şükela:  tümü | bugün
 • japonya'nın 1999 ju3 adlı asteroitten numune toplayarak dünya'ya getirmeyi amaçlayan hayabusa-2 uzay aracı, iki kez ertelenmesinin ardından ateşlendi.
  hava şartları nedeniyle ateşlenmesi ertelenen hayabusa-2 uzay aracı, çarşamba sabahı tsi 06.22'de tanegashima uzay merkezi'nden ateşlendi. avrupa uzay ajansı'nın (esa) rosetta görevine benzer bir amaç taşıyan hayabusa-2, 2018'de dünya ile mars arasındaki 1999 ju3 asteroidine ulaşmayı hedefliyor. hayabusa-2, görev beklendiği gibi giderse hedefine vardıktan sonra asteroitten numune toplayarak 2020 sonlarında dünya'ya dönecek.
  japonya uzay ajansı (jaxa), 2003'te ateşlenen ilk hayabusa uzay aracıyla ıtokawa asteroidine ulaşmayı başarmış ve 2010'da dünya'ya numune getirmeyi başarmıştı. 136.5 milyon dolarlık bir proje olan hayabusa-2, ilk göreve kıyasla çok daha fazla materyal toplamayı ve güneş sistemi'nin oluşumu hakkında çok daha fazla bilgi ulaştırmayı amaçlıyor.
  japon gökbilimciler, yaklaşık 6 milyar yıl yaşındaki 1999 ju3'ün güneş sistemi'ndeki yaşamın yapı taşları olan organik materyaller sakladığına inanıyor. jaxa, dünya'daki mineral ve tuzlu suyun güneş sistemi'nin erken zamanlarında oluşan kozmik materyalle güçlü bir bağlantısı olduğuna inanıyor. güneş sistemi'nin oluştuğu zamanından bu yana var olan asteroidin, yaşamın kökenleri hakkında çok önemli bilgiler sunacağı belirtiliyor.

  ikinci rosetta görevi
  hız kazanmak için gelecek yıl dünya'nın yörüngesinde tur atacak olan hayasuba-2, daha sonra 1999 ju3'e doğru yol almaya başlayacak. 2018'de hedefine ulaşacak olan uzay aracı, iyon motorlarıyla asteroidin yörüngesine yerleşecek ve 18 boyunca takipte kalacak. bu sürede üç defa asteroide iniş yapacak olan hayasuba-2, bol miktarda numune toplamaya çalışacak.
  almanya ve avrupa yapımı olan mascot aracını yüzeye indirecek olan hayasuba-2, hem yörünge hem de yerden gözlemlerde bulunacak. astronomi dünyası, hayasuba-2 başarılı olduğu takdirde rosetta'nın incelediği 67p/churyumov-gerasimenko'nun ardından güneş sistemi'ndeki en eski gök cisimlerinden birini analiz edebilecek.

  jspec

  wikipedia

  hayabusa 2'nin görev ve animasyon videosu

  hayabusa 2'nin rampadan fırlatılma görüntüleri
 • artık isminden mütevellit midir nedir, sözlükçülerin pek ilgi göstermediği başka bir gök taşı avcısı.

  öteki twittercı sevgi kelebeği gibi şimdilik milleti sempatiye boğmuyor ancak görevi esnasında buraları muhtemelen "vay anasını arkadaş" ve " biz hala balığa limon sıkılır mı gibi işlerle uğraşıyoruz" vb sayfalarca yorumla dolacak.

  (bkz: 12 kasım 2014 philae'nin 67p'ye inişi)

  tamam henüz çok popüler değil ama sadece bir entry nedir arkadaş yahu.

  ayarlamam bu kadar.
 • kuyruklu yıldıza değil de göktaşına gidilince demek ki ilgi çekmiyor.
 • 1 haziran 2018 de ryugu isimli astroide (1 km büyüklüğünde) varacak olan proje, araç.
  (1999 ju3)*
  daha sonra üzerine bir patlayıcı atıp kaçacak.
  akabinde de geri dönüp açılan çukuru inceleyecek ve 1 yılını bitirip numunelerle geri dönecek.
  geri dönüşü 2020 deniliyor.
  ayrıca:
  (bkz: jaxa)
 • ülke olarak bitmemiş havaalanına uçak indirip, bunla gururlanıp, coşarken; aynı saatlerde japonlar, asteroite ulaşıp üzerinde sondalar yardımıyla bazı incemeler yapacağı hayabusa 2 adlı uzay aracı, asteroitle ile ilgili görüntüler yayınladı.
 • dünyanın 300 milyon kilometre uzağında bulunan asteroid ryugu'ya ulaşan uzay aracı.

  https://twitter.com/…ber/status/1011961344814407680
 • 2014 entrimde ilgi çekmeyeceğini söylemiştim. değişen bir şey yok. japonlar mı iyi tanıtamıyor nedir anlamadım.

  edit
  bu arada çektiği fotoğraf bir asteroid üzerinden çekilen tarihteki ilk fotoğraftır. uyandırıyım.