şükela:  tümü | bugün
  • pardon filminde erol günaydın'ın damadına tepkisi. paralar bankanın batması ile kaybedilmiştir ve damat bunu peder beye açıklamaktadır:

erol günaydın - bu durumda faizi alamıyoruz yani..
    damat - malesef peder bey.
    peder beyin eşi - koskoca banka nasıl batıyo anlamıyorum ki.
    kızı - aslında banka batmıyor anne. içindeki parayı hortumluyorlar, parayı başka yere naklediyorlar. ondan sonra da battık diyorlar.
    e.g - biz bu işte çok zarara girdik. dükkanı satmasaydık şimdi dükkanın parası iki misli olmuştu. e o parayla da böyle bi dükkanı alamayız artık.
    d - hangi parayla ?
    e.g - anaparamız canım. faizi almasak da anaparamızı ödeyecekler herhalde.
    d - hiç sanmıyorum.
    e.g - ne demek ? anaparamız da mı battı ?
    d - malesef peder bey, banka battı.
    e.g - ne diyosun damat anaparamızı ödemek zorundalar.
    d - e muhatap yok. banka sahipleri yurt dışına kaçtılar. tasfiye kurulu tasnif yapıyor. sonra bizim mahkeme açma hakkımız doğuyor ama o mahkeme de ne kadar sürer, kazanır mıyız belli değil.
    e.g - devlet bankaya el koydu. bizim anaparamız devletin güvencesi altında. şakır şakır devlet bu parayı ödemek zorunda bize.
    d - devletin hiç şakır şakır bişey ödediği görülmemiştir efenim. devlet ödemek zorunda kalırsa taksitlere böler, sittin yılda öder. sen o parayı unut peder bey.
    e.g - ahh senin aklına uyup dükkanı sattık. hay kafana sıçayım damat
    d - aşkolsun baba.
  • şu videoda görülebilecek repliktir.

https://www.youtube.com/watch?v=upmkks87kco

-koskoca ekonomi nasıl batıyor anlamıyorum ki?
    -aslında banka batmıyor anne. içindeki parayı hortumluyorlar, parayı başka yere naklediyorlar. ondan sonra da battık diyorlar.

yalnız sahnenin tümü için replikler manidar.
  • yakın bir zaman içinde sözlüğün favorisi olabilecek repliğe ait olan başlıktır.
  • tokatcı damada söylenen bir söz.

tabi pardon filminde.