldüğünü izleyeceksiniz gözlerinizle.

eskiden de köpek vardı ama geçen yaz işte annemi de gezdirmeye başlayınca fark ettim 500m lik parkta 15-16 köpek var. ulan köpek bu, logaritmik artıyor, kavgadır, hastalıktı ölüyor. ama yılda iki katına çıkacak şekilde artıyor. 5 sene içinde bir şey yapılmazsa görürsünüz o zaman millet nasıl kendi başının çaresine bakıyor.

sen evinde cicili bicili baktığın köpeğine bile bi ton veteriner masrafı yapıyorsun. paraziti, osu, busu... sokaktaki gariban hayvana hak mı? ıslak ekmek, makarna, fasulye döküp bırakınca sanıyor musun her şey tamam.

şimdi bu itperestlere a kesimi, bize de b kesimi diyerek devam edeceğim.

arkadaşlar müsterih olun. bu itperest kesimin bu savaşta hiç şansı yok. bi kere aşırı geri zekalılar. yaşadıkları dünyanın mekanizmasını hissedemeyecek kadar aptallar. köpeklerin doğasına girdik filan diyorlar. sike sürülcek akılları yok. at mı lan bu. yılkı gibi köpeği doğal ortamından alıp evcilleştiriyoruz sanıyorlar. muhtemelen aylardır ayakları toprak görmemiştir. diğer yandan bir çoğu siteli evlerde büyüdü. bu toplukonut olayları, kentsel dönüşüm filan bunları ufak ve benzer gelir durumundaki insanlarla büyümeye zorlamış ve mikromilliyetçi gibi bişi yapmış, kendi gibi olmayanlara karşı empati yoksunluğu var. fark ettiyseniz gariban çocukları ölüyor. ölen gariban çocuğunun arkasından ileri geri konuşuyorlar. şeref ve haysiyet yok. bu demek oluyor ki zora girdiklerinde viyk viyk yapan itler gibi kaçışacaklar. gerçek bi güçleri yok sadece sesleri var.

fikirsel olarak ne düşünmeleri gerektiği onlara birileri tarafından empoze ediliyor. kendi başlarına fikir sahibi olacak seviyede değiller. takip ettiği ünlüler, vakıflar, dernekler bunları yönlendirebiliyor. sürüden farkları yok. şimdi fark ettim de bunlar baya çeteleşmiş sokak iti psikolojisindeler lan. vay mk yazarken fark ettim. bi de bu insanlar siyasi fikir olarak ılık götlü solculara yakın kesimlerdeler. onların tayfayı filan dikkate alıyorlar. yani bi yandan sen akpli gibi bişiysin. sana garezi var. bu kesimde şöyle bi psikolojik refleks var: kendi aleyhlerinde gerçekleri reddetme, yalanlama alışkanlığı edinimi. örneğin bu itleri toplayın diyen twitter kullanıcıları için çoğu sahte hesap diyor. hiç gidip baktın mı. ben baktım, hiç de sahte filan değil. ama buna inandığına yemin edebilirim. bu aynı berkin ekmek almaya gidiyordu gibi bişi. içten içe kendi de biliyor ekmek filan yalandı.

biz b grubunu örgütlenmiş ve harekete geçmiş sanıyorlar. yani biz bi yerlerden haber alıp sosyal medyayı yönlendirmeye çalışıyoruz sanıyorlar. en büyük zayıflıklarından biri bu. b grubu daha zerre kadar bile harekete geçmedi. bu b grubunun yüzde birinde dahi köpek zehirlemeye okey olan kişi olsa. köpek sorunu çoktan çözülür. sanıyorlar ki. öldürmek istiyoruz da öldüremiyoruz. sen bu köpek sayısı artsın da o zaman nasıl ağlaşacaksınız, belediyeler uyutsa daha iyiydi diye. halbuki çok daha kolay yöntemler var. kızlarsoruyorda orda burada sokak köpeği kalbi ile aşk büyüsü sokak köpeği beyni ile birilerinin kısmetini kapatma sokak köpeği bağırsağı ile kocayı eve bağlama tarifi verse birileri bu ülkenin cahil cühelası halleder zaten bu problemi. b kesiminin nelere kani olduğunu anlayamayacak haldeler.

