• kayıp rıhtım sayesinde haberdar oldum, tüm sayıları ve radyo kayıtları murat gülsoy’un emekleriyle internet üzerinden okuyucuyla buluşmuştur.

1992-2002 yılları arasında yayımlanan hayalet gemi'nin tüm sayıları ve 1995-97 yılları arasında hayalet gemi yazarları olarak açık radyo‘da yaptıkları her biri farklı temaya değinen yayınların kayıtları yayımlanmıştır.

okumak isteyenler buradan efendim: hayalet gemi arşiv
  • hala bile etkisinden kurtulamadığım, düşünce dünyama benzersiz katkılar yapan olağanüstü güzellikte benzersiz edebiyat, felsefe ve düşünce dergisi. elimdeki sayıların hepsine gözüm gibi bakıyorum*. benzer bir yayın olarak (bkz: cogito)
  • acayip bir dergi. kadıköy'de bir sahafta dört sayısını bulabildim. fırsat buldukça bakışıyoruz, iyi geliyor.
  • batık bir gemi. bu batık gemiden geriye kalanlarla yatmadan önce haşır neşir olmaktayım son günlerde. elime kitap almayı unuttum, pdf dosyaları içinde kayboldum. bulunmak da istemedim açıkçası. bir hikayede şöyle bir girizgah vardı, yedi bitirdi beni:

"babamın babasının büyük babası bir şeyin olmasını istediği zaman ormandaki gizli yere gider, kurumuş dallardan bir ateş yakar ve dua edermiş. istediği gerçekleşirmiş.

babamın babasının babası bir şeyin olmasını istediği zaman ormandaki gizli yere gider kurumuş dallardan bir ateş yakar fakat bilmediği ya da hatırlamadığı için dua etmezmiş. bu kadarı yetmeli dermiş ve yetermiş. istediği olurmuş.

babamın babası o şeyin olmasını istediğinde ormandaki gizli yere gitmiş fakat ne ateş yakmış ne de dua etmiş. bu kadarı yetmeli demiş ve yetmiş. istediği olmuş.

babam o şeyin olmasını islediğinde sadece ormandaki gizli yeri düşünmüş. bu kadarı yetmiş ve islediği olmuş.

ben o şeyin olmasını istediğimde ne ateş yakmayı ne dua etmeyi ne de ormandaki gizli yeri biliyordum. sadece bu hikayeyi anlatmanın yeteceğini düşündüm. yetmeli..."

bense bu hikayeyi düşünmenin yeteceğini düşündüm. ama yetmedi...
  • keşke devam etse- dediğim, yıllarca keyifle okuduğum kaliteli dergi. eski sayıları çıkarılıp okunduğunda ruhu dinlendiriyor.
  • buz gibi soğuk bir havada "paşabahçe" vapurunun taraçasında zamanın kısa kemılından nefes çekip, karbonatlı vapur çayından yudum alırken bulanmaya başlayan gerçeklikten en zarif ve güzel ayrılma yöntemini bütün zerafetiyle bana sunmuş olan aylık, tematik ve nefis dergi. bulması zor bırakması çook daha zor olan dergi. sen de zamanın kısa kemılı gibi o güzel atlara binip gitmiştin.
  • şizofrengi ile birlikte doksanlı yıllarımıza renk katmış yüzer dergi idi.
  • öyle herkese kitap, dergi vs. ödünç vermemeyi bana acı bir şekilde hatırlatan dergi. eski sayılarından bir tomarı kazmanın birine kaptırdım da, şimdi geri kalan bir kaç sayı sümük gibi kaldı elimde. içime sinmiyorlar bir türlü. tamamlayayım desem bulamam, atsam kıyamam. öyle pis bir durum. neyse ki internete eski sayılarını koymuşlar diyeceğim ama yine de orijinalleri gibi olmuyor.
  • bunca yıl sonra bile unutulmayan, öykücülük adına çok iyi yazarlar ve okurlar kazandırmış dergi. (gelmedi bir daha onlar gibisi)
  • adresi https://hayaletgemiarsiv.wordpress.com/ şeklinde değiştirilmiş tarihi öneme haiz dergi.

eski sayıları pdf olarak indirebiliyorsunuz.

not: uzunada1969'a adres bilgisi için teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap