*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 7. panzer tümeni, ikinci dünya savaşı sırasında fransa muharebelerinde görev almış seçkin bir tümendi. general erwin rommel uzun süre komutanlığını yapmıştır. tümen hızı ve yüksek manevra kabiliyeti nedeniyle "hayalet tümen" olarak adlandırılmıştır. fransa'daki görevi sonrası tümen kuzeydoğu cephesine doğru kaydırılmış ve nihayetinde berlin'in savunmasında yer aldıktan sonra 1945 yılında berlin'in kuzeybatısında ingiliz birliklerine teslim olmuştur.
  tümen
  fransa'ya hareket

  şöyle de bir videosu mevcut. ve bir de rommel'in belgeselinden bir bölüm

  7. panzer tümeni fransa görevi
  polonya'ya başarılı bir işgal sonrası hitler, erwin rommel'e istediği bir tümenin komutasını verebileceğini söyledi. rommel tank savaşında herhangi bir tecrübesi olmamasına karşın bir panzer tümeni istedi ve 15 şubat 1940 tarihinde 7. panzer tümeni'nin komutanlığına getirildi. diğer ülkelerin işgali için alman 15. panzer kolordusu'nda general hermann hoth kumandasında 7. panzer tümeni'de görev yapmaya başladı.
  fransa seferi
  yayılma

  fransa savaşı sırasında 7. panzer tümeni çok hızlı hareket etmesiyle tanınır oldu. ilerlemesi öylesine hızlıydı ki çoğu zaman alman karargahı bile o an tümenin nerede olduğundan emin olamıyordu. bu nedenle ona "hayalet tümen" gespensterdivision adı verildi. rommel, çoğunllukla bir tankın üzerinden kumandayı yürütüyordu ve bu onu çoğu komutanın karargahtan emirler vermesi nedeniyle özel bir komutan haline getirmişti. ayrıca kendi gerekli gördüğü durumlarda ana karargah ile iletişimi kesmesi de onun diğer bir özelliğiydi. başarıları ve hitler tarafından önem verilmesi sayesinde üstlerinden bağımsız hareket edebilmesi avantajı olarak görüldü.
  meuse nehri'ni geçiş

  `zaman çizelgesi ile rommel ve 7. panzer tümeninin belçika ve fransa günleri12 may 1940 - 7. panzer tümenidinant`'a ulaştı.
  13 may 1940 - meuse nehrini ağır bir çarpışma sonrası geçti.
  15 may 1940 - philippeville'e vardı ve batıya doğru; avesnes ve le cateau'a ilerledi.
  21 may 1940 - arras'a vardı ve burda ingiliz tank birlikleri ile karşılaştı. ingiliz tankları flak 88 "tank katili" ile durduruldu.
  5 haz 1940 - abbeville yakınında konuşlandı.
  8 haz 1940 - rouen sınırlarına ulaştı.
  10 haz 1940 - manş denizi ve dieppe yakınlarına vardı.
  17 haz 1940 - cherbourg'un güney sınırlarına vardı.
  19 haz 1940 - cherbourg, rommel'e teslimiyeti kabul etti.
  25 haz 1940 - 7. panzer tümeni için fransa harbi sona erdi.
  teftiş

  organizasyon
  1940
  25 panzer alayı
  ı.tabur
  ıı.tabur
  66 panzer taburu
  7 motorsiklet taburu
  6 motorize birlik
  ı.tabur
  ıı.tabur
  7 motorize birlik
  ı.tabur
  ıı.tabur
  37 piyade taburu
  78 motorize birlik
  ı.tabur
  ıı.tabur
  58 motorize mühendis taburu
  42 antitank taburu
  7. panzer tümeni doğu cephesi - şubat 1941 - mayıs 1942 barbarossa harekâtı sırasında, tümen, kremlin yakınlarında st basil's cathedral'ini görecek şekilde konumlanma görevi almıştır.
  hermann hoth'un teftişi
  ve tabi bu tümen'e yazılmış sabaton şarkısı
 • 2. dünya savaşı başlarında alman general erwin rommel polonya'da ki başarılarından ötürü hitler kendisine istediği birliği seçebileceğini söyledi. rommel'in hiç zırhlı birlik tecrübesi olmadığı halde 7.panzer tümeni'ni seçti.
  1940 yılında 7. tümen hemen fransa işgaline katıldı. bu tümen muharebe alanında öylesine hızlı hareket ediyordu ki alman generaller tümenin yerini tam olarak tespit edemiyordu.
  resmen yıldırım gibi savaşıyorlar ve gittikleri yerlerden zafer ile dönüyorlardı.
  bu yüzden bu tümene ''hayalet tümen'' ismi takılmıştı.
  diğer birçok generalin aksine rommel birliklerini tank üzerinden yani muharebe içerisinden kumanda ediyordu hatta gerekli durumlarda karargahla iletişimi bile kesiyordu. bu davranışı yüzünden hitler kendisine bağımsız hareket edebilme yetkisi vermişti.
  fransa ve rusya'da bulunduktan sonra bu tümen 1945'de berlin'de amerikalılara teslim olmuştur.
  tümenin logosu:
  https://upload.wikimedia.org/…division_logo.svg.png
  sabaton grubu ''ghosth division'' adında bu tümen için şarkı bile yazmıştır