şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni yeni gelişen bir web programlama dili
  sunucu tarafında php, perl,ruby,python ile kullanılabilen, kullanıcı tarafında javascript(ajax) ve flash gibi olayları birleştiren bir yapıya sahip, geleceği parlak gibi gözüken programlama dili
  http://haxe.org/
 • haxe ile yazılan kodu .js, .php' gibi kaynak koduna çeviren, yerine geldiğinde .swf olarak derleyebilen dil ve çevirici. denemedim ancak mybruteden gördüğüm üzere çöküşlerde.
 • hala gelişmekte olan proje.dile bakıldığında actionscript ile inanılmaz benzerlik gösteriyor.hatta çoğu şeyi aynı.haxe olarak yazdığımız kodları istediğimiz platforma derliyoruz.air jvm gibi herhangi bir platform kurmaya da ihtiyaç duymuyor.öğrenildiği taktirde güzel şeyler çıkabilir ancak kaynak problemi çıkma olasılığı çok yüksek.yazdığınız kodu windows platform için derlediğinizde kodlar c++, swf için derlediğinizde actionscript, html5 olarak derlediğinizde javascript'e dönüşmekte.ilginç ve çok yararlı hedere hüdere olmuş.ide için flashdevelop kullanıyor bu canım dil.çalışacağınız platform için gerekli sdk, jdk vs.leri kurduktan mütevellit, başlıyorsunuz yazmaya.sonrada derle gitsin.

  desteklediği platformlar;
  java - air - swf - windows - linux - mac os - ios - android - html5 - webos - blackberry

  as3 benzerliği ( aynı lan bunlar - xml bağlantısı hariç, as2 ile aynı diyorlar)
  haxe code
  import nme.display.sprite;
  import nme.events.event;

  actionscript code
  import flash.display.sprite;
  flash.events.event;

  http://haxe.org/
  http://www.nme.io/
 • underrated olduğunu düşündüğüm programlama dilidir.

  abi bir dil düşünün, yazılım sonrasında tek bir hamleyle şu ortamlara native compile alıyorsunuz; c#,c++,python,php, java,javascript,ios,android,html5,lua, actionscript 3,flash...

  sadece şu olay psikopatlık, manyaklı abi. çığır açması gerekiyordu bu şekilde bakınca. en azından belli alanlarda. ayrıca benchmark'larda alnının akıyla çıkıyor sırf şu native portları sayesinde. dil olarak actionscript 3 syntax'ı diyebiliriz. oldukça basit ve kullanışlı yapıya sahip bir dil. ayrıca oop'dir, syntax yapısı çok yönlü olduğu için kullanıcıya pofidik minder rahatlığı sağlıyor. tabiki daha çok simülasyon, multimedia, oyun sektörlerini bayram ettirmesi gereken bir dil.

  kha isminde bir multimedia framework yapıldı bu dille. benchmark'ları sikti attı müdürüm afedersin.

  haxeflixel diye bir oyun geliştirme kütüphanesi var ki o da ayrı manyak birşey. abi şu adamların komunitesindeki zilyon tutorial, source kod, anlatımı birçok framework yapamıyor amnıke. cidden anlamıyorum, nasıl bu kadar az populer kalabilmişler, ibretlik resmen. fakat kullanıcı kitleleri de bir o kadar sadık, bir o kadar memnun, bir o kadar hastası bu ortamın. o yüzden hala faal bir şekilde yardırıyorlar.

  cidden anlamıyorum bu yazılım dünyasını sözlük.
 • kendimden utanmamı sağlamış web programlama dili. evet yıl olmuş 2017, 20 yıla yakındır kod yazıyorum ama bu hayvandan henüz haberim oldu.
  c#, java, go bir dilse, haxe de sanırım google translate oluyor.
 • (bkz: underrated)

  aşırı underrated bir dil, inanılmaz bir şey lan. tek bir dilde yazıp istediğin şeyden native compile alıyorsun daha ne istiyorsun.

  (bkz: buralar değerlenecek)
 • deli işi gibi duruyor.