şükela:  tümü | bugün
 • çok sık kullanılıyor olsa da biraz ezberden cümlelerin içine yapıştırılan bir kavram. şu ana kadar tanımlanmamış olması da bu ezber alışkanlığının bir göstergesi.

  sanal gerçeklik ya da virtual realityden farklı bir kavram.

  esasında insan toplumunun iki ana unsurundan biri.

  birincisi gerçeklik. yani basitçe gördüğümüz, dokunduğumuz şeyler. doğa, insan, araba, ben, sen, o... her şey. fiziki olarak var olan her şey.

  hayali gerçeklik ise türkçede en çok "tüzel kişilik" olarak adlandırılan "varlık"larla tanımlanabilir. bir de mitler.

  mesela bir türkiye cumhuriyeti, bir siemens, bir akp, bir yaratıcı... bunlar hayali gerçekliklerdir.

  daha açık olsun.

  misal mustafa kemal atatürk bir gerçektir.
  ancak türkiye cumhuriyeti, atatürk'e kadar varlığı mevcut olmayan bir hayali gerçekliktir.

  türkiye cumhuriyeti sınırları belli bir toprak parçasıdır. biz bu toprak parçasına bu adı verdiğimizden şu an var. daha önce aynı toprak parçası gene vardı. adı farklıydı. hatta ondan önce de vardı. adı daha da farklıydı. yine hayali gerçeklikle belirlediğimiz yasalar, türkiye cumhuriyeti diye bir varlığı tanımlıyor. bundan mesela 100 yıl sonra türkiye cumhuriyeti ortadan kalksa, hayali gerçekliği yok olur. ancak ağrı dağı, van gölü, insanlar hala burada olur. başka bir hayali gerçekliğin içinde yaşayan gerçekler olarak varlıklarını sürdürürler.

  hayali gerçeklikler toplumların, insanların zihnindeki varlıklardır. esasında yokturlar. ama mevcut toplum düzeninde ilginç olarak gerçek varlıklardan daha güçlüdürler.

  insan dışındaki varlıklarda rastlanmaz. bir kedinin ya da maymunun şirketi, yaratıcısı, ülkesi, sınırları olmaz. peki ne işe yarıyor? en basitinden bir arada olmayı, bir arada hareket etmeyi sağlıyor. dünyanın öbür ucunda birbirini hiç tanımayan insan grupları içerisinde aidiyet yaratıyor. birbirini hiç tanımasa da binlerce kişiden oluşan ordu ya da işçiler aynı hayali gerçekliğin parçası olarak ortak hareket edebiliyor.