şükela:  tümü | bugün
  • matrix dünyasında gerçekleşme olasılığı olabileceğini düşündüren hayat yenileme eylemi...
  • bazen yapilabilecek en mantikli sey... gecmisi unutup onunuzdeki mutlu, sorunsuz yasama atlamak icin yapmaniz gereken.
  • sarılırsın hayata; beklentilerin vardır, umutların da. sonra birden bir olay / bir olgu / bir kişi / bir laf insanı bitireverir, başa kürek çektiğini, boşa hırpaladığını hisseder kendi kendini. ve devam ettirdiği hayatına başka bir yön, başka limanlar arar. bir şekilde hayatına değdikleri üzülür, keşke keşke diye cümleler kurarlar ama kişi kafasına koymuştur bir kere, yeni sayfa açar, acımadan tüm geçmişi siliverir.
  • save etmeyi unuttuğun şeyler için dönüp hassiktir dememek gereken durum.
  • zora gelemeyen bünyelerin hayata sıfırdan başlamak olarak adlandırdıkları bir nevi kafayı uyuşturma eylemi.ama sandığınız kadar kolay olmayan bu olay ilerde içinize çoktan yerleşmiş olan ve sürekli yüzleşmekten korktuğunuz virüsün aynı yerden zuhur etmesiyle tekrar karşınıza gelebiir. yani her zaman kolaya kaçmak çözüm değildir.
  • insan her yaşadığından kendine kattıklarıyla zenginleşen bir varlık olduğundan, gerçekleştirilmesi durumunda, içsel derinliklerin toprakla doldurulup üzerine suni çay bahçeleri inşa edildiğinde ilk depremde herşeyin denize geri gömülmesi gibi yıkımlara neden olacak unutma hareketi.
  • bazı insanlar bunu gerektiğinde yapamaz. misal birisini sever, sonunda onun değersiz biri olduğunu anlar, sonra hayatının geri kalanında sevdiği insanlara değer vermekten imtina eder. minik beynitosu hayatına reset atamaz. "bu başka biri." diyemez. referans almaya devam eder. geçmişten hata aktarımı yaparak çok yanlış bir savunma mekanizması oluşturur. "deneyim" denen öve öve bitirilemeyen mefhumun zararı işte bu da; kendi bataklığında debelenmen. "deneyim" süreçlik bir şeydir aslında; bir deneyim yaşarsın ve biter. öyle biriktirip böbürlene böbürlene "tecrübe" diye kendine satacağın şey ancak şoförlerde falan olur. hep araba kullanırlar neticede ve arabanın kullanımı bellidir, standarttır. insan öyle değil ama işte. hayata reset atmasını bilmek lazım.