şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: lütfen hayal de)
  tanım: ergen kitlenin harçlıklarına göz diken bir youtube ünlüsünün filmi.
  bir diğeri için (bkz: cumali ceber)
 • enes batur‘un da rol alacagi 19 ocak 2018’de gosterime girmesi beklenen sinema filmi.
 • sinemayla uzaktan yakından alakası olmayan bir tür gaspçılık olayı. bununla alakalı acilen bir khk yayınlanmalı ve youtuber çöplüğünün sinemaya sıçraması acilen engellenmeli.

  gerizekalıca videoları arka arkaya koyup film diye yutturmak bu kadar kolay olmamalı, ayrıca bu tip videolar gençlerin zihinsel sağlığı açısından zararlı. kötü örnek oluşturacak bir yığın şey var.
 • 2018 yılında oscar'ı göğüsleyerek kendisine bok atanları göt edecek şaheser.
 • seviye farkını anlatmak için en açıklayıcı şey sanırım şudur;

  5 ocak 2018 arifv216

  19 ocak 2018 * hayal mi? gerçek mi?

  iki film de aynı dönemde çekiliyor. iki filmin de ortalama çıkma tarihleri aynı. aradaki seviye farkı ise galiba bazı şeyleri saydam olarak ortaya koyuyor.

  enes batur'un çok büyük bir kitlesi var ancak gişede çakılacağını düşünüyorum. umarım çakılır ki herkes bir şeylerin farkına varır. bu enes batur için bir yerme sözü değil; bilakis onun iyiliğini düşünmek. herkes ne yaptığını, neye yeteneği olduğunu bilirse onlara yönelerek para kazanır.
 • filmin kadrosu hayli zengin. internetteki haberlere göre kadrosunda bir çok youtuber'ın yanında ünlü ve usta oyuncular da var.

  enes batur, ceyda düvenci, bekir aksoy, dila danışman, serkan şengül, ilker kurt, başak karahan, reynmen, baturay anar, kaya giray vs.

  yapımcılığını eren medya - ils vision yapıyo. bu şirket youtube'un dünya üzerindeki sayılı ortaklıklarından biri. yani sanılanın aksine ucuza çekilen, dandik bir film değil. yapılan sosyal medya paylaşımlarından da anlaşıldığı gibi bayaa bi para harcanmış gibi duruyo. yönetmeni de kamil çetin. yani oldukça usta bir isim.

  yani neden bir youtuber film yapıyor diye yerden yere vuruyor insanlar anlamıyorum. ulan televizyondan ünlü olmuş biri film çekince laf edilmiyor, youtube'dan ünlü olmuş biri film çekince yerden yere vuruluyor. e kardeşim youtube yeni dünyanın televizyonu değil mi? buna alışın artık. tabii ki kötü filmleri eleştirelim, yerden yere vuralım ama önce bi izleyelim amk. tv ünlülerinin yaptığı filmleri de görüyoruz. yeni bir mecra geliyor. bok atacağımıza destek olalım, teşvik edelim. ortalık onca boktan filmden diziden geçilmezken, daha hikayesini bilmediğimiz bir işi de yermeyelim amk.
 • izlediğim teaserdan anladığım kadarıyla oha diyorum filmindeki bazı sorunları bünyesinde barındıran film.

  öncelikle konu olarak enes batur'un youtuber olma serüvenini anlatması gayet makul. bu konu etrafında dolaşarak birçok güzel hikaye ortaya konulması mümkün. çok genç bir bireyin olan biten karşısındaki dönüşümü senaryoya derinlik bile katabilir. sinema ne kötü oyunculuklar gördü. ama bir filmin izlenebilir olması için bu kötü oyunculukları gizleyen hiç değilse inandırıcı iyi oyunculuklar da sunması gerekiyor. oha diyorum filmini izlerken çocuk müsameresi izlediğiniz duygusundan kurtulamadığınız için izlemeye devam etmekte zorlanıyorsunuz.

  teaserdaki çok kısa enes batur performansında, bir starı beklerken limuzinden abartılı şımarıklık sergileyen bir ergenin indiğini görüyoruz. bu ergen profiline hayran olan, izlemekten zevk alan bir kitle olabilir ama o kitle teaserdaki kitle olamaz. eğer enes batur oyunculuğu kendisine hayran olunmasından mutlu ama aynı zamanda bu hayran olunası hali üzerinde taşıyabilen bir karakter oluşturamıyorsa senaryoyu ona göre yazmanız gerekiyor. eldeki malzeme buysa bu standarttaki oyunculuğun idare edeceği izleyiciyi inandırabileceği bir senaryo olmalı.

  cumali ceber ve oha diyorum toplam hasılatlarının yarısını ilk hafta yaptıktan sonra ilerleyene haftalarda izleyici sayısında sürekli dramatik bir düşüş yaşamışlar. çünkü bu filmlere gidenler filmlerin bırakın kötü olmasının izlenebilir bile olmadığını etraflarına yayıyorlar. benzer durumun burada da yaşanacağını düşünüyorum.
 • neden televizyonda meşhur olan biri sinema filmi yapıyorken youtube'dan meşhur olan biri yapamıyor denmiş.

  işte toplumun anlamadığı da bu. sinema bir sanattır ve sanat sanatçılar tarafından icra edilir. aynı dönemde çıkacak olan (bkz: arif v 216) ile arasında ki fark, sinema ile şaklabanlık arasındaki farktır.
 • film için şu zaman seçilmeyip de oyuncu olarak rol alacak youtuber'lar eğer bir performans eğitiminden geçmiş olsalardı gerçekten bu kadar eleştirilmeyecek olandı.

  herkes evet kendini direkt yansıtmış fakat "mış" gibi olmuş olması dahi, sadece kreş tiyatrosunu andırmış. kendileri için deneyim oldu, tecrübe oldu, yapılan işler arasına kondu, anı oldu, hatıra oldu; ama o kadar.

  madem enes batur dandik videolarla bile başlamış olsa kendisine bir kitle kazandı. ve görenlerin "şizofreni" sandığı tarzda eleştirmiş olsa dahi, bu çocuk yılmadı. erişkin hale geldikten sonra olayın cılkını anladı ve bir disiplin kazandı. ne olursa olsun durmadı, kitlesini büyüttü, kendisini izlettirdi. hatta türkiye'de ve belki dünyada en iyi youtuber ödülünü alan ilk kişiydi. bunun üstüne film mevzusu evet gündeme bir ivme kazandırdı fakat dediğim gibi eğer bu bir başarıysa, film de daha belgesel niteliğinde profesyonel olmalıydı.

  özgüven eksikliği çeken ve yolunu bulmak isteyen gençlerin başucu filmi olabilirdi.
  fakat işte bu oyunculuklarla, zor.
 • (bkz: imdb'de 1'den daha düşük puan veremiyor muyuz?)
  0,5 vermeye de razıyım bak.
  bu kadar kötü, kalitesiz bir film olamaz. acaba türk insanı ne zaman uzmanı olmadığı işlere burnunu sokmayı bırakacak. umarım imdb'de ikinci bir cumali ceber vakası yaşanır da bir daha bu çocuk eğlendirenler sinemaya bulaşmaz ya lütfen allam yarabbim. böyle bir rezilliğe imza attıkları ve boş beleş insanları meşhur ettikleri için başkaları yerine utanıyorum şu an.