şükela:  tümü | bugün
  • az önce 4 adet muz için 14 tl ödedim, 1 adet muz 3,5 tl. sokarım böyle sisteme.

edit: üstün zekalı bazı dangalaklardan “o zaman sen de muz yeme” diye cevaplar geldi. ben değil, 1,5 yaşındaki kızım yiyor. ayrıca, ben neden muz yiyemiyorum? ülkem bana bir muz bile veremiyorsa neden o ülkeye aidiyet besleyeyim?
  • peynir.
  • simit. ben ilkokuldayken 2000’li yılların başlarında 25 kuruşa aldığım simit şu anda 2,5 lira. (2004?)

meyve. herhangi bir mevsim meyvesinin fiyatı 7-8 liradan aşağı değil. mevsiminde meyvenin fiyatı önceden 3-4 lira olurdu en fazla.

ek: bazı arkadaşlar inanmayıp iddia ediyorlar. arkadaşım senin hangi simidi yediğin beni ilgilendirmiyor, benim aldığım simitteki fark bu.

ek1: 2 simide 5 lira vermek benim ağırıma gidiyor arkadaşım, senin gitmiyorsa bana ne ya.

ek2: biri de yazdıklarım için manipülasyon demiş. ekmek fiyatına bakın o zaman. ekmeğin hem fiyatı arttı hem gramajı düştü. sırf fiyatı artmasın diye nerdeyse bir ekmekle bir tane lokma aynı gramajda, bu da mı manipülasyon?

ek3: simit örneği belki hatalı bir örnek, o dönemin asgari ücreti üzerinden hesaplarsanız bugünle aynı hesaba geliyor olabilir, haklısınız. ancak burada da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. 25 kuruş dediğim 6 sıfırın atılmadığı dönemde 250 bin liraydı, 6 sıfır atılımca 25 kuruş oldu. demek ki biz birkaç sıfırı geri yüklemişiz.

ek4: hadi simit, meyve, ekmek vs. yanlış olsun. 2009 yılında çalışırken 360 küsur liraya bir adet cumhuriyet altını almıştım. şu anda bir asgari ücretli bütün maaşını verse bir cumhuriyet altını alamıyor.

ek5: ulan bi simit başıma neler açtı ya, simidiniz batsın, yiyemeyin.

ek6: biraz kaliteyi de hesaba katın ya.
  • her alışverişimde tekrar tekrar şaşırıyorum. buraya da tekrar tekrar yazılsın.

kuruyemiştir.
    kuruyemiş.
    kuru
    yemiş
    kur.
  • dün marketten eşimin istediği koleston marka oksidan aldım,fiyatı 8.5 tl idi.küçücük bir şişe.(daha önce hiç almadığım için fiyatı normal geldi)kasaya gittim,kasiyer kız okuttu 8.5 tl yi görünce "bu ne kadar pahalı böyle ya,bir yanlışlık olmasın" dedi.ben de "bilmiyorum ilk defa aldım" dedim.
    sonra kız "bu en fazla1-2 liradır,gidip bi kontrol edeyim" dedi,ben de gülümsedim peki dedim.kız az sonra geldi "evet doğru 8.5 tl imiş" dedi,çok şaşkındı.

hayat pahalılığı etkisini her yerde gösteriyor.
    ancak kasiyer kızın o kadar zahmete girip,ilgilenmesi de benim için küçük bir mutluluk oldu.sağolsun
  • bira.
    2,5 liraydı arkadaş 2,5 lira ya.
    ne istediniz ulan biradan.
  • hissettirmeyenleri saysak daha verimli bir anket konusu olur.
  • ürün değil ama hizmet,

berber saç sakal için 40 lira istedi,
    önce şaka sandım ver lan paramın üstünü ibnelik yapma derken falan baktım gayet ciddi yavşak...

dolayısıyla hemen o anda bunun son görüşmemiz olduğuna karar verip kendisine açıkladım...

o da önce şaka sandı ama gayet ciddi olduğumu sonra anladı...

bir daha berbere gidersem siksinler beni...

zaten hemen hemen kel sayılırım, evde makine de var... sikerim böyle aşkın ızdırabını her ay 40 lira berbere mi vericem amk...

bi de berber deyince bozuluyo ipneler, neymiş efendim kuaför diyecekmişiz...

sen saç sakal traşını 20 liraya yap, majesteleri bile derim amk...
  • 1 kilo antep fıstıklı baklava 141 tl. aga bu ne ya.