şükela:  tümü | bugün
 • 1960larda sevket rado'nun cikardigi populer tarih dergisi. resad ekrem kocu dilinden biraz daha resmi tarihe yakindir. hatirda kalan makaleler 2000 yilinda sehirlerimiz nasil olacak (golden gate koprusu fotografi yaninda acaba istanbul'da kopru olacak mi? ve acaba gokdelenimiz olacak mi? sorulari vardir), mata hari'nin ilgi cekici bir fotografi ve hikayesi, topkapi sarayi restorasyonu (mualla eyuboglu anhegger restorasyonun resmi olmayan buluslarindan bahseder), rasputin nasil oldu vardir.

  bunlar disinda okuyucu sorulari,tarihten garip olaylar kosesi vardir. tipik olarak cleopatra hem marcus antonius hem julius caesarla mi ask yasamistir? yasadiysa neden? baltaci* ile katherina gercekten beraber oldular mi? seklinde sorular sorulmustur. dergi populer bir tarih dergisi olmasina ragmen edepsiz sorular soran okuyuculara, olmaz ki kardesim boyle sorular sorulmaz ki seklinde cevap vermistir. yine de kendi zamanina gore cikinti sorulari da basmamazlik etmemislerdir.(ataturk mumyalanmis midir? vs.)

  daha sonraki benzerleri icin (bkz: yillarboyu tarih)(bkz: populer tarih)(bkz: hurriyet tarih)
 • özellikle 70'lere doğru antikomünist propaganda yapışıyla dikkat çeken ama yine de içerikli bir tarih dergisidir.

  gelen okur mektuplarının hemen hemen hepsini cevaplandırma kaygısı dikkat çekmektedir. örnek:

  - fatih sultan mehmet domates yemiş midir?
  - hayır. domates o dönemde bilinmiyordu.

  ayrıca dergi görsel içerik (minyatür, portre vs) yönünden de zengindir.
 • (bkz: yilmaz oztuna)
 • tarih postası adı verilen okur mektupları-cevaplarından bir kuble: (kasım 1967)

  - gaziantep tarihi hakkında bir kitap hazırlamak istiyorum. hangi eserlerden faydalanabilirim? (h sobacı, gaziantep)
  derginin cevabı:
  - biz size bu projenizden vazgeçmenizi tavsiye edersek gücenir misiniz? bir kitabın nasıl yazılacağını başkasından öğrenerek eser telifine kalkışmak doğru değildir. her şeyin ihtisasa dayandığı bir devirdeyiz. bir tarihçinin vasıflarını elde etmeden tarihi mevzular kaleme alınamaz.

  - bir konferans için gereken aşağıda maddeler halinde belirtilen suallere oldukça kısa zamanda tatmin edici cevabın eklice gönderilen zarfla bildirilip yollanmasını rica ederim. (h a giresunlu, torul gümüşhane)
  derginin cevabı:
  - tam 14 soru sormuşsunuz. bunları bazıları uzun araştırmalar gerektiriyor. biz çoğunlukla 2 sorudan fazlasını cevaplandırmıyoruz. biz size bir cevap metni hazırlayacağız, siz konferans vereceksiniz. böyle şey olur mu? mevzuunu bilmiyorsanız niye böyle şeylere kalkışıyorsunuz? üstelik yollanmasını emredici bir ifade ile yazıyorsunuz. mektubunuz, amirinin emirlerine icabet etmesi lazım gelen bir memura yazılmış bir hava içinde. ne dersiniz?
 • cidden de okurları fena azarlayan bir dergiydi. hani bir şey sormaya korkarsın, "abi tamam vurma" diye vazgeçersin. tarihçiler niye böyle asabi adamlar oluyorlar? ben biliyorum sen bi bok bilmiyon demeyin abi biz de insanız :(
 • okur mektubu:

  şerefsiz olan, alçak oğlu alçak, hain olan ve 10 senede koskoca imparatorluğu batıranlar kimlerdir? siz din ve milliyet düşmanısınız; sizlerle ahirette hesaplaşacağız. zaten hepiniz masonsunuz. eğer mektubuma cevap vermezseniz şerefsiz olacaksınız.

  derginin cevabı:

  bilmiyoruz. tarih bilgimiz ve umumi kültürümüz böylesine derin, manalı ve esrarengiz bir hikmete cevap verecek derecede engin değil. siz bu adamların kimler olduğunu yazarsanız biz de öğreniriz. şaka bertaraf, biz sizin ruhi durumunuzu iyi göremedik. cenab-ı hak şifalar versin. aynı zamanda korkaksınız. iki defadır adressiz ve sahte isimlerle mektup yazıyorsunuz. zaten müstear ad olarak da "korkmaz"ı kullanmanız ödünüzün koptuğunu, çok korkak olduğunuzu gösteriyor. bahsettiğiniz gazete zavallı bir paçavradır. büyük gazeteler içinde doğru yolda olanlar vardır. onlardan birini okuyunuz. belki şifaya kavuşursunuz. "cevap vermezseniz şerefsiz olacaksınız" latif ve çok kibar cümlesiyle mektubunuzu bağlıyorsunuz. biz de şerefsiz olmak endişesiyle gördüğünüz gibi cevap verdik. esasen 9 yıldan beri tarih postası'na gönderilen tek mektup cevapsız bırakılmamıştır. bunun hiçbir istisnası yoktur. ama sizin iki mektubunuz kadar acayibine rastladığımızı hatırlayamıyoruz. bizimle ahirette hesaplaşacağınızı söylüyorsunuz. bu dünyada da hesaplaşmamız kabildir. hiçbir madde tasrihi yapmadan bizi milliyet ve din düşmanlığı ile itham eden iki uzun mektup yazdınız. şimdi 9 yıllık koleksiyonumuzu, 10.000 küsür sahifeyi okuyunuz. dine ve türklük mefhumuna en geniş manada saygısızlık ettiğimiz tek bir ibare bulunuz. bunu yazınız ki cevap verebilelim. ama bulmanız mümkün değildir. siz mutlaka hayat tarih mecmuası'nın uzaktan adını işitmiş ve muhtemelen bir komünist yayın organı ile karıştırmış, adres şaşırmışsınız. iki de sual soruyorsunuz. cevapları şöyledir: semavi dinlerden birine inanmayanın, dini inkar edenin mason olması mümkün değildir, almazlar. ikinci sualin cevabı: hayat tarih mecmuası'nın yazı kadrosunda ve idarecileri arasında bir tek mason yoktur. masonluk hakkında bu kadar geniş bilginiz olduğuna göre bir masonun "ben mason değilim" diyemeyeceğini de elbet öğrenmişsinizdir. bunu telaffuz ettiği gün masonlukla ilgisi kalmaz. böyle boş şeylerle uğraşacağınıza faydalı şeyler okuyup vaktinizi değerlendiriniz.

  not: yazışmanın tarihi 1974
 • 1970 ve 1975 yıllarındaki sayıları cilt cilt kitap vendue de açık artırmaya sunulmuştur. ilgililerine duyurulur.

  1970 sayısı 1. cildi için:

  https://twitter.com/…ndue/status/835146100478717952
 • sayı 2-45 arası şurada tarama olarak bulunabilir

  https://twitter.com/…tatus/1070377484515008512?s=09