şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tecrübe edilmemiş, başkalarının telkinleriyle akla kazınmış her şeyi unutarak ya da unutmuş gibi yaparak gerçekleştirilebilecek eylemdir. tecrübe etmediğiniz, bizzat hissetmediğiniz/yaşamadığınız her şeyi (ör: tarih, uzay, afrika kıtası, herkesin bir gün öleceği düşüncesi) silip atarak bunların düşünüşünüzü etkilemesinin önüne geçebilirseniz hayatı sıfırdan yaşamış olursunuz.

  kim bilir, belki bacağınızı yeterince hızlı ovalarsanız yerden yükselebilirsiniz.
 • hayat zaten sıfır'dır kardeşim, nasıl başaracaksın bu aktiviteyi dedirten garip cümledir.
  biraz da şey gibi bu, mahalle maçında amı götü dağıtmışsındır, biri kalkar der ki "hadi hadi lan başlıyoruz!". yarrak başlıyorsun af edersin, çoktan girmiş kol gibi.
  hadi sıfırdan başlayalım lan! ilk iş facebook fotoğraflarımızı çizgi filmlerden seçelim. sübyancıların da rüyalarını süslesin çizgi film izleyen çocuklar! hadi!
 • tecrübeler olmaksızın başlanılan yeni hayatın, eskisine benzeme olasılığı yüksek olduğundan zaman kaybı olabilecek bir yöntem. eğer gerçekleşme ihtimali olsaydı şayet...
 • sadece bir karar vermekle gerçekleştirebilecek eylemdir.

  çekip gitmek gerek sıfırdan başlamak için. yeni bir şehir ve yeni insanlar... zor bir karardır bu. herkesi arkanda bırakmak kolay gelmeyebilir başta. ama bir şeyleri atlatmanın tek yolu da budur. evet sıfırdan başlamak için, yeniden doğmuş gibi olmak için sıfırdan bir yer lazım. ve sıfırdan bir beyin.

  gideceğim yere götürmeyeceğim aklımı ve aklımdakileri. herkes ardımda kalacak ama kimseye de yüz çevirmiş olmayacağım. bir karar vermek lazım gelir bazen, gitmek lazım gelir. böyle gitmiyorsa hayat sen gidersin en nihayetinde.
 • hayata eksiden başlamakla kıyaslandığında epeyce şanslı olmak anlamına gelir.
 • cogu zaman bir tercih degil, zorunluluktur.

  hemen hepimizin hayatinda en az bir kere yapmak isteyip, sadece cok cok azimizin basarabildigi bir eylemdir ayni zamanda.
 • eğer geçmiş deneyimlerden ders alınmışsa ve ruhtaki 'karanlık orman' sizinle her yere gelmeyecekse güzeldir. ancak kaç kişi başarabilir bilmiyorum...
 • bir insan için yapılıyorsa çok ama çok iyi düşünülmesi gereken karardır.

  birini seviyor olmanız, ona aşık olmanız malesef yeterli olmuyor hayatı sıfırlamak için. gerçekten böyle bir fedakarlığı hak edip etmediği çok iyi tartılmalıdır.

  ve diyelim ki yaptınız. bıraktınız her şeyi. misal onun şehrine gittiniz, ya da onun için tüm çevrenizi sildiniz ve yanıldınız. o öyle biri çıkmadı. onu değil kendinizi suçlama zamanıdır artık.

  hayat senin hayatın, istediğini yapabilirsin lakin önemli olan nokta yaptıklarının bir bedeli olduğu zaman o bedeli ödemekten kaçmamaktır. güçlü insan hata yapmayan değil, hatasının bedelini ödemekten kaçmayandır.

  lakin sıfırdan başlamak aslında sıfırdan başlamak olmamıştır hiçbir zaman.