şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazarını çabasından dolayı tebrik ettiğim nadide bilgilerle dolu bir başlık. devamının getirilmesi en büyük arzum. işte ekşi sözlük bu gibi başlıkları özlüyor, bilgi portalı ancak böyle olunur.
 • başlık gerçekten başarılı. nedenine gelecek olursak bir şeyi asla tam anlamıyla kavramamız mümkün değildir. ancak bunun için çaba sarf edebiliriz ve anladım demeye yaklaşabiliriz. hayat,evren ve fizik içinde o kadar çok değişken barındırıyor ki cevaplar yanlarında yeni sorularla birlikte geliyor. her cevapta ufkumuz daha da genişliyor, değişiyoruz. peki bu ne demek ? sonsuz bir serüven demek benim gözümde. yazar arkadaşımız bize bu serüven için bilet almış. başladığınızda asla eskisi gibi olamayacağınız bir yolculuktur hayatı, evreni ve fiziği anlamaya çalışmak.
 • evreni ve fiziği anlamaya çalışmak büyük bir emek özveri ve ilgi gerektirir. tüm bireylerden bu tip konular üzerinde kafa yorması beklenemez.

  hayatı bilim üzerinden anlamaya çalışan insanın ilk gerçekliği öncelikle bu olmalı. evrenin her yerinde her anında geçerli olan gauss dağılımı burada da geçerli. bir takım öncü düşünürler, sistemin genişlemesini ve dolmasını sağlar, bir alt basamak daha kalabalık grup tüm bunları anladıktan sonra uygulamaya çalışır, ortalama üstü grup bunlar hakkında genel kültür sahibi olup kullanmaya çalışır, ortalama insan üretilen katma değeri kullanır ama arka planı bilmez, daha alt gruplar da ne olduğunu teolojiye bağlar düşünme eylemini gerçekleştirmez ve ilkel tabiatta davranmaya devam eder. tarihin her döneminde böyle oldu bu. bu bir sosyoloji ve davranış bilimi konusu esasen.

  bilim insanının, ya da bilge insanın en temel sorunu aslında suya sabuna dokunmamasıdır. bugün cehaletten şikayet ediyorsak, bunun en temel sebebi bilen insanın pasif davranışı yüzündendir. analizin yanında harekete de geçmek önem taşır. bilim dalları ayrışıp derinleştiğinden beridir hep bir tarafı eksik bir bilim kitlesi yetişmeye başladı.

  bugün dünya her zamankinden kötü durumda. teknoloji, akıllı telefonlar elektrikli araçlar bir bir hayatımıza giriyor, ancak geçen 2 yüzyılın ekmeğini yiyoruz. tüm bu buluşların temeli geçen 2 yüzyılda gerçekleştirilmiş buluşlar ve akademik çalışmalardır. geçen yüzyılın fizik kimya biyoloji dallarında yetiştirdiği efsanevi insanların yanında bugün yetersiz kişiler yetiştiği açıkça ortada.

  evreni anlamak için öncelikle alimler cahiller altında yönetilmekten kurtulmalıdır, bunu ise yukarıdan bir güç ile değil kendileri başarmak zorundadır.

  not: bu yazı başlığı açan arkadaşın yazdıklarına zıt bir görüş olarak değil, aksine düşüncelerinin realize olması için gerek yeter koşullara dikkat çekmek için yazılmıştır.
 • kimi zaman kağıda çizilen iki boyutlu çöp adama 3. boyutu anlatmaya çalışmaktır.
 • basligi acan arkadas sozlugun o eski halini bilen beni gonlunden fethetmekle beraber belirtmeden gecemeyecegim. bu kitaplari okuyarak, bu belgeselleri izleyerek, hayati, evreni ve fizigi anlamaya degil bunlari anlamaya calisan adamlarin anladigi kadariyla anlattiklarini anlamaya calisabilirsiniz.

  sahsi fikrime gore bir ulkenin kalkinmisligini gosteren en onemli olgulardan biri de konunun ehli olmasa da nitelikli, ne okudugunu bilen bilim-felsefe okuru sayisidir. dolayisiyla eger bir gun, bu topraklardan baska aziz sancarlar da cikacaksa bu isterse finans, pazarlama konusunda calissin bilime kendisi ilgi duyan ve bu ilgisini cocuklarina tasiyan aileler sayesinde cikacaktir.

  acun medya yapimlari yerine ya da bilimsellikten uzak "hani la hani ara tur yok, adnan hoca demisti zaten" turundeki sahte belgeseler yerine bu tarz yapimlar izlendigi ya da bu tarz kitaplar okundugu gun bu ulke siradan bir ortadogu ulkesi olmaktan kurtulabilir.

  ancak bununla beraber evreni anlamanin yolu bellidir *, akademide olmaktir. bilim insani olmaktir.
 • popüler bilim ile olacak bir şey değildir. hele hele felsefe bilmeden yapılacak bir şey hiç değildir.
  https://cannuman.wordpress.com/…ime-neden-karsiyim/
 • düşünmekle olacak iş değildir. düşünmeyle ya da daha doğru kelimelerle, düşünmeye yol açan ilk kıvılcımla -sadece- başlayan eylemdir. okuyun. kafanızda ilginizi çeken "tag"ler bulunsun. bu "tag"lere sahip bulabildiğiniz her şeyi okuyun. eski kitapçılar dostunuz olsun. siz ilk çağ filozofu değilsiniz. yatarak üzüm yerken yapılacak iş değil bu.
 • neden bilinmez ama bazılarının aklına bile gelmez, bazıları için sosyal aktivitedir ortası yoktur