şükela:  tümü | bugün
 • "sevenler kanatlidir" diye devam eden bir zeki müren şarkısı.
 • 1963 yapımı, zeki müren'in baş rolde oynadığı ilk renkli türk filmlerinden biridir. film zeki beyin şarkı söylediği bölümler dışında siyahbeyazdır...
 • film esasen 1962 yapimidir. belgin doruk, suna pekuysal da filmde rol almakta idi. sarkisi da muhayyerkurdi makamindan, semai usulundendir.
 • kişide, "hayat bazen çentiklidir" şeklinde bir karşı çıkma isteği uyandıran cümle.
 • zeki müren'e ait bir muhâyyer kürdîşarkı olmasının yanı sıra , yine kendisinin başrolünü belgin doruk'la beraber oynadığı , nejat saydam'ın yönettiği bir türk filminin de adıdır.

  siyah beyaz bir film olan olarak çekilen 1962 yapımı bu filmin son gazino sahnesi renkli olarak çekilmiş. ayrıca zeki müren filmde iki ayrı karakteri canlandırmış.

  şarkı sözleri ise şöyle :

  hayat bazen tatlıdır sevenler kanatlıdır
  bir gün acı bir rüzgar kırar aşk dallarını
  bazen bir nefes söyler sevda masallarını
  hayat bazen tatlıdır sevenler kanatlıdır
  bazen kopar fırtına gönüllerde ısdırap

  bazen bir meltem eser hakikat olur rüya
  hayat bazen tatlıdır sevenler kanatlıdır
  bir gün yeni bir rüya ürpertir gönülleri
  elveda der acıya açar aşkın gülleri
  hayat bazen tatlıdır sevenler kanatlıdır
 • mine geçili'nin o sakin ses tonuyla çok güzel yorumladığı şarkı.
 • sakip sabanci'nın kaleme aldığı kitap. durup dururken aklıma geldi, çok önceden okumuştum. sakıp ağa bu kitabında çocukluğundan başlayarak başına gelen ilginç hikayeleri anlatmış. garip bir kitap, anlatılan hikayeler komik desen, pek değil. ders verici desen, pek değil ama kendisini baya baya okutturuyor. kitabında hiç 3 teneke peynirle ticarete başladığından bahsetmiyor, bir efsane sanırım. adana'nın sayılı zenginlerinden olan babasının şirketlerinin başına geçiyor (babası da aslen kayserili zaten). işin bir diğer garip tarafı da, kitap karikatürlerle donatılmış. peki kim bu karikatürist? yok hacı annem o değil, salih memecan olacaktı doğru cevap. karikatürlerden de bizim city tadı alıyorsunuz zaten. kısacası okusanız veya okumasanız çok bir şey kazanıp veya kaybetmezsiniz.
 • vakti zamanında güzel şarkıların mı yeşilçam'dan yoksa yeşilçam'ın mı güzel şarkılardan beslendiğini sorgulatmış eşsiz zeki müren bestesi muhayyer kürdi semai.

  "bazen bir meltem eser, hakikat olur serap"
 • beste ve guftesi zeki muren'e ait olan eser muhayyerkurdi makami, semai usulundedir.
  burda filmin ilk sarkiyla acilis sahnesi bulunmaktadir.
  ayrica sarkiyi mine gecili de seslendirmis fakat bana zeki murenin tadini vermedi.

  buraya kadar olanlar zaten yazilmisti ben burda ufak bi ayrinti vermek istiyorum..
  sarkinin ikinci kitasinda "bazen kopar firtina" dedikten sonrasi sizin hic dikkatinizi cekti mi? zeki muren bu sarkiyi da inci gibi islemis efendim ve o cumleden sonra koydugu 8 nota firtinayi icinizde bir nebze koparir. en azindan hissederek soylediginizde/ dinlediginizde bu olur..

  ve birseyi merakediyorum, aranagmesi bi beni mi heyecanlandirip icime umut dolduruyor?

  rahmetle aniyorum zeki muren beyefendiyi.. iyi ki varmis bu hayatta.