şükela:  tümü | bugün
9576 entry daha
 • insandır yapar!

  basit ama etkili. özellikle ikili insan ilişkilerinde girilen olumlu beklentilerin karşılanmaması hatta beklentilerin tam tersi olacak şekilde davranışlarla karşılaştığımızda verdiğimiz "ama bunu nasıl yapar/ondan beklemezdim" gibi tepkiler ve bu tepkilerin sonucunda oluşan hayal kırıklığından kurtaracak kadar etkili.

  insan iyisiyle kötüsüyle her şeyi yapabilir ve buna hazırlıklı olmak gerek.
 • "yalnız olmak, yanlış bir kalpte olmaktan iyidir."

  "insanların beklentilerini karşılamadığın için, bazen fikrini değiştirdiğin için, içine birilerini almakta çok seçici davrandığın sınırların olduğu için kimseden özür dileme."

  "sahip olduğun sevgi, biri seni terk ettiğinde, bir şeyler bittiğinde bitmeyecek. sevgi farklı şekillerde farklı nesnelerde yine karşına çıkacak. o yüzden önce kendini sev."
 • "ölüme bir adım kadar yakın olsan da; hayata inat gülümse."

  ne zaman kendimi çaresiz, içinden çıkılamaz, depresif hissetsem bu sözü getiririm aklıma ve o anki duruma gülümsemeye çalışırım. geçiyor efendim geçiyor. gülünce de geçiyor, ağlayınca da geçiyor hayat. o yüzden sancılı bir hayatın göbeğinde bile olsanız gülümsemekten vazgeçmeyin.

  akın alıcı'nın hayata yön veren sözler isimli çok güzel bir derleme kitabı var. fiyatı da oldukça düşük. başucu niteliğinde elinizin altında bulunsun. herhangi bir sayfasının herhangi bir yerinde muhakkak ki özümseyebileceğiniz bir söz bulursunuz. tavsiye ederim.
 • bir yerde okudum,

  "aba da bir dibâ da bir giyene,
  güzel de bir, çirkin de bir sevene,
  acı da bir tatlı da bir yiyene"
38 entry daha