şükela:  tümü | bugün
  • belli bir yaşantıdan sonra oluşan durum.
    hatırlıyorum önceden ne kadar da bağlıydım hayata.
    hep gülümserdim hala gülümsüyorum ama içim gülmüyor hiç.
    bazen bir ölüm haberi alıyorum 3 dakika sonra hiçbir şey hissetmiyorum.
    o kadar alıştım ki artık her şeyin ters gitmesine.
    mutlu olduğum zaman elim ayağım titriyor ve zaten o da çok sürmüyor.
    şimdi deseler ki dünyayı önüne serelim inanın onu bile istemiyor canım...
  • duyguların follofoş olması halinden sonra yaşanılan, duyulan, görülen durumlara tepkisiz kalma durumu.
  • bir parfümün kokusuna kolunuzdaki saatin varlıgına bir süre sonra alışırız ama en yakınınızdakinde yediginiz kazıga tepki vermiyorsanız hissizlesmenin dibindesinizdir!!! aman dikkat
  • 2 biranın olmadığı durumlarda ortaya çıkan bir gerçektir.
  • hayatta hiçbir şeyin sizi şaşırtmaması durumudur. insanların acılarına, mutluluklarına, hatta kendi hayatınıza kayıtsız kalma, toptan bir kabulleniş ve ruhen giderek miskinleşmektir. metroda yürüyen merdivenlerde bayılan bir insanın üzerinden atlayarak trenlerini yakalama derdinde olan insanları akla getirir.
  • kıran, döken, hırpalayan bazı durumlarda işe yarayan ama "hisli" olmanın en gerekli olduğu zamanlarda, üstelik sizden manevi destek bekleniyorsa ben ruhsuzun biri mi oldum yoksa diye sorgulatan durumdur. lakin her şeyin bir sebebi vardır. hayata karşı hissizleşme, örselenmiş duyguların en doğal sonucudur.
  • (bkz: distimi)
  • modern insanın işte en büyük problemi. öncelikle teknolojiyi hayatın merkezine alıp, her aradığına ve istediğine anında ulaşma isteği ve daha üzücü olanı bunu başarabilme, bu hissizliğin ve akabinde mutsuzluğun en büyük sebeplerinden biridir.

hayatınızda kişiliğinizde tabiatınızın birer parçası olan ruha, duyguya, doğaya dönüş yapmadığınız sürece bu hissizlik sürüp gidecek.
    cep telefonunuzu bir süreliğine, imkanınız varsa, kapatmayı deneyin ve tüm sosyal medya hesaplarınızı silin, internete girmemeyi en fazla mail'larınızı kontrol edip hemen çıkmayı deneyin. teknolojinin bağımlılık yapan sahteliklerinden bir süre arının bir şeyler iyi yönde değişecektir.
  • bu böyle uzun süre iyi bir şey yaşamayınca başa gelir.

pis bir duygu. insana yapışır. bırak gülmek, ağlamak gibi duyguları hava derecesini bile hissetmez olursun. üşümezsin, sıcaklamazsın da, acıkmazsın, susamazsın. her şey olsa da olur olmasa da. somut ya da soyut anlamda acı duymazsın. sevinmez, heyecanlanmazsın. her şey rüyadaymışsın gibi olur ama sanki yüzyıllardır aynı rüyadaymışsın gibi.

hayata karşı hissizleşme, insanın hayatının kendi gözünde değersizleşmesiyle paralel bir duygudur aslında.
  • bir tuhaf nihilizm belirtisi.