şükela:  tümü | bugün
  • kesin olarak ewlilikteki "eş"e yakıştırılır bu sıfat fakat "hayat arkadaşı" olmak çok büük fedakârlıklar, çok naçiz bir karakter gerektirir; katlanılacak bir iş değildir...

hayat; arkadaşları mutlak ayırır, böyle bi gücü wardır, herkesi karşısında tek başına görmek ister, karşısına alır ve sonra yere devirir, yener, toprağın içine gömülmesini, yerin dibine girmesini izler ve bundan zevk alır...

yine de güzel bişiimiş "hayat arkadaşı", özlerim, dayanamam, sarılırım, ısırırım, öperim bile hatta, kaybolurum sonra yada kayboluruz...
  • en daimi, en sadık hayat arkadaşı yalnizliktır. yanımdadır...
  • beraber olunan insanla kari-koca, sevgili vs. di$inda oncelikle arkada$ olunmasi gerektigini super vurgulayan, eskilerden kalma bir yaki$tirma.
  • (bkz: ruh eşi)
  • (bkz: ruh ikizi)
  • yaşamı pay ettiğimiz insan. ölüme başkaldıran bir slalom savaşçısı.
  • (ara: bir yastikta*)
  • derya tuna, sevim emre ve necla nazır'ın adı geçtiği yerlerde kulmlanılan bir tamlalama.

ancak arabesk müziğin güzel şarkılarından biri olan hayat arkadaşı; biricik, müslüm gürses ve ferdi tayfur tarafından yorumlandı. sözleri cengiz tekin'e müziği de mustafa sayan'a ait.

bu dünyada mutluluk üç beş damla göz yaşı
    acı hatıralarım bana gönül yoldaşı
    bu benim kaderimmiş gönlüm oldu sırtaşı
    aradım bulamadım ben hayat arkadaşı

çok sevdim suç sayıldı
    hiç sevmedim kabahat
    bir his diyorki bana
    ölde kendini arat

mutluluğu uzaktan seyir mi edeceğim
    belki güzel yüzünü görmeden öleceğim
    bu benim kaderimmiş gönlüm oldu sırtaşı
    aradım bulamadım ben hayat arkadaşı...
  • genel anlamını bir kenara bırakırsak günlük kullanımda resmi olarak evli olmadan beraber yaşanan kişi anlamına gelir.