şükela:  tümü | bugün
  • eski adı çıraklık ve yaygın eğitim genel müdürlüğüdür.
    yaygın eğitim faaliyetlerini yürütür.
    ehliyet sınavlarını bu müdürlük düzenler.
    edit: ehliyet sınav hizmetleri meb özel öğretim genel müdürlüğü tarafından yürütülür.
  • çalışanlarının bilgisiz, kapasitesiz ve muhtemelen torpilli oldukları için işe alınmış kurum. devlete sırtlarını dayamışlar, hiç bir iş yapmadan maaşlarını alıyorlar.

konu, şirkette çalışanların yaptıkları iş ile ilgili ustalık belgesi alması. belgeler de bakım-onarım belgesi ve kaynakçı belgesi. bilgi almak için önce istanbul il milli eğitim müdürlüğü hayat boyu öğrenme şubesini aradım. 1 saat içinde yaklaşık 10 kere aradıktan sonra telefon açıldı. saat öğleden sonra 3 fakat kimse telefona bakmıyor.

konuyu anlattıktan sonra telefondaki bayan kendilerinin bu konuda bilgilerinin olmadığını ve ilçe eğitim müdürlüğünü aramamı gerektiğini söyledi.

sarıyer ilçe eğitim müdürlüğünü aradım, telefona çıkan kız öyle bir eğitim vermediklerini, belki başka ilçelerin verebileceğini söyledi. ikinci telefonda da eğitimi kimin verdiğini öğrenemedim. üçüncü olarak şişli ilçe eğitim müdürlüğünü aradım, defalarca çaldığı halde açan olmadı. dördüncü olarak küçükçekmece ilçe eğitim müdürlüğünü aradım, telefona çıkan kız da böyle bir eğitim vermediklerini fakat bazı ilçelerin verdiğini söyledi. hangi ilçelerin verdiğini sorduğumda ise bilmediğini, tek tek aramam gerektiğini söyledi kapadı. istanbul'daki ilçe müdürlüğü sayısı 31 ve tek tek arayıp sormam isteniyor !

sonuç olarak pes edip aramaktan vazgeçtim. umarım kimsenin işi bu devlet kurumuna düşmez, bir şekilde eğitim veren veya verilmesini düzenleyen kurumun ve benzerlerinin halini görünce bu ülkedeki bazı şeylerin neden ileri gitmediğini her gün daha iyi anlıyorum.
  • ben bunu hiç bir şey yapmama bölge müdürlüğü gibi uydurma bir kurum zannediyordum. gerçekmiş.
  • birçok mesleğin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlatan modülller hazırlamış kurum;

örnekler;

bira servisi nasıl yapılır?
    http://hbogm.meb.gov.tr/…/moduller/bira_servisi.pdf

viski servisi nasıl yapılır?
    http://hbogm.meb.gov.tr/…moduller/viski_servisi.pdf

garnitür ve bardak süsleme nasıl yapılır?
    http://hbogm.meb.gov.tr/…rniturvebardak_susleme.pdf
  • hayatımın bundan sonrasında adını hiçbir şekilde hayırla anamayacağım kurum.
  • şu anda yürütmeye çalıştıkları "suriyeli öğrencilerin türk eğitim sistemine entegrasyonu" adlı, avrupa birliği destekli ve finansmanlı projeyi ellerine yüzlerine bulaştırmış olan kurum. sürecin ilk gününden (21 kasım 2016) bu yana belirsizlikler, baştan savmacılık , plansızlık, rastgelecilik hakim. daha bugün olmuş ve ne yaptıkları hâlâ net olarak belli değil. sürekli erteliyorlar bir şeyleri. soru soruyorsunuz, sorduğunuz kişi topu bir başkasına atıyor . ortada dönen yetkili adında birileri var ama bakınca hiçbir şeye yetkisi olmadığını görüyorsunuz bu adamların.
    yapacakları projede kullanacakları öğretmen adaylarının güvenini çoktan kaybettiler belirsizlikler yüzünden. hiç kimsenin hevesi kalmadı şu görevi yapmaya. hayır yani düşünüyorum, bu kadar imkânsız bir şey mi projeyi adam akıllı koordine etmek? madem her şeyi böyle oldu bittiye getirecektiniz , ne diye erkenden ilan ettiniz , milleti yollara düşürdünüz ? her şeyi netleştirip öyle çıksaydınız ya ortaya.
    tercih mağduru olan kişileri saymıyorum bile . "tercihim dışına atanmak istemiyorum." seçeneğini işaretleyen yüzlerce adayı kalkıp sadece 4 tane şehire (antep, urfa, kilis, hatay) kafalarına göre yerleştirdiler. bu insanların oralara gidecek durumu olsa zaten tercih ederken oraları yazardı yani anlatabiliyor muyum? bu insanların mağduriyeti hâlâ giderilmiş değil üstelik.
    yapacağınız proje de sizin olsun, illallah ettirdiniz yeminle.

bilmeyenler için kısaca bilgilendirme : bu proje, türkiye' de yaşayan suriyeli öğrencilere türkçe öğretimi yapılarak, onların türk eğitim sistemine geçişlerinde onlara kolaylık ve dil altyapısı oluşturulmasını kapsamaktadır. görev alacak öğretmenler sadece 3 branştan (edebiyat, türkçe, sınıf) seçildi. bu kişilerle 1 yıllık sözleşme imzalanıyor ve isimleri "geçici öğretmen" oluyor. finansman kesilirse sözleşme feshedilecek. bunun da şu anki finansman ve destekçisi avrupa birliği. milli eğitim bakanlığı ile avrupa birliği birlikte yürütmeye çalışıyorlar bu işi.
    suriyeli öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde daha fazla kontenjan var. örneğin, şanlıurfa ilinde görev alacak öğreticiler için kontenjan sayısı 680.
    çalışma yerlerine gelince, öncelikle geçici eğitim merkezi olmak üzere, bakanlığın uygun gördüğü yerler. bu yerler çadır kent olur, kamp alanı olur, allah ne verdiyse. ilçeler ise mülakat puan üstünlüğüne göre bakanlık tarafından belirlenecekmiş. bahsi geçen mülakatlarda kpss' si 55 olan puanın 76 , 60 olan puanın 85 olduğuna şahit oldu bu gözler, hey yavrum hey !
    çalışma şartları hâlâ netleşmedi tam olarak. yani haftanın kaç günü, kaç saat, tam bilinmiyor. sadece bugün , 19 aralık 2016' da göreve başlanacağı bilgisini yayınladılar, zahmet oldu. bu bilgi bile tam 3 kere değişti baştan beri. 5 aralık, 12-15 aralık, son olarak 19' da karar kıldılar şükür.

bir proje düşünün, baştan aşağı "neresinden tutarsan elinde kalıyor." modunda olsun.