şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gülseren budayıcıoğlu kitabıdır. yazarın ala isimli sorunlu bir hastasını tedavi için başladığı zorlu süreci anlatırken, başka hastalarının da sorunlarına ve çözümlerine değinerek psikiyatrist ve psikiyatri gibi terimleri daha iyi tanımamızı sağlar.
 • psikolojik roman okumaya ve psikolojiye bu kadar tutkun olan ben, bu kitabı anlatmakta öyle zorlanıyorum ki su an. akıcı, hüzünlü, sizi içine çeken, bir solukta okumak isteyeceğiniz gibi klişeleri yazarken bile kelimelerin ne kadar hafif kaldığını görüp üzülüyorum. okuduğum her psikoloji kitabı iz bırakmaz bende ama bu kitap kelimenin tam manasıyla ruhuma kazınmış durumda. son sayfalara yaklaştıkça bitecek korkusuyla okumayı yavaşlatmam, istemeye istemeye kitabı masaya bırakışlarım... bitince ilk sayfaya yeniden dönme isteğimi bastırma çabalarım... bazen dr gülseren olup ala'nın sessizliklerinde dedektifçilik oynamak; bazen de ala olup, o duygularla, travmalarıyla nasıl başa çıkılacağını anlamaya çalışmak...
 • istanbullu gelin dizisinin uyarlandığı roman. kitapta süreyya karakteri şizofreni hastası biri olsa da dizide bu özellik kızına aktarılmış. kitapta süreyya aslında istenmeyen, sevilmeyen özellikleri olan bir kadınken dizide onun bu yönleri ipek'e aktarılmış.
 • gülseren budayıcıoğlu ile tanıştığım kitap.
  uzun zamandır kitap okumak konusunda heveslerim kaçmıştı ki sayesinde okumaya geri döndüm diyebilirim.

  ana fikri, kader motifimizi ailemizin el vermesiyle ve kendi ellerimizle nasıl işlediğimizi göstermesi şeklindeydi ve bence bunu anlatabilmesi açısından çok başarılıydı.

  ayrıca kitapta ala’ nın seanslarında gülseren hanım’ ın anlattığı tarihi hikayeler vardı ve bunlar bilgilendiriciydi.
  frued-hitler bölümünü altına çize çize okuduğumu belirtmek isterim.

  kitapta karakterler konuşurken ve anlatılırken gözümde hep dizideki yüzler canlandı ve uyumsuz da değildi, sevdim.

  genel olarak da severek ve bir solukta okudum.
  okumayı düşünenlere, psikolojik konulara ilgisi olanalara tavsiye ederim.

  edit: imla