şükela:  tümü | bugün
  • sevgi için ya da aşk için veremeyeceği hiçbir şeyi olmadığını düşünerek hep bir sevgili hayali kuran bir insanın, günün birisinde bu hayalini gerçekleştirmesi akabinde içine girdiği masal dünyasının bir süre sonra renklerinin solup da griye bürünmeye başlaması ile bir anda tatlı rüyadan uyanıp yapmak durumunda kalacağı, insanın sevgi ya da aşkı bulmuş olsa bile aşk ile sevginin kısa sürede tükeneceğini düşünmesi ve hayatın sonuna değin ortak paydalarda birleşebileceği insan aramaya girişmesi durumdur.

    bir hayat için sevgilinin değiştirilmesi kimileri için anlaşılmaz gelebilir. kimileri saçma bulabilir bu tasarrufu. kimilerine de acımasızca gelebilir ama düşünüldüğünde, aslında iki tarafında hayatları boyunca mutsuzluğa mahkum olmamaları adına yapılmak durumunda kalınan bir çözüm olduğu anlaşılacaktır. zordur elbette, kişinin kalbinin deli gibi çarptığı kişiden ayrılması. imkansız diyenler bile çıkacaktır buna. ayrılınsa bile kara sevdaya dönüşecektir bu ayrılık diyenlerde olabilir ama mantıklı düşünmek gerekir, bu noktada duygusallığa mahkum olmadan akıl çerçevesinde konuya bakmak gerekir.

    şimdi, hayat için sevgili değiştirmek ne demektir ? iki kişi evlendiklerinde bilindiği gibi boşanma olmadığı sürece ölünceye kadar bir bağla birbirleriyle bütünleşirler. burada hemen şu nokta önem kazanmaktadır. hayatlarını birbirine bütünleştirecek iki insanın bu birleşmelerinin ne derece sağlıklı olup olmayacağı. hep denir sevgi, aşk her şeyin üzerindedir. aşk olsun başka bir şey olmasın. yalandır efenim tüm bu deyişler. aşk elbette önemlidir ama bunun yanında, aynı dünyaların insanı olmak, bazı konularda aynı duyarlılıkları paylaşmak ve birbirinin açıklarını bir içimde kapatabilmekte önemlidir. demeyin şimdi, ayrı dünyaların insanı olmak gibi klişeleşmiş ifadelere saplanıp kalıyorsun diye bana.öyle ama gerçek bu. ayrı dünyaların insanı olmak demek, fikren uyuşmamak demektir. he kimisi için ekonomik düzeyin uyuşmaması da önemli olabilir ama en önemli sebep düşünsel bir çatışma içinde olmaktır. bazı konularda karşıt düşüncede iki insanın yaşamlarını birleştirmesi zordur. hadi bir biçimde oldu diyelim bu seferde uzun süreli olmayacaktır bu birleşme. eninde sonunda köprüler yıkılacaktır.

    en acısı ise bu değiştirme işlemi kimi zaman kötü niyetlerle olabilmektedir. maddiyat burada yoldan çıkarıcı bir etkendir. ilişki sürülen kişinin maddi yetersizliği karşıdaki kişi için, o kişi ile birlikte olunmasının gelecek hayatına kazanç değil de kaybedişler ve yokluk getireceğini gibi düşüncelerin belirmesine sebep olacaktır. böyle düşünen birisi için aşk ve sevgi kül olup savrulmuştur ve kişi, maddi açıdan daha iyi durumda olan bir başka kişi bulmak için var olan sevgilisinden ayrılmayı bir kaçış yolu olarak görür. böylece, hayatını ileride varlık içinde sürdürmek için varlıklı bir sevgili bulmak amacıyla yollara düşülür.

    işte insan tüm bu belirtilen durumları yaşamamak için hayatını daha güvenli bir ilişki zeminine oturtmak için kendi dünyasının insanını aramaya koyulacaktır. bulsa bile ve bir ilişki kursa bile bu uzun süreli olur mu derseniz, elbet bunun garantisi yok ama garantisi olmadığı içinde risklerin göze alınmaması gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. ya sonuç itibariyle nehre çalınan maya tutarsa ? birde bu taraftan yakılmalı dimi ama.