şükela:  tümü | bugün
  • halkımızın lügatında ıssız adam kekidir. ne zaman bu keki yapsam birilerine "ada ben ayrılmak istiyorum" diyesim geliyor.
  • doğrusu havuçlu cevizli tarçınlı kek olan mükemmel yiyecek.
  • cevizli versiyonunda çığır açtığım kek. resmen hobi olarak yapar oldum.*
    malzemeler
    3 yumurta
    2 su bardağı toz şeker
    3 su bardağı un
    1 su bardağı süt
    2 adet orta boy havuç
    1 su bardağı ceviz
    1 tatlı kaşığı tarçın
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya
    1 su bardağı sıvı yağ

hazırlanışı ;
    iki adet havucu kabuklarını soyduktan sonra rendeliyoruz. havuç rendesini yüksek ateşte ısınmış bir tavaya atıp üstüne yarım bardak toz şekeri ilave ediyoruz. toz şeker ve havucu birbiriyle iyice karıştırıyoruz, karışım sulanmaya başladığında ocağın altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz.
    karıştırma kabına üç yumurta kırıp, kalan şekeri(1,5 su bardağı) ekleyip karıştırıyoruz. yeterli miktarda karıştırdıktan sonra üstüne 1 su bardağı sıvıyağ, 1 su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı tarçın, ceviz parçalarını ve soğumuş havuç+şeker karışımımızı ilave edip karıştırıyoruz.
    iyice karıştırdıktan sonra üstüne kalan malzemelerimizi (3 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya) ilave edip karıştırıyoruz.
    kek kalıbımızı yağladıktan sonra üstüne karışımı döküyoruz ve en son olarak, kekimizi önceden ısıtılmış fırında 180 derece ile 35-40 dakika pişirmeye bırakıyoruz.
    afiyet olsun. *
  • şu an canımın çektiği kektir. fırından yeni çıkmış sıcacık havuçlu tarçınlı kek olsa yarım tepsi yiyebilirim. kekin içinde havuçların rende rende, turuncu turuncu gözüktüğü, hafif tarçın kokusu ve tadı geldiği, tercihen biraz da cevizli olsa yeme de yanında yat.

edit: havuçlu tarçınlı kek göndermek isteyen arkadaşlar çıktı. arkadaşlar kesin bilgi hala gönlü güzel insanlar var bu hayatta.
  • içine ceviz ( iri çekilmiş) koyarsanız tadından yenmez.
  • içine ceviz de koyarsanız ıssız adam kekinden çıkarak damak çatlatan kek kategorisine girer.
  • ilk kez çocukken halama gittiğimde yediğim kek. vurulmuştum keke.. sonraları gittiğimde hep yaptı. birinin sırf ben seviyorum diye bir şey yapması ne güzeldi. annem halamı sevmezdi. beni de halama benzetirdi kimi özelliklerimden dolayı. demek ki beni de sevmiyor diye düşünüp üzülürdüm öyle zamanlarda. havuçlu tarçınlı keki hatırlayıp halamı severdim uzaktan. sıcakkanlı bir kadın değildir. hep mesafeli dururdu. sevdiğim keki yaparak severdi, yanına süt ısıtarak sıcak davranırdı. konuşmadan severdi babam gibi..
  • en son kardeşimin isteği üzerine geçen hafta yaptığım, işyerine götürdüğü, iş arkadaşlarının bir daha yapmam için bana para teklif ettikleri kek.

bu keki yaparken süt kullanmıyorum. işin sırrı yumurtayı çırpmakta ve havuçları en ince kısımda rendelemekte.

3 yumurta
    2,5 su bardağı elenmiş un
    3 su bardağı rendelenmiş havuç
    1 su bardağı çekilmiş ceviz ( yoksa yerine fındık)
    1 su bardağı zeytinyağı
    2 su bardağı şeker
    1 paket vanilin
    2 çay kaşığı kabartma tozu
    2 tatlı kaşığı tarçın
    1 fiske tuz
    isteğe göre 1/2 portakal kabuğu rendesi

kek yaparken sıvılarla sıvılar, katılarla katılar kuralı geçerlidir her zaman. ben yumurtanın sarısı ile beyazını ayırıp öyle çırpıyorum. önce yumurtaların beyazını köpükleşene kadar çırpıyorum. sonra şekeri koyup eriyene kadar çırpmaya devam ediyorum, en son yumurta sarısını ekleyip çırptıktan sonra çırpma işlemini bırakıyorum. zeytinyağını ekleyip birkaç kez karıştırıyorum. homojenite açısından tuz, tarçın, vanilin, kabartma tozunu bir kapta karıştırıp bir spatula yardımıyla sıvıların içine katıp nazikçe karıştırıyorum. sonra havuç, ceviz, isteğe göre portakal kabuğu rendesini sırayla ve birini karıştırdıktan sonra diğerini ekleyerek malzemeleri tamamlıyorum. un en son. onu da ekleyip nazikçe karıştırdıktan sonra kek kalıbımı katı yağ (margarin, tereyağı) ile yağlayıp üzerine un serpip, unu iyice dağıtıyorum. fazlasını silkeliyorum. şeker sevmeyenler isterlerse kekteki şeker miktarını azaltabilir onun yerine kek kalıbına şeker dökerek iyice dağıtabilir ya da piştikten sonra üzerine pudra şekeri serperek servis edebilir. 180 derecelik önceden ısıtılmış fırında 40 dakika yeterli bir süre. puf puf ve içi yumuşacık bir kek elde ediyorsunuz. fantezi yapmak isteyenler bu hamurun içine tatlı kaşığı çikolata damlası ekleyerek de pişirebilir.