şükela:  tümü | bugün
 • üç bölümde incelenecektir;
  1- ne olduğu.
  2- nası tüketildiği.
  3- öneriler.

  1- nedir?
  kendini bir gözden geçirdiğinde göreceksin, gerçekten de bir şeylerle meşgulsün. ama herkes böyle. kimse yoktur ki, hiçbir şey yapmadan hımbıl hımbıl otursun. muhakkak yaşam enerjisini, gücünü harcadığı bir şey vardır. hiç kıpırdamadan devamlı kitap okuyorsa bile orasıdır işte hayat enerjisini tükettiği yer, kitaplardan edindiği bilgileri düşünür, kafa yorar, çıkarım yapar, yeni kitapta onlar bir daha aklına gelir falan filan yani fiziksel bir şey olmak zorunda değil bu. diğer yandan önemli olan sayılı ve azalan bir şeydir bu. atıyorum her insanda 1000br vardır doğarken, artık bu hayatta yapacak bir şeyi, beklentisi, ümidi, hevesi kalmadığında 0'lanmıştır. çoğu zaman 50'sinden 60'ından sonra falan gerçekleşmekte bu.
  2- nasıl tüketilir?
  arkadaş ortamında harcanabilir, birisi veya birilerine çokça değer ve kıymet atfederek harcanabilir, işini aşırı severek olabilir, aileye hizmet ederek, serserilik, yankesicilikle bile olur. burada önemli olan kişinin zihninin çoğunluğu neyle meşgul olarak yorulmaktadır, bu sorunun cevabı belirleyicidir enerjinin nereye harcandığı.
  3- öneriler:
  enerjinizi nereye harcadığınızı ve dikkat edin, boş işlerle, gereksiz insanlarla, gereksiz sonuçsuz ümitlere bu br'imleri ziyan etmeyin. tekrar ele geçmez ve devamlı azalır bunlar. kıymet bilin. iyi düşünürseniz azaldığını hissedeceksinizdir. hiç artmaz, hep azalır çünkü, hep azalır.