• şu klişe ile başlayalım;

"madem evrim var o zaman neden tüm maymunlar insan değil?"

evrim teorisini destekleyenlerin cevabı; "insanlar maymundan değil ortak atadan gelir!"

varoluşçuların cevabı; "değiller çünkü evrim diye bir şey yok!!"

bu soru karşısında cevaplarını veren bu iki grup, evrim teorisinin ve semavi dinlerin bir arada olduğu tüm kültürlerde toplumun neredeyse bıçak gibi ikiye ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. ne var ki olası iki cevapta hümanisttir. bu iki grubun fikirsel anlamda ortak noktada buluştuğu bir realitedir. öyle ya da böyle ulaşılması gereken bir yapı vardır ve burada özneye insan konulmuştur. hemen arada ekleyeyim, evrim teorisi evrimin mükemmele doğru bir rotada ilerlediğini iddia etmez. ben sadece soruya cevap veren algıları kastediyorum. sonuçta bu algılara sahip insanların talep ve tercihleri hayatın kurallarını belirliyor öyle ya da böyle.

velhasıl toplumu oluşturan türler arasında homosapiens, ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları gidermede kullandığı motivasyonları gereği "ulaşılması gereken yapı" algısına sahip.
    işte burada bir hata olduğunu düşünüyorum ki bunun fark edilememesini, hümanizmin artık kulu-kölesi ve hatta köpeği olmamıza bağlıyorum. bechausen diyelim ki; "ulaşılması gereken yapı" doğru ve rasyonel bir algı, o zaman bu algının çevresine kurulacak yapının modeli homosapiens değil, bonomo maymunu olmalı. lütfen bu canlıları bilmeyenler biraz araştırsınlar. mümkünse bilgi verme amaçlı kaynaklardan. ulan tipler inanılmaz mutlular. cennet gibi ortamda yaşıyorlar ve ölmek falan umurlarında değil. o suratlarındaki "sikmişim doğayla mücade etmeyi" ifadeleri, o sevişmedikleri zamanlarda aman tanımaz huzur ve dingin yapıları. muhteşemler. buda'nın bir ömür peşine koştuğu bir olma/bir hissetme fenomeni, bu tiplerin yaratılışında var. bir üstünlük varsa bu üstünlüğe sahip tür bonomo maymunlarıdır. bu canlılar hayatta sadece zevk ve keyif verici olguları algılayacak ve bunları hissedecek kadar evrimleşip, gelişip orada kalmışlardır. bir adım daha ileri gitme isteğini göstermemişlerdir çünkü artık zaten o kafan sonra başka bir adım kalmamıştır. sen gidip adamın yüzüne "heeeey kendine gel, bir gün kıyamet kopacak" desen muhtemelen ağzında bir şey çiğneyip yüzüne boş boş bakacaktır. üstünlük algısında neresinden kıyaslarsan kıyasla bonomolar, homosaphiense hep daha üstün gelmelidir. bu sebeple böyle bir algının merkezinde bonomolar olmalıdır. biz bunu göremez ve algılayamayız çünkü evrim kurallarına göre hümanist bir algıya sahibiz. bunu kabul etmiş olsak bile bu malubiyeti kabul etmiş olmak gibi olur ve yine de zihinlerimizden sıyrılamayız.

tabiatıyla aynı soruyu, yani, "madem evrim var o zaman neden tüm maymunlar insan değil?" sorusunu "madem evrim var o zaman neden tüm primatlar bonomo değil?" cevabı ile değiştirirsek olası cevaplar şöyle olmalıydı;

evrim teorisini destekleyenlerin cevabı; "evrim gelişime değil adaptasyona bağlı dinamiklerle devam eder"

varoluşçuların cevabı; "öyle bir şey yok.. tövbe haşa.."

(bkz: bonomist)
  • bonobodur o, bonomo olsa duramazsın.
hesabın var mı? giriş yap