a kesimi iki yüzlüdür. aralarında vegan, vejetaryen filan da bol olduğuna inanıyorum. fakat yüzde kaçı hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünlerinden vazgeçebilir sizce? hayatları yalan üzerine kurulu. gerçekten başka dertleri olmamış olduğu için kendilerine bi gaye, bir dava arıyorlar ki sefil varoluşlarına bi anlam katılsın.

a kesimi çözüm üretme kabiliyetine sahip değil. açıkçası ben a kesiminden bi avukata müvekkil olmam, cidden o kıvrak zekaya ve pür mantığa sahip değiller. kalpleriyle hareket ediyorlar. hormonlarıyla. şu sokak iti tartışmalarından beri hiç yanınızda mama taşıyından öteye giden tek bir çözüm bir arabulucu yol, bi oturun konuşalım talebi gördünüz mü? ben görmedim. yanılıyor olabilirim ama varsa yazın özelden çözümlerinizi, editleyeceğim gerçekten de. bakın misal yazımın başında belirttim. eğer havritayı sokak köpeklerinden korunmak isteyen kesim değil de ha bu geri zekalı a kesimi yapsaydı. en yakınınızdaki sokak hayvanlarını beslemek mi istiyorsunuz, işte havrita sizin için filan denseydi şayet. bütün bu itsever kesimi reklamı kendisi yapardı. hatta ve hatta birileri bu haritayı kullanarak köpek zehirleseydi. sistemi nasıl güzel savunurlardı sizce? ama yok 5 yaşındaki rahmetliye yanında mama taşısaydı keşke filan yazıyorlar. yazılım üretecek kapasiteleri de yok.

sonuç olarak müsterih olun. sokak köpeği problemi öyle ya da böyle çözülecek. artık acı ve kanla mı çözülür yoksa süreyen sistematik bir yapı ile mi çözülür, bunu gelecek gösterecek.
  • paw guardsın paylaşımına inanıp daha da üstüne diğer eski tarihli ya da yalan haberlere inanan arkadaşlara az kullanılmış galata köprüsü satabilirim. (bkz: swh)

50 bin kişi yazmış hala fişleme diyorlar. ulan köpek zehirleyecek kadar gözü dönen adamın o haritaya ihtiyacı mı var be salak? hem salaksınız hem malsınız. hem de köylüsünüz amk kapatılsın ne amk?

tinder da kapatılsın kardeşim insanlar birbirlerini bulup öldürebilir ya da tecavüz edebilir. haritadan görüyor.
  • ülkede ne çok ruh hastası ve gerizekalı olduğunu gösteren uygulama.
  • gerçekten aylardır ülkede başka dert yokmuş gibi oturmuş insanlar bu konu hakkında inanılmaz bir gündem yaratıyor.

gerçekten hastalık düzeyinde bir nefret, hic bir seyde olmadığı kadar organizelik söz konusu.

ben şaşkınlıkla izliyorum bu olanları.kopekleri sokakta istemiyorum.ama aylardır bu kadar organize bir saldiriyi ne kadınlara şiddet uygulayanlara,ne teröristlere,ne ülkeyi peşkeş çekenlere ne de dünyayı bu kadar rezil bir yer yapan insanlara yapmadınız.

konunun sokak köpekleri olmadığını iş yerimde çalışan,biz engel olmasak kedileri bir kaşık suda boğacak adamlardan bile anlayabiliyorum.konu sokak köpekleri mi?hadi onlar saldırıyor?kedilere bile nefretle baktığına o kadar eminim ki şu kitlenin yarısının.

ezik hayatlarında güçlerinin yetecegi birşey bulmuşlar sonunda.
  • kapatılmasını gerektiren hiçbir şey görmediğim, crowdsourcing projesi. hatta aksine, sokak köpeklerine kötü muamele yapılmasıyla ilişkilendirilmemek için de açılışta kocaman uyarı yazmışlar.
    boşuna ana avrat sövmeden önce şu iki noktayı oturun düşünün:
    1. sokak köpekleri kalabalık gruplar halinde dolaşmaya başladıklarında agresifleşiyorlar. besin azlığı, provokatör etkenler (ses, ışık, hareket, diğer canlılar, yemek kokusu vb) ve grubun örgütsel kültürü (evet bu gruplar birbirlerinden farklı davranıyor) bu saldırganlığı tetikleyebiliyor. herhangi bir insan, düz normal şekilde sokakta yürürken böyle bir saldırganlık ihtimaliyle karşılaşmak istemeyebilir. bu açıdan, bu haritanın bir çeşit özelleşmiş navigasyon uygulamasından bir farkı yok. örneğin araçla çıkıyorsanız evden, güzergahınızda trafiği etkileyecek bir kaza, çalışma vb olup olmadığını görmeniz gayet doğal bir istektir. dolayısıyla bu platformun kötü amaçla kullanılması, platformun özündeki faydayı yok edemez.
    2. bizim ülkemiz çok gelişmiş, insan hayatının değerli olduğu bir ülke değil. büyük şehirlerin bazı ilçeleri dışında, bu ülkede günü kazasız belasız bitirmek kolay değil. internet kullanımının yoğunluğundan ötürü haritada hep şehirler işaretlenmiş ama esas tehlike taşra ilçelerinde. çünkü bilinçsiz beslemeler ve belediyelerin hataları yüzünden ilçelerdeki köpek grupları saldırganlaştı. pandemide evcil hayvan sahiplenip sonradan sokağa terk edenler yüzünden de bu hayvanlar ölümle tanıştı artık. güçsüz ev köpeklerini çoktan yok ettiler. maalesef durum bu.
    benim evimi paylaştığım kedilerim, sokakta selamlaştığım kediler ve kirpiler var. köpekler de var ama inanın gruplaştıkları zaman değil selam verip okşamak, yakınlarından geçmek mümkün olmuyor. çünkü muhtemelen deli gibi kedi kokuyorum ve doğaları gereği sinirleniyorlar.
    köpek sorununun çözümü apayrı bir hikaye ama insanların köpeklerle karşılaşmamak için kendilerince buldukları bir çözüme bu kadar ağır hakaretler edip kapatılmasını, destek verenlerin cezalandırılmasını istemek toplumsal açıdan kabul edilebilir talepler değil. "istemeyen yaklaşmasın köpeklere" deniyor, tamam çok güzel, işte bu site de tam olarak bu amaçla kurulmuş. buradan bakıp yaklaşmaktan kaçınsın işte insanlar. tam olarak ne sorun var burada da, normal insanlara benzin döküp yakma kıvamına geldi hayvanseverler, anlayamıyorum.
  • bu köpek sorununun buralara geleceğini on yıl öncede bas bas bağırıp söyledim. popülasyonun her geçen gün artması zaten sorunu buralara taşıyacaktı. yanlış kontrolsüz beslemeler, köpekleri çeteleştirdi, parklar sokaklar çetelerden geçilmez oldu. insanlar huzursuz evine işine gidemez oldu. çözüm acil bulunmalı. insanlar bu kadar ucuz ölmemeli. şükür artık şu zırvaları çok söyleyemiyorlar. yok köpek kötü insanı anlat saldırır, yok yemek ver saldırmasın, yok sev hayvanı saldırmasın, ne bu kardeşim rüşvetmi verecek insanlar itlere gezebilmek için, popülasyonun çoğalması öngörülebilir bir problemken engellenmedi şimdi ayıklayın pirincin taşını. son olarak tüylerimi ürperten bir olay da şudur ki; çocuk ölüyor insanlar çocuğu suçluyor, köpeği koruyor, insanı korumuyor kafayı yemiş durumdalar. yahu kardeşim sana saldırmıyor diye ben niye özgürlüğümden oluyorum yada bir başkası ( bu arada şükür banada saldıran yok hayvanları seviyorumda) ama bu popülasyon ve çoğalma hayra alamet değil… havrita kötü bir uygulama değil en azından korkan insanlar haritadan gitceği yere bakıp önlemini alır.
hesabın var mı? giriş yap