• gün içerisinde karşınıza çıktığında yüzünüze bir gülümseme yayılmasını sağlayan detaylardır. örneğin bakkalımızın sipariş teslim etmeye geldiğinde bizimle muhabbet etmek isterken apartmanın harekete duyarlı ışıklarını açık tutmak için kapının önünde dans eder gibi vücudunun bir bölümü ve koluyla dans eder gibi hareketler yapması, bu arada da bizimle muhabbete devam etmesi ve bunu her seferinde aynı şekilde tekrarlaması.
 • (bkz: boş küme)
 • hayata dair iç burkan detaylara dair yüzlerce entry giren sözlük ahalisince pek dikkat edilmemiş detaylar. halbuki bu detayları yakalayabilmek değil midir insanı mutlu yapan, sorarım size. o zaman haydi hep beraber, hayat sevince guzel *

  (bkz: depresif sevgi kelebegi)
 • her sabah balkonda ekmek verilen kuşların,her geçen gün sayıları artarak aynı saatlerde balkon demirine dizilerek ekmeklerini beklemeleri
 • tesadüflerdir. hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkan biri, başınıza gelen bir olaydır. bazen bir taksi şöförü, bazen yağmurdan kaçan biri, bazen de hiç beklemediğiniz bir yerde güzel bir konser dinleyebilmek.
  aslında gülümseyebilecek bir ruh haline sahip olduğunuzda hemen hemen her şey.
 • iş yerindeki her toplantıda üzerinde çalıştığım kedi desenleri ve yetenekli iş arkadaşımın not alıyormuş gibi yapıp çizdiği toplantı günü tarihli karikatürler. panomda toplantı sayısı kadar karikatür birikiyor, herkes ciddiyken ben gülümsemeye başlayınca müdür gözümün içine bakarak konuşmaya başlıyor, bu detaya da bayılıyorum. nee biliyim, hayat güzel be sözlük.
 • ayazaga oyak sitesi'ni bilmeyenler için açıklamak gerekirse binalara giriş yaklaşık 30 basamaklık aşağı doru inen (apartmandan çıkarken de yukarı doğru oluyor, allah'ın işi işte) merdiven vasıtasıyla olur bazı bloklarda.

  bir gün tam bu merdivenlere yollanmışken apartmanıma girmek için, çocuk arabasıyla bir anne gördüm. hemen yardım için yetişmemle birlikte nasıl indireceğimize kaar vermesi için sözü ona bıraktım. araba 2ye ayrılıyormuş, bebek sepeti ve katlanabilen tekerlekli aksam olarak.

  işte gülümseten detay burada sevgili okurlar. annemiz bebeği sepeti ile bana verdi ve de katladığı hafif arabayı kendine aldı. bütün merdiven boyu dünay tatlısı bebeğe bakmak mı gülümsetti yoksa bebeğini bir yabancıya gülerek teslim edebilen anne mi derseniz, ne gerek var ayrım yapmaya derim...
 • koşa koşa yetişilen otobüste, basılan akbil'den "bitti kardeşim paran" sesi geldiğinde, otobüs şoförünün "atla ya, boşver, bir dahaki bindiğinde iki kez basarsın." demesi.

  buna mukabilen kişi, bir dahaki akbil kullanışında, iki kere basmazsa içi rahat etmemelidir, kendisini karma laneti kovalamalıdır. rahat ediyorsa, işte o zaman bu anekdot, hayata dair iç burkan detaylardan birine dönüşür aniden.
 • insanin gecmisine dair bir olayi, gunu, kisiyi hatirlatacak herhangi bir nesne,hediye,fotograf vb seyler.

  bi bakarsin eski esyalarin arasindan eski bir fotograf carpar gozune, arkadaslarinla birlikte piknikte cekildigin lise arkadaslarini hatirlarsin birden, ne de guzel eglenmistiniz o gun. ya da ilk aldigin maasin zarfi cikar karsina ve heycanlanirsin ilk aldigin maas gunu gelir aklina. ilk calistigin sirketteki arkadaslarin ve anilarin.

  bunun gibi bircok esya, nesne vardir muhakkak esyalarimizin arasinda ve hepside yillandikca daha bir degerli olur gozumuzde.
hesabın var mı? giriş yap