şükela:  tümü | bugün soru sor
 • filmdeki kotu adamin elinde kalan son rehine.*
 • discovery belgeselleri bize öğretmiştir ki bu bir cinayet sebebidir; sırf sigortadan gelecek para için yaşayan bir takım insanlar bulunmaktadır.
 • bazı kadinlar için kocanin varoluş nedeni.
 • hayatı yollarda geçen, o yollardaki bir trafik kazasında (yani daha henüz çok erken iken*) öleceğini bilen, "madem ölecem, bari benden sonrakilere bir faydam olsun" diyen kişilerin çifter çifter yaptırdığı sigorta...
  ayrıca (bkz: sağlık sigortası)
 • şimdi ufak ufak ödediğiniz paraların, uzun yıllar sonra değerini kaybetmeden size geri ödenmesi. para biriktiremeyenler ve gelecekte beş kuruş parasız sürünmekten korkanlar için idealdir.
 • arthur millerın satıcının ölümü adlı oyununda değişik bir şekilde incelenmiş konu.

  aslında oyun bunalım içerisindeki aile ve ailenin sarsılmasını ele alır.evin babası artık yaşlanmış ve mesleğinde gerileme dönemine girmiştir.ve bu yaşlı satıcı oğullarına iyi bir gelecek sağlamak için hayatından feragat eder.hayat sigortasından gelecek parayla çocukları geleceklerini çizebileceklerdir.

  ab ülkelerinde doğan çocuklar için yapılması zorunlu bir sigortadır hayat sigortası.böylece çocuk ilerleyen yıllarda olumsuz seyredebilecek hayat şartlarına karşı biraz olsun hazırlıklı olabilecektir.
 • bireysel emeklilik sistemini çıkışıyla pabucu kısmen dama atılmış sigorta çeşidi. dünyada uygulanışı ile türkiye'de uygulanışı arasında dağlar kadar fark vardır. müşterilerin ödedikleri primlerden % 45'lere varan kesintiler olur. bu sistem türkiye'de uygulanmaya başlandıktan sonra belli bir dönem sonunda ki o dönem bugünlere yakındır ilk emeklilerini verdi . şirkete gidip yapılırken söylenmeyen ve şimdi insanı sırtından vurulmuşa döndüren kesintileri duyanlar isyan ettiler. çoğu sözle ört pas edildi , medyaya sızan az oldu ama ortalık gerilmişti. baktılar böyle olmuyor bu işten para yiyenler sigorta şirketleri, bizde bu işin kesintilerini kısalım artık müşteri ve devlet kazansın dediler ve bireysel emeklilik doğdu. şimdi ödenen katkı payları kimsenin cebine değil takasbank'a gidiyor ve yiyen var 'mı diye spk tarafından denetleniyor. ama gel'de eskiden kazıklanan sigortalıları bireysel emeklilik olayına ikna et. ağzı yanmış bir kere!
 • iki ana grupta incelenmelidir. birincisi senelik vefat ya da yıllık hayat sigortaları denilen kişinin vefatı halinde geride kalanlarına tazminat ödeyen bir yıl süreli sigortalardır. burada kişi tazminat miktarını kendisi belirler, 50 milyar, 100 milyar gibi..insan hayatının değeri ölçülemeyeceği ilkesinden hareketle bunun üst sınırı yoktur. ödeyeceği pirim ise seçtiği tazminat miktarı ve yaşına bağlı olarak değişir. bunun tespitinde sigorta matematikçileri yani aktuerlerin oluşturdukları mortalite tablosundan yararlanılır. özetle yaş arttıkça kişinin ölüm riski de artacağından ödeyeceği prim fazlalaşır.

  diğer versiyonu ise birikimli hayat sigortalarıdır. adı üzerinde birikim amaçlı olup, kişinin belli dönemlerde ödediği primlerin uzun vadede yüksek getirisini hedefler. aynı zamanda vefat durumu da teminat dahilindedir. yatırılan primlerin enflasyona endeksli artırılması ve sistemde mümkün olduğunca uzun süre kalmak verimliliği yükseltir. verimlilik açısından sigorta şirketinin yükümlülüğü ise yüksek kar payı verebilmektir.

  otuz yıl sonra kimin o paraya ihtiyacı olur sorusunu yöneltenleri, ben de tatil için ülkemize gelen turist kafilelerine yöneltiyorum ki, bu vatandaşlar zamanında küçük küçük miktarlar yatırdıkları hayat sigortalarının uzun vadelerde ve enflasyonsuz ortamda çığ etkisiyle büyümesi neticesinde burda tashak kebabı yapıyorlar..
 • hayat sigortasi yapiyoruz diye mini etekli, agzi iyi laf yapan cilali hatunlarin sizden hizli konusup baskin cikarak ve cilvesiyle ikna ederek yaptirdiginiz ve ne olacagini, ne ise yarayacagini da bilmediginiz ve bir gun biri tarafindan size empoze edilmesi sonucunda bu parayi nasil geri alirimin yollarini aradiginiz sigorta.