şükela:  tümü | bugün
 • zamanla yarıştığını ve bu yarışta geride kaldığını düşündüğünde oluşan bir histir.

  hep aynı hızda akmıyor hayat, hep aynı hızda akmasını da kimseler istemez sanırım. kendi adıma, bazen çok hızlı, bazen durağan geçen yıllarım oldu. hepsinin tadı ayrı elbette ama geriye dönüp baktığımda hep yanımda taşıdığım bir histi, hayata karşı geç kalmışlık hissi. aceleci ve sonuç odaklı oluşumun büyük payı olsa da bu hissiyatın temelinde, aslında hep daha iyisini yapma arzusuydu beni bu noktaya iten.

  öyle enteresan ve bir o kadar da kendini tekrarlayan bir şey ki bu hayat. yarışta azıcık öne geçeyim hemen zafer sarhoşu olurum, o çalışkan atom karınca bir anda atleti ve pijamasıyla (çoraplar da koltuğun altında) televizyonun karşısına geçmiş akşam beş sonrası bir devlet memuruna dönüşüverir. oysa biraz daha çabalasam bitiş çizgisini geçecekken, o şeytani fısıltıya aldanırım, 'her türlü halledersin olm'. zafer sarhoşluğudur bize mağlubiyetleri getiren, 3-0 öndeyken maçın bitmesine 10 dakika kala 4 gol yiyebileceğini hesaba katmamaktır. yumurta kapıya dayanıp da kırılır her seferinde, yine ders almasını bilmem, aynı zihniyet ile devam ederim, ne de olsa her türlü hallederim. olaylar bir şekilde sonuçlanır ama kafamın içindeki 'daha iyisini yapabilirdin' cümlesi takılmış plak gibi tekrar eder kendini.

  geç kalmışlık hissi yorar bünyeyi, anı yaşamayı imkansız kılar. öyle de pistir ki, keyif nedir bilemezsin. sakin sakin yaşarken, bir anda aklına düşerse, öyle saçmalatır ki, 'aman tanrım, bu gece imdb top 250 listesindeki bütün filmleri indirmem gerekiyor' bile dersin, yarın sevdiceğinle izleyebilmek için. unutursun bir gecede izlenebilecek filmlerin sayısının en fazla kaç olduğunu. ama hep daha iyisini yapmaktır aslında bu hissin arkasına gizlenen, ya da sen öyle zannedersin. kendinden kaçmaktır, son hızda koşmaktır geç kalmışlık hissi. zamanın senden bağımsız olduğunu farketmeyip kendini onunla eş tutmaktır, dengini bilememektir aslında. zamanla yarışılamayacağını öğrendiğinde çoktan gitmiştir zaten, başka insanlarla bambaşka şehirlerdedir artık.
 • bazen hep bardağın boş tarafını görmektir. hep eksikliktir... hayat bir yarıştır der ve bu yarışta keyif almaktan çok telaşla koşturur bu düşünce adamı. ya da koşturmasa da zihnini ele geçirir.
 • öyle can yakar ki.

  hayatımı, bütün enerjimi sömüren bomboş yıllar geçirdim. 3-5 yıl deyip geçmemek lazım. "neden ayakta duramadım, neden şimdi yaptığımı o zaman yapamadım, neydi beni bu kadar bitiren?" soruları beynimi yemekte. oysa yapabilirdim, oysa değişebilirdi herşey. karakterimi s.keyim.
 • adama dünya turu yaptırır.
 • ınsanın izafi varsayımları ve toplumsal şartlamaları doğrultusunda vehmettiği bir geç kalınmışlık hissidir. hayat her zamanki sadeliği , basitliği ve durağanlığı ile akıştadır. geriye onda varolmak kalır. ama illa insan hayatı kendine zehir edecek ya... he anam geç kaldın. koş yetiş vehimlerine.. aptal.
 • 26 yaşında askere gitmemiş, annesinden günlük 5 lira harçlık alan sorumsuzluk, vurdumduymazlık hissinin, beklentisizlikle bütünleşmiş halidir.
 • akıl yaşının kemale erme durumuna göre, hayatın acı gerçekleriyle yüzleştikten sonra ortaya çıkan his.
 • --- spoiler ---

  demir tava geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür gitti
  --- spoiler ---

  atasözünü yaratmıştır.
 • adama sorarlar "yarına çıkmaya senedin mi var?" diye. özellikle bu hissin sahiplerine.
 • uzun süre boyunca önceliği kendinden başkasına verince , yaptıklarını başkalarını mutlu etmek için yapınca ve sonra uyanınca kaçınılmaz olarak gelen his. dünyadaki en boktan duygulardan biri.