şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hayatın akışına bırakmak) ancak dikkat edilmesi gereken nokta akışına bırakılan şey burada hayatın kendisidir, diğer durumda ise herhangi bir şey hayatın akışına bırakılır ki bu hayatı toptan akışına bırakmaktan, doğal olarak, farklıdır...*
  • olan bitenden sıkılmak, kararlar almaktan usanmak, ne olacaksa olsun diyerek salma durumu.
  • müdahale etmeden, suyun gidişine yön vermeden yaşamak. edilgen olamaya teslim olmak. **
  • (bkz: kadercilik)
  • ne kadar ipler elimizde desek de her daim icerisinde oldugumuz ancak renkli bir kac sahneyle farkedebildigimiz olaydir,
    bizzat yasanmistir soyle ki;

sene 2002 aylardan haziran işten gelmisim kaldigim misafirhaneye, uzerimde ev ici kostumleri denebilecek kostumler oldugu halde misafirhanenin onunde elimde cay, olacaklardan bi haber oturmaktayim, mahzun yuzlu sovalye ve lizarazu efendi cikageldiler;

ml -efendi gogdabor! bugun morukumuzun dogum gunudur gel ona bir seyler alalim
    g -tamam, nerden aliyoruz?
    ml -taksime felan gidelim ama hemen cikalim.
    g -ustume ayagima adam gibi bir seyler alayim.(ayaklarimda da terlik var)
    ml -efendi sacmalama zaten beyoglunda calisiyorsun her zaman oldugun yer simdi ugrastirma hemen cikalim.

derken o kostumlerle ve ayagimda terlikte kendimi istiklalde buldum. o magaza senin bu magaza benim vakko dahil tum dukkanlari pervasizca dolastik neyse aldik alacagimizi.. ve ordan dogum gunu etkinligi icin moruk'un o gunlerde yasadigi barinaga gittik derken gece hepimiz barinakta kaldik.

elbet sabah olacakti ve oldu da; ama onceden randevulesmis oldugum istanbul bakiri bir arkadasim kiz arkadasiyla istanbula gelecekti ve sudan cikmis balik misali panik halinde aradi; "nerdesin! biz surdayiz!" ordan ziplayip arkadaslari alirsin sultanahmet surasi-burasi dolastirirsin 22 haziran 2002 senegal türkiye macini birlikte izlersin derken aksam olur ben hala kaldigim misafirhaneye ugrayamamis oldugum halde istanbul bakiriyle ankara'dan gelmis olan ortak arkadas gurubuyla bulusmak uzere ayni kostumlerle ikinci kez taksim yoluna koyulak... bayramliklarini giyinmis kizlar erkekler ve ben o halde aralarinda, gece gec saatlere kadar en az uc eglence mekani tuketme olayi...

terden/yagdan vicik vicik olmusum, sakalim cikmis, ayagimda terlik yorgun argin ucuncu gun aksami donebildim misafirhaneye......
  • kontrol edemeyeceğimiz şeyler için endişelenmekten vazgeçmek.
  • bilinçaltının her zaman reddettiği, mantığın ise her zaman kabul etmeye meğilli olduğu davranış.