• seçimlere katılmayacak, katılsa bile seçilemeyecek bir aday olarak (niçin seçilemeyeciğimi en sona yazdım) , seçim vaatlerimi siz sözlük okuyucularına sunarım.

1- her sene binlerce insanımızı kaybettiğimiz büyük trafik problemi

hiç kimse bu konuya değinmiyor. öncelikle trafik kazasına sebep olabilecek bütün hareketlere uygulanacak para cezaları, hapis cezasına çevrilecek. misal hatalı sollama, veya makas atmanın cezası 3 günden az olmamak kaydıyla hapis cezası olacak. göreyim o zaman üç kuruş verip milletin canını tehlikeye attığın olaydan yırtılıyor mu. ya da görelim kaç kişi trafikte makas atmaya, hatalı sollama yapmaya, aşırı hız yapmaya yelteniyor. ayrıca sarhoş olarak araç kullanmak ve ehliyetsiz araç kullanmanın cezaları da 1 aydan az olmamak kaydıyla hapis olacak. kesinlikle para cezasına çevrilemeyecek.

bu konuyla alakalı olarak, yeni sistemle ehliyet almışlar dışında ki geçmişte ehliyet almış kişiler, tekrar zorunlu sınava tabii tutulacak. bu sınav motor vs konuları değil, tamamen trafik kurallarından ve direksiyon sınavından müteşekkil olacak.

2 - zorunlu gss primi sistemi kaldırılacak. bu konuda açıklama yapmaya bile gerek görmüyorum. sağlık sistemi tamamen ücretsiz olacak.
    bütün vatandaşlar bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanacak.

3 - eğitim sistemi tamamen değişecek. çocuklara her şeyden önce vatandaşlık bilinci, ahlak kuralları ve diğergamlık bilinci verilecek. açılan tabela üniversitelerinin gereksiz olan çoğunluğu kapatılacak. yerlerine teknik ve meslek liseleri ve yüksekokullar açılacak. öğrenciler seviyelerine göre, bunlara yönlendirilip, diplomalı işsiz değil meslek sahibi olmalarının önü açılacak. eğitimciler öğrencilerinin başarı seviyesine göre primlendirilecek.

4 - devletin hazinesi demek, 80 milyonun hakkı demektir. bir kişiden çaldığın zaman sadece o kişiye zarar verirken, devlet hazinesinden 1 kuruş zarar sebep olmak, 80 mlyonun hakkına girmek demektir. millette ki "devletin malı deniz" anlayışı sonlandırılacak. tüm alanlar ve kamu kurumları için etik kurulları kurulacak. bunların nasıl oluşturulacağına henüz karar vermedim, ancak meslek grupları içinden bilhassa mesleğinde en 30 seneyi devirmiş duayen denilebilecek kişilerden seçimle veya bölgesel olarak seçimle oluşturulabilir. görev süreleri 1 yıldan fazla olamayacak. bu kurullar kendi alanları ile ilgili tüm işlerde bağımsız olarak, yetkili ve söz sahibi olacak.

bütün kamu yatırımları durdurulacak. misal köprü yapılacaksa mühendislerden, çevre bilimcilerden ve ekonomistlerden oluşan yukarıda bahsettiğim ilgili etik kurulu, ilgili yatırımı inceleyip gerekliliğine veya karlılığına onay verirse o hizmet yapılacak. ve o hizmet tamamlanana kadar bütün işlemler bu kurulların kontrolünde olacak. liyakatsizliği ve yolsuzluğu önlemek için. yalnız bu kurullar partizanca veya dünya görüşüne göre değil, sadece somut verilere göre karar verebilecek.
    hiç danıştay, çed falan demeyin ben kendi vaatlerimi veriyorum unutmayın :)

5 - bütün akçeli işler şeffaf ve kamuya açık olacak. yolsuzluk yapan veya aracı olan, herhangi bir alımda rayiç bedelinin üzerinden işlem yapıp, devleti zarar uğratan; görevinden el çektirilip, zarar kendisinden tazmin edilecek ve hiç bir af indiriminden yararlanma hakkı olmayacak şekilde hapis cezası alacak. devleti zarar uğratmak en büyük suç kapsamına alınacak.

hükümet üyelerinin kendileri ve birinci dereceden yakınları, hiç bir şekilde kamu ihalelerine katılamayacak. devlet kurumlarıyla iş yapamayacak. tespit edildiği takdirde, görevi kötüye kullanmaktan soruşturma açılacak. suçlu bulunması halinde tüm özlük haklarını kaybedip, hapis cezası alacak. ticaret yapmak isteyen, ticarete atılsın, yönetimde işi olmayacak.

6 - bütün makam araçları, devlete ait bütün konutlar satılacak. bakanlar dışında kimseye makam aracı verilmeyecek.
    bugün bir sürü çocuğumuz ilaç parası bulamazken, binlerce makam aracı, binlerce şoför vs. israfı kabul edilemez. devlet konukevleri ve karşılama salonları dışında, hiç bir makamda, kurumda lüks ve pahalı dekorasyon olmayacak. mevcut olanlar elden geçirilecek.

7 - vatandaşın üzerindeki vergi yükü kaldırılacak. başka yerlerde saçma sapan teşvikler, indirimler, kayırmalar yapılıp, diğer taraftan vatandaşın sırtına zart zurt vergisi diye vergi yüklenmeyecek. vergi geliri kesinlikle adaletli olacak (ahdim olsun :))

en etkili şekilde vergi kontrolü yapılacak. namusuyla işini yapan adam, yaptığı işin vergisini ödeyecek. ödemeyen de cezasını çekecek. falanca sektöre teşvik olsun diye veya başka sebeple; kesinlikle, üzerine basarak söylüyorum kesinlikle herhangi bir vergi affı, vergi barışı vs. olmayacak. vergide usulsüzlük tespit edilirse, bunu yapan, sebep olan ve göz yuman her kimse yukarıda ki madde gibi, devleti zarara uğratmaktan hapis cezası alacak. emir yukarıdan geldi, mecbur kaldım, işim tehlikedeydi vs. gibi hiç bir sebep kabul edilmeyecek.

8 - üretime, tarım ve hayvancılığa özel önem gösterilecek. devlet teşviği sadece tarım, hayvancılık ve üretim sektörüne verilecek. dışarıdan gıda maddesi alımına kota getirilecek. iç piyasada aracılık tamamen ortadan kaldırılacak. tarladan 1 liraya alıp, markette 10 liraya satma devri sona erecek. piyasa düzene girene kadar, her ilçede tarım ve üretici kooperatifleri kurulup, hem üreticinin kar etmesi hem vatandaşın ucuza ürün alması sağlanacak. temel gıda ve tüketim maddeleri için, rayiç bedeller belirlenip bunu üzerinde satanlar
    cezalandırılacak.

9 - genel olarak ceza sistemi yeniden elden geçirilip, insanların can ve mal güvenliği mümkün olduğunca güvence altına alınacak. adam yaralama, öldürme, taciz, tecavüz gibi suçların cezaları ağırlaştırılacak, hiç bir surette indirime gidilmeyecek. af kapsamına alınmayacak.
    birisini yaralamaya, taciz etmeye kalkan en az 5 sene içeride yatacağını bilecek.

10 - kamuda ki memur sayısı sınırlandırılacak. gereksiz yere memur alınmayacak. "kapağı devlete atayım kurtulayım" anlayışı yok edilecek. "meslek sahibi olayım, kimseye minnetim olmasın, hatta benim başkasına faydam olsun" anlayışı getirilecek.
    tüm sınavlar merkezi sistemle yapılacak. kesinlikle kayırma, torpil olmayacak. belirlendiği durumda, devlet imkanlarını menfaateine kullanmak olarak kabul edilip, yukarıda geçen devleti zarara uğratma maddesi uygulanacak.

11 - toplu taşımaya önem verilecek. dolmuş ve özel halk otobüsleri kaldırılacak. altyapısı uygun olan tüm şehirlerde metro ağları arttırılacak. olmayan yerlerde ise otobüs seferleri arttırılacak ve tramvay gibi alternatifler uygulanacak.

-----------------------------

aklıma geldikçe ek yaparım. isteyen mesaj atıp ek isteyebilir. ancak sizin de gördüğünüz gibi, her maddenin ucu birilerine dokunur ve kimse böyle bir zihniyete oy vermek istemez.

nihayetinde yazdıklarıma bakıyorum, dönüp dolaşıp bütün maddeler, "ahlak" konusuna geliyor. bu nedenle türkiye'nin en büyük sorunun ahlak sorunu olması sonucuna varıyorum.
  • sen bu işi bilmiyorsun kardeş bak o kadar uzun yazmaya gerek yok;

1- bütün konduğunuz arazileri yasallaştıracam.

2- kredi borçlarınızın faizlerini temizleyecem.

3- vergi borçlarınızı silecem.

4- kykları silecem.

5- bedelli askerlik çıkartacam.

6- zenginden alıp alıp fakirlere dağıtacam.

7- benimle yürüyenleri de bir güzel nemalandıracam.

şimdi git anket yap. sen mi kazanıyorsun ben mi kazanıyorum görelim.
  • chp'li veya hdp'li olmayan bir adayın vaatleridir. illa tornadan çıkmış görüşlere sahip olmamız gerekiyor sanki.

önemli olan şu partili, bu partili olmak değildir. siz söylenene değil, söyleyene baktıkça bu memleketde hiç bir şey değişmez zaten. adam doğruyu mu söylüyor diye bakmıyorsun, bizden mi onlardan mı diye bakıyorsun. ne çekiyorsak bu kafadan çekiyoruz zaten.
  • -bütün kuş serisi ve tenekeden bozma araçların trafiğe çıkışı yasaklanacak.

-bedelli askerlik asla uygulanmayacak. 3 ay süreli zorunlu askerlik olacak. tamamen profesyonel orduya geçilecek.
hesabın var mı? giriş yap