şükela:  tümü | bugün
 • bu adla bir kitap da var, 1944'de 30. guney enlemde kaybolan bir amerikan denizaltisinin 30 yil sonra hicbirsey olmamis gibi tekrar ortaya cikmasiyla ilgili olaylari anlatir..
 • www.hayaletgemi.com, editoru murat gulsoy'dur ki kendisi aynı zamanda altzine yazarlarındandır
 • www.locusnovus.com/hayaletgemi adresinden artik tum sayilarina internet uzerinden de ulasilabilen sanat, edebiyat, duygu, düş-üncefanzinidir.
 • cok basarili oyku dergisi(/ydi)
  http://www.hayaletgemi.com/
  (bkz: yekta kopan)
  (bkz: pinar turen)
  (bkz: nazli okten)
  (bkz: elif $afak)
  (bkz: engin turkgeldi)
  (bkz: derya erkenci)
  (bkz: ayfer tunc)
  (bkz: altzine)
  (bkz: altkitap)

  ilüzyon adlı bir sayıyla döngüsünü tamamlayıp artık tamamlayacak işi kalmamış olan ve yokolan bir dergi; hayalet gemi - ardinda ilk adinda bir sefer birakmis: (bkz: ilk ve son)

  murat gulsoyun agzindan sonun hikayesi;

  dergi bitti!

  kitapların ve filmlerin sonunda eskiden 'son' diye yazarlardı. o zamanlar bunun nedenini hiç düşünmezdim. uzun zamandır hiç bir şeyin sonuna 'son' diye yazılmıyor. sanki artık hiç bir şeyin bittiğine inanmıyoruz. hiç bir şeyin sonunu görmek istemiyoruz. hayalet gemi'nin sonu, görmek istemediğimiz sonlardandı. ama belki de yeni başlangıçları mümkün kılmak için bazı şeylerin bittiğini kabullenmeliyiz. sonsuzluk kendi başına bir yanılsamadan başka ne ki... on yıl önce her şey bir yanılsama mı diye sormuştuk kendi cümlelerimizle. on yıl sonra yeniden soruyoruz... çünkü cevabı bulduğumuz yanılsamasına hiç kapılmadık, soru sormayı sürdürdük. sürdüreceğimize de inanıyorum ve bu sefer yazımın sonuna küçük çıpa yerine o meşum sözcüğü yazıyorum.

  -son-
 • (bkz: murat gulsoy)
 • (bkz: mary celeste)
 • (bkz: sessiz gemi)
 • on yıllık seyr-u seferini çıktığı noktaya (bkz: yanılsama) dönerek tamamına erdirmiş, süreliliğine son vermiş bir yayındır artık. bundan böyle dergi yapmaya yeltenecekler için gayet faydalı ipuçları veren, geminin daimi yolcularının da boğazında bir gemici düğümü bırakan bir son sayı* bıraktılar.. çıkan kısmın özeti şöyle:
  illüzyon, yüzler, zaman, mekan, kayıp, isyan, gelecek, gelenek ve süreklilik, gitmek, akıl, iktidar, korku, inanç, unutuş, tekerrür, kaos, ihanet, şiddet, oyun, macera, sır, şehir, ölüm, hareket, merak, zevk, gece, rastlantı, merdiven, salgın, ev, dönüşüm, kader, şifre, dip, keşif, parça/bütün, sonsuzluk, buluşma, esaret, tuzak, uç, rüya, dişi, kötü, yemek, eksik, hayvan, büyümek, dönmek, hız, göz, çıplak, makine, tiksinti, denge, temas, kayıt, kahkaha, amerika, ışık, eşik, savaş, taklit, para, mektup, illüzyon.
 • bu isimde kimin (hatta kimlerin, çünkü iki yazarı vardı) yazdığını hatırlayamadığım, kaybettiğim turuncu kaplı güzel bir fantastik - korku türünde roman da vardı, küçükken tırsa tırsa okumuş ve de pek sevmiştim.

  "candlefish" isimli 2. dünya savaşı sırasında batan gemi (daha büyük ihtimalle denizaltı), 30 yıl sonra ortaya çıkar, içinde her şey sapasağlam ve normaldir, ancak mürettebattan eser yoktur. bu olayı çok ilginç bulan frank isimli bir şahıs gemiyle tekrar aynı rotayı izlemek ve sırrını öğrenmek ister, kendisine bir mürettebat toplar, ki aralarında vaktiyle bu gemiden sağ kurtulmuş tek kişi olan jack hardy de vardır, neyse, cümbür cemaat yola koyulurlar. ve fakat elbette ki bu pek hayırlı bir davranış olmayacak, zaman geçtikçe yeni mürettebat eski mürettebat gibi davranmaya, tuhaflaşmaya, 2. dünya savaşından kalma şarkılar türküler mırıldanmaya başlayacak, olaylar gelişecektir.