şükela:  tümü | bugün
  • konyada meram yakınında havzan mahallesinde yer alan lokantasının yanı sıra şehrin değişik yerlerinde şubeleri vardır
  • grup halinde gittiğinizde ayrı ayrı tabaklarda servis edilmez. herkese 172 x 50 cm ebatlarında tahtamsı nesnenin üzerinde gelir. hep beraber yenir
  • ilk ziyaretimi hiç bi zaman unutamadıgım lezzet mekanı.
    garson gelir sipariş ister.memleketimdeki etliekmeklere alışmış oldugumdan rahat rahat 2 tane siparişi veririm.garsonun göz ucuyla şöyle bi keser beni.biz hayırdır inşallah der yemegimizi beklemeye başlarız.bi süre sonra siparişimiz masamıza ulaşır.ancak etliekmegimiz tabakta degil kucakta gelmektedir.
    garson kardeşler herbiri ortal boylu bi insan ebatında olan etliekmekleri uzatırlar masama dogru.

ilk başta gözümüz korkar.ama öyle bi lezzet söz konusudur ki 1 tanesi rahat rahat biter.2.sinden birkaç parça koparılır.aslında bünye çoktaaan doymuştur ama piskoloji doyuma ulaşmamıştır henüz.çevre masalardan ''yeter artık doydun'' gibi bi uyarıda gelmeyince 2. parçada büyük ölçüde azalır.insan degil hayvan üstü bir gayretle bitirilir yemegimiz ama sonuç olarak gözlerde kararma yerinden kalkamama gibi sonuçlar belirir bünyede.

velhasıl kelam yol konya üzerinden geçerse kesinlikle ziyaret edilmesi ama 1,5 porsiyonun üzerinde yenmemesi gereken mekandır.
  • bir kere bir etliekmek salonu olmalarına rağmen konyada yiyip yiyebileceğiniz en kötü etliekmeği yaparlar. etliekmek kavramını zayi etmemek için kuzu şiş istemek gibi bir gaflette bulunursanız da inek yahut öküz etinden olması kuvvetle muhtemel bir ızgara yersiniz. (bkz: ben bugün bunu yedim)
    bir daha da yiyeceğimi hiç sanmıyorum.
  • konya'da uğranılan ondan fazla etli ekmekçi arasında, midemin budur dediğidir.
    (bkz: zevkler ve renkler tartışılmaz)
  • lezzeti ve kalitesinin tartışılmaması gereken etli ekmekçi. konya'da başka etli ekmekçilere bakınca "acaba bunlar nasıl etli ekmek yapıyor" diye düşünmezsiniz bile...
  • öyle abartıldığı kadar güzel bir restaurant değildir..etliekmeği kesmeden bütün halinde getirirler.yanına da iki domates dilimlerler.pek görselliğe önem vermezler.tamam ekzotik falan oluyor da kardeşim biz de insanız yani..koysanıza yanına bi bıçak falan keselim etliekmeği ağzımızın tadıyla yiyelim değil mi?haa fiyatları gayet uygundur o ayrı tabi..ayrıca alternatif mekan olarak şifa restaurant(mevlana türbesi yakınında) ve cemo düşünülebilir
  • artık iyiden iyiye etli ekmek kavramına ihanet eden lokanta. etli ekmeğin adını lekelemektedirler zira etli ekmek olarak getirdikleri şey etli ekmek değildir!

etli ekmek dediğiniz şey ince doğranmış et ile domates, biber, soğanın karıştırılması ile oluşan bir harç ile yapılır. bu şekilde etli ekmek tadı verir. siz bunun yerine sadece kıyma ile yaparsanız yaptığınız şey etli ekmek değil başka bir şeydir. bunu etli ekmek diye getirdikleri pidenin lezzetsiz olduğu için söylemiyorum, lezzetli. fakat buna etli ekmek demeleri yanlış. kendileri bir isim koyabilirler mesela, havzan pidesi vs.

bir de etli ekmeğin yanında orta kıvam doğranmış kırmızı turp gelir normalde. çoban salata bile sonradan eklenmiştir etli ekmek restoranlarının menüsüne. bunlardan geleneğe uyarak turp getirmelerini beklemek zaten hikaye de, hiç olmazsa bir şey getirmeyip insanı çileden çıkarmasalar. nitekim meram yeni yol'daki şubelerine en son gittiğim sefer (ki bundan böyle son gidişim) etli ekmeğin yanına bir tabak içinde ezme ve mayonez getirmişlerdir! hadi ezme'yi neyse diyerek kabul edelim de mayonez nedir yahu? hamburgerciye mi geldik? mayonezden sonra o kötü servisine falan zaten bir şey demiyorum artık.

ha, bıçak arasını güzel yaparlar, onun için gidilebilir.

eğer konya'da gerçekten usülüne uygun güzel bir etli ekmek yemek istiyorsanız mevlana civarındaki bolu lokantası'na veya nalçacı caddesi'ndeki sille yolu durağındaki cemo'ya gitmeniz gerekir. bolu lokantası'nın etli ekmeği konya'da en iyisidir ancak lokanta biraz salaş sayılır. cemo o yönden de nezih bir yerdir.

bir de galiba şöyle bir başlık henüz açılmamış:
    (bkz: akşam yemeği öncesi entry girmek)

yalnız şu açılmış:
    (bkz: aç karnına entry girmek)
  • güneye iniliyorsa iç anadolu'dan, yolu uzatma pahasına konya'ya uğramak için yegane sebep.

ne zaman gitsem dolu olan, konya'da birkaç şubesi bulunan etli ekmekçi. özellikle bıçak arası tavsiye edilir.

not: kuzu tandır yok, sadece etli ekmek var.
  • 2 günlüğne konya'ya gidip minimum 3 kilo alma sebebi.
    şahsen cemo'dan kat be kat iyidir.