şükela:  tümü | bugün
 • katır bir kadın mı yoksa cadaloz mu olduğunuzu belirleyen müsabaka.
  havva adem'e secde eder, dünyanın işini üstlenen bir katır olur.
  lilith secde etmez! başkaldırının sembolüdür.
  lilith'in derisi mor olduğu için kadın mücadelesini anlatan renk mordur.
  havva ruhlu kadınlar, erkeğin arada bir yardım etmesine, göstermelik olarak, temsilen mutfakta zaman geçirmesine taparlar.
  feminizmin gereksiz olduğunu söyler, gururla "ben feminist değilim!" diyerek "erkeklerinin" gönlünü hoş tutarlar.
  esasen aşağıda paylaşılan yazıyı lilith'lerin okumasına gerek yok...
  ama kendini maddi ya da manevi kullandıran, "feminist olmaya gerek yok!" diyen "katır"lar bir göz atarsa iyi olur:
  http://m.radikal.com.tr/…feminist_olmalisin-1180188
 • lilith, adem gibi topraktan yaratılmış ve onunla eşit sahici kadındır. havva ise adem'in kaburga kemiğinden yaratılan itaatkar, çakma kadındır. lilith tüm yaratılış hikayelerinde afaroz edilmiş, safi kötülük ile anlatılır lakin bu yanılmacadır. lilith'in tek isteği adem ile eşit olmaktır. tabi ne adem ne de tanrı buna tahammül edememiştir. sürülmüş, kahır üstüne kahır çektirilmiştir. isyankar lilith ise kaderine razı gelmemiş ve elinden geleni ardına koymamıştır. kadın erkek arasındaki eşitlik savaşımı, ayrımcılığı esasen tanrı ile başlar. tüm kutsal kitaplarında kadına ikinci sınıf muamelesi yapması lilith ile başlar. tanrı ve ademler ister ki havva olun. lilith olursanız onlardan çekeceğiniz vardır.
 • havva, cefakar ev kadını ve anne olmuştur. lilith ise intikamcı bir sürtüğe dönüşmüştür.
  yani, kadının adı yok!
 • lilith-adriana lima
  havva-kezban

  (bkz: oyun cok buyuk)
 • lilith zamanın ötesinden kendini hatırlatmaya devam eder. intikam yemini etmiştir, tutar da. (bkz: alkarısı)

  havva, lilith’in korkusundan yeni doğan bebeğinin kırkı çıkana kadar beşiğine ve kendi başına kırmızı kurdele bağlar.
 • havva ananizdir, lilith asik olduğunuz ama en yakin arkadasinizin güzel ve size göre oldukca açık dusunceli ve seksi kız kardesidir. havvayi sizin icin anneniz ister, lilith icin, siz yanar tutuşursunuz. ve havva sizin erkiniz icin idealdir. lilith özgürdür tanrıya bile kafa tutmasina hayranlik ve kiskanclikla bakarsiniz. havva ananenize, torenize uygun gorunur ama bunun icin kendine kattigi hicbir sey yoktur. lilith mucadelesi icin gelişir ve hak eder oldugu yeri. havvayla kavga edersiniz sizi annesine sikayet eder, annesi, babasiyla konusur, babasi gelir sizinle konusur kizimla kavga etmeyin diye; lilithle kavga ederseniz size gerekli seyleri konusur gerekirse dövüşür ama onunla senin aranda kalir kavganiz.

  lilith'e mor diyeni döverim. mor olabilir ama siz ona mor renklisin diyemezsiniz.
 • lilith; iki de bir göt kurtarmakla görevli, kızıl akıncıların kumandanıdır.

  --- spoiler ---

  roland öldükten sonra yerine geçerek olayları bizzat yönetir.
  --- spoiler ---

  eridium'la beslenir, yeme meme su içme filan yok. takılır öyle shifter mifther gezer. baktın zora düşüyosun, hop gelir bi "sup?" çeker ortalığı siker kudurtur afedersin, sonra uzar.

  havva'yı bilmirem.

  -bilmirem mi? ıy kro.
  +kroyum emme para bende.

  (bkz: borderlands)
  (bkz: borderlands 2)
  (bkz: borderlands 3)
  (bkz: borderlands the pre-sequel)
 • lilith, beyaz yakalı plaza kaşarıdır. caramel macchiato içer. ekonomik özgürlüğü vardır. canı istediğine sevişir. hadi sevişelim desen ı-ıh der.

  havva, evde kısmetini bekleyen türbanlı bacımızdır. eğlenilecek değil evlenilecek kadındır. kocasına hizmet etmekten zevk alır. sevişelim dediğinde başım ağrıyor demez. imam nikahı da ister.
 • bence lilith
 • adem için hiç farketmemiştir. lilith gidince ağlamış üzülmüş, havva geldiği gibi lilith'i unutmuştur. tam tersi sıralamada olsaydı da muhtemelen bir şey değişmezdi. bu mite göre, şu laf insanlığın yaradılışından bu yana geçerlidir. "nefes alsın yeter"