şükela:  tümü | bugün
 • levent ülgen’in başrolünü oynadığı yeni tv dizisi. konu bu kez: yönetici-kapıcı ilişkisi ağırlıklı, apartman hayatı. dizinin yönetmeni, atilla cengiz. yapımcı, pastel film. yayın yeri: show tv. kadronun devamı şöyle: zeyno gönenç, selin dilmen, ali düşenkalkar, erkan taşdöğen ve ahmet mümtaz taylan
 • (bkz: bizimkiler)
 • mustafa ulusoy'un kapı yayınları'ndan çıkan kitabı.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  26 kasım perşembe akşamı. saat, 20.58-21.33 arası. hayat apartmanı’nın önünde esrarengiz bir genç kız beliriyor. üstünde okul üniforması var. görünüşü biraz ürkütücü, biraz tekinsiz; sanki başka bir dünyaya ait. hayat apartmanı’nın kilidi bozuk kapısından bir hayalet gibi içeri süzülüyor. ıssız ve karanlık merdivenlerden ağır ağır çıkmaya başlıyor. kızın attığı her adımda bir sır açığa çıkıyor, her adımında biri ölüme daha da yaklaşıyor. dünyanın dört bir yanına saçılmış hayatlar bir noktada birleşiyor. hırsız mülayim fikirtepe’deki gecekondusunda esrarın dibine vuruyor. selma buğulu gözlerini televizyona dikmiş, kulağı kapıda bekliyor. londra uçağındaki kardiyolog murat bey, avrupalı meslektaşlarına yapacağı etkileyici konuşmanın hayaline dalıyor. müküslü ramazan rüyasında ak sakallı bir dede görüyor. küçücük bir iyilik bütün dengeleri değiştiriyor. halepli muhammed, kilis’teki evinde eskiden yaşayanların hikâyesini merak ediyor. ünlü müteahhit mehmet göğebakan, yakın gözlüğünü elinde evirip çevirirken artık yaşlandığını idrak ediyor. dursun spor salonunda yüz yirmi kilo ağırlığı kaldırıyor, salonda bir alkış kopuyor. numan, new york’ta, lafayette caddesi’ne yürüyüp gözdesi olan madison square park’a ulaşıyor. tarihçi kâmil seyrettiği ınto the wild filmini tam o sahnede durduruyor. daha birçok hayat tam o anda, mualla hanım’ın ömrünün son anında birbirine mühürleniyor. mualla hanım, evinin salonunda yerde yatarken, tiz bir kahkaha ile neye uğradığını şaşırıyor. kara kaşlı, kara gözlü, buğday tenli, dünya güzeli cemile buz gibi bir sesle fısıldıyor: “ölümün benim elimden olacak.”

  (tanıtım bülteninden)
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  link
 • evet, hayat apartmanı yıkılıyor. ömür tayyaresi şimşek gibi geçiyor. zaman da sel dolaplarını sür’atle çalıştırıyor. arz sefinesi de, sür’atle giderken “bulutların geçişi gibi geçip gider.” (neml sûresi: 27:88.) âyetini okuyor.

  i’lem eyyühe’l-aziz!
  insan, yaşayış vaziyetince, bir dağdan kopup sel içine düşen veya yüksek bir apartmandan düşüp yuvarlanan bir şahıs gibidir.
  evet, hayat apartmanı yıkılıyor. ömür tayyaresi şimşek gibi geçiyor. zaman da sel dolaplarını sür’atle çalıştırıyor. arz sefinesi de, sür’atle giderken “bulutların geçişi gibi geçip gider.” (neml sûresi: 27:88.) âyetini okuyor. sefine-i arz sür’atle yürürken, dünyanın gayr-ı meşru lezzetlerine uzatılan ellere zehirli dikenlerin batacağı düşünülsün. binaenaleyh, o zehirli dünya oklarına bakıp el uzatma. firâkın elemi, telâki lezzetinden ağırdır.
  ey nefs-i emmârem! sana tâbi değilim. sen istediğin şeye ibadet et ve istediğin şeyin peşine düş; ben ancak ve ancak beni yaratıp, şems ve kamer ve arzı bana musahhar eden fâtır-ı hakîm-i zülcelâle abd olurum.
  ve keza, kader muhitinde uçan tayyare-i ömre veya hayat dağları arasında açılan uhdut ve tünellerinden şimşekvâri geçen zamanın şimendiferine bindirerek ebedül’âbad memleketinin iskelesi hükmünde olan kabir tünelinin kapısına sevk eden hâlık-ı rahmânü’r-rahîmden medet istiyorum.
  ve keza, hiçbir şeyi duâlarıma, istigâselerime ve niyazlarıma hedef ittihaz etmem. ancak küre-i arzı harekete getiren, felek çarklarını durdurmaya ve şems ve kamerin yerleştirilmesiyle zamanın hareketini teskin ettirmeye ve vücudun şahikalarından yuvarlanıp gelen şu dünyayı sakin kılmaya kadir olan kudreti nihayetsiz rabb-i zülcelâle duâlarımı, niyazlarımı arz ve takdim ediyorum. çünkü, herşeyle alâkadar âmâl ve makasıdım vardır.
  ve keza, kalbime vaki olan en ince, en gizli hatıraları işittiği ve kalbimin müyûl ve emellerini tatmin ettiği gibi, akıl ve hayalimin de temenni ettikleri saadet-i ebediyeyi vermeye kadir olan zât-ı akdesden maada kimseye ibadet etmiyorum.
  evet, dünyayı âhirete kalb etmekle kıyameti koparan kudret muktedirdir, âciz değildir. bir zerre o kudretin nazarında gizlenemez. şems, büyüklüğüne güvenerek o kudretin elinden kurtulamaz. evet, onun mârifetiyle elemler lezzetlere inkılâp eder. evet, onun marifeti olmazsa, ulûm evhama tahavvül eder. hikmetler illet ve belâlara tebeddül eder. vücut ademe inkılâp eder. hayat ölüme ve nurlar zulmetlere ve lezâiz günahlara tahavvül eder. evet, onun marifeti olmazsa, insanın ahbabı ve mal ve mülkü insana a’dâ ve düşman olurlar. beka belâ olur. kemal hebâ olur. ömür hevâ olur. hayat azap olur. akıl ikab olur. âmâl, alâma inkılâp eder.
  evet, allah’a abd ve hizmetkâr olana herşey hizmetkâr olur. bu da, herşey allah’ın mülk ve malı olduğunu imân ve iz’an ile olur.
  evet, kudret, insanı çok dairelerle alâkadar bir vaziyette yaratmıştır. en küçük ve en hakir bir dairede, insanın eli yetişebilecek kadar insana bir ihtiyar, bir iktidar vermiştir. ferşten arşa, ezelden ebede kadar en geniş dairelerde insanın vazifesi, yalnız duâdır.
  evet, “de ki: eğer duânız olmasa rabbim katında ne ehemmiyetiniz var?” (furkan sûresi: 25:77.) âyet-i kerîmesi, bu hakikatı tenvir ve isbata kâfidir. öyleyse, çocuğun, eli yetişemediği birşeyi peder ve validesinden istediği gibi, abd de, acz ve fakriyle rabbine iltica eder ve hâlıkından ister.
  mesnevi-i nuriye, zeylü’l-hubâb, s. 175