şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaşadığı şeyler çok güzel olduğu için değildir hayal kurmayışı. o bile bilmez neden hayal kurmadığını. sadece hayal kurmuyordur, o kadar. ölüyor mudur yoksa?
 • hayal kurmaya başladığında detaylara fazla takılıyordur. sırf bu sebepten değil sonunu getirmek, ortasına dahi gelebildiğim hiçbir hayalim yoktur. koyun da sayamıyorum zaten bu illet yüzünden.
 • (bkz: akbabuş) * *
 • müebbet hapse çarptırılmış biri olabilir.
 • hayaldi gerçek oldu diyecek bir şeye sahip değildir.
 • kendisi hayaldir.

  yani yoktur.
 • uğraşacak zamanı yoktur.
 • fazla realisttir. iyi de yapıyordur.
 • üniversiteden mezun olduktan sonra şehir dışındaki bir şirkette tam zamanlı bir işe girmenin pek koymayacağı, depresyona sokmayacağı insandır. hayal kurmadığı içün sabah 8 akşam 18 şeklindeki bir iş (yolu ve sabah hazırlığını da katarsak sabah 6 akşam 19) kendisiyle ilgili hiçbir şeyi engellemeyecektir çünkü. eve 19'da vardıktan sonra banyoya girilir, yemek yiyip bitirene kadar saat 20 olur. az uykuya dayanamıyorsa erken yatması gerekir akşam, mesela saat 23'te. aradaki 3 saatte ne yapılır? tabi ki televizyon izlenir! günümüzde insanların önüne hazır ve salt okunur hayaller koyan o kutu izlenir. o saatte de zaten 3 saat süren yerli dizi olur kesin. belgesel izlicek değil ya!

  haftasonları? hayal kurmadığı için üretecek bir şeyi de yoktur, onun yerine ya evde oturur gazete okur ya da eşiyle gezer tozar işte...

  bazen hayal kuran insanların, burun kıvırarak da olsa imrendiği insanlardır. çünkü kendini gerçekleştirme kaygısı bulunmayan bu insanlar, hayatlarından bir şekilde memnundur. hayalcilerse hayal kırıklıklarıyla uğraşsın dursun.
 • bazen yaşadığınız hayat saçma sapan, sıkıcı veya kötü olaylara sahne olmuş olsa bile hayattan çok bir şey ummadığınızda bunlar o kadar da acı gelmeyebilir. herkes mutlu olmak zorunda değil dersiniz, hayat bu dersiniz, daha kötüsü de olabilirdi dersiniz, çok büyük sorun haline getirmezsiniz yani hayatınızdaki olumsuzlukları.

  ama hayatla, gelecekle, arkadaşlarınızla, mesleğinizle, sevdiğiniz kişiyle ilgili birçok hayal kurduysanız, bunları düşlemek bile sizi mutlu ediyorsa, sizi hayata bağlıyorsa ve bir gün asla gerçekleşemeyeceklerini anladıysanız işte o zaman hayatınız olduğundan çok daha can sıkıcı ve çekilmez hale gelir.

  hayal kurmak güzeldir. insanı mutlu eder. ama eğer onların gerçekleşmemesi durumunu kaldırabilecekseniz hayal kurun. yoksa hayatınızı kendinize zindan edersiniz. keşke bu kadar büyük beklentiler içine girmeseydim belki şuan kafam daha rahat olurdu diye düşünebilirsiniz. bir nevi eşşeğin amına su kaçırmak gibi.

  özet, hayatla ilgili çok büyük beklentilere girmeyin. ne olduğunu anlamadan yıllar geçer, kurduğunuz hayaller ve ellerinizdeki kırıklarıyla birlikte ömrünüz tükenir. hiçbir şey filmlerdeki gibi değildir. gerçek hayat acıdır. bunu ne kadar çabuk kabullenirseniz o kadar rahat eder kafanız